Постанова № 61619127, 26.09.2016, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
521/12351/16-а
Номер документу
61619127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 521/12351/16а

Провадження № 2а/521/267/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

19 вересня 2016 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Гуревський В.К., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

До Малиновського районного суду м. Одеси звернулась ОСОБА_3 із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та просила визнати протиправною відмову відповідача врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплатити раніше призначеної із 15 січня 2016 року в розмірі 84% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 ОСОБА_4 України «Про державну службу» на час призначення пенсії змінюючи місяць індексації пенси, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказала, що вона є одержувачем пенсії в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса, яка призначена за ОСОБА_4 України «Про державну службу», яку отримує з 26 липня 2010 року в розмірі 84% від середнього заробітку та проіндексована базовим місяцем липень 2010 року. Для призначення пенсії відповідно до ОСОБА_4 України «Про державну службу» до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. ОдесиОСОБА_1 надала довідку для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії. Однак ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса не було включено, складові заробітної плати «інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку вона отримувала до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку, премію до державних, професійних свят та ювілейних дат, які вона отримувала до виходу на пенсію та з яких сплачувала єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. ОСОБА_1 зверталась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одесинадавши довідку №3382/3 від 18 травня 2016 року про складові заробітної плати в яких зазначені «інші виплати які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, з заявою в якій просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з ОСОБА_4 України «Про державну службу включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії, на що отримала від відповідача відповідь № 179188 від 02 червня 2016 року про відмову включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку, премію до державних професійних свят та ювілейних дат. Оскільки стаж державної служби ОСОБА_1 складає 15 років, пенсій їй розрахована в розмірі 84%. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права, передбачені діючим законодавством.

Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси надав до суду заперечення проти позову та просив відмовити в повному обсязі, зазначивши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси з 26 липня 2016 року та отримує пенсію по інвалідності призначену на підставі ОСОБА_4 України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Позивач звернулася до управління із заявою №2915 від 31 травня 2015 року про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат» на підставі довідки про заробітну плату №3382/3 від 18 травня 2016 року. На зазначене звернення управлінням було надане Рішення №179188 від 02 червня 2016 року про неможливість урахування при обчисленні розміру пенсії «інших виплат» з наступних підстав. Необхідною умовою для призначення пенсії є наявність відповідного страхового стажу. Відповідно до п. 1 ст. 24 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто сплата страхових внесків є умовою набуття особою страхового стажу. Згідно п. 1 ст. 40 ОСОБА_4 № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Доходом державного службовця з якого сплачені страхові внески є заробітна плата державного службовця. Відповідно до ст. 33 ОСОБА_4 України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП (який діяв на момент звернення за призначенням пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на момент звернення позивачем за призначенням пенсії визначалися згідно ОСОБА_4 України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР та відповідно Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5. Згідно ст. 2 зазначеного ОСОБА_4 та Інструкції об'єктом оподаткування є, зокрема, фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до ОСОБА_4 України «Про оплату праці». Тобто страхувальник сплачував страхові внески враховуючи суми заробітної плати. Відповідно ст. 2 ОСОБА_4 України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР до структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Під час визначення розміру доходу для обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 керується Постановою Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31 травня 2000 року №865, яка не передбачає включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації до заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії. До того ж п. 6 Постанови передбачено, що у всіх випадках призначення пенсій заробіток для призначення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на момент призначення пенсій.

Таким чином, виходячи із положень законодавства, матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань є окремою разовою виплатою та має нерегулярний характер, а тому не може зараховуватися до складу заробітної плати, визначеної ч. 2 ст. 33 України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та враховуватися до середнього заробітку при розрахунку пенсії. ОСОБА_2 не має законних підстав для розрахунку пенсії враховуючи суми виплат, з яких не було сплачено соціальні внески. У зв'язку з вищевикладеним, індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені як складові частини заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, відповідно до ст. 37 ОСОБА_4 України «Про державну службу» № 3723-ХП. Таким чином, застосувати при обчисленні пенсії «інші виплати» за довідкою наданою позивачем не є можливим.

Так, з 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року, п. 5 Прикінцевих положень, якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Таким чином з 01.06.2015 року пенсії згідно ЗУ "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.

Таким чином, станом на сьогоднішній день закону та інших нормативно-правових актів щодо призначення та перерахунку спеціальних пенсій прийнято не було. ОСОБА_4 України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення з 01 червня 2015 року скасовані. З цього випливає, що норми чинного законодавства не містять обов'язків пенсійних органів щодо перерахунку пенсій державним службовцям на умовах викладених у позовних вимогах даної справи. Окрім того, з норм діючого законодавства не вбачається, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані проводити перерахунок та виплату пенсій на підставі скасованих норм права. У рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Таким чином, зважаючи на те, що в випадку з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 вирішується питання про стягнення коштів з Державного бюджету України, враховуючи обмежені соціально-економічні можливості держави, просили прийняти ухвалу про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України. Матеріалів в справі достатньо для ухвалення судового рішення.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є одержувачем пенсії в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса, яка призначена за ОСОБА_4 України «Про державну службу», яку вона отримує з 26 липня 2010 року в розмірі 84% від середнього заробітку та проіндексована базовим місяцем липень 2010 року.

Для призначення пенсії відповідно до ОСОБА_4 України «Про державну службу» до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. ОдесиОСОБА_1 надала довідку для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії.

Однак ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса не було включено, складові заробітної плати «інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку вона отримувала до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку, премію до державних, професійних свят та ювілейних дат, які вона отримувала до виходу на пенсію та з яких сплачувала єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

ОСОБА_1 зверталась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одесинадавши довідку №3382/3 від 18 травня 2016 року про складові заробітної плати в яких зазначені «інші виплати які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, з заявою в якій просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з ОСОБА_4 України «Про державну службу включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії, на що отримала від відповідача відповідь № 179188 від 02 червня 2016 року про відмову включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку, премію до державних професійних свят та ювілейних дат.

Згідно зі змісту ст. 37 ОСОБА_4 України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим ОСОБА_4, без обмеження граничного розміру пенсії.

Оскільки стаж державної служби ОСОБА_1 складає 15 років, пенсій їй розрахована в розмірі 84%.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_4 України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 2 ОСОБА_4 України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 ОСОБА_4 України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Тобто, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно із ст. 40 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ОСОБА_4 України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 цього ж ОСОБА_4, складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ОСОБА_4 України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_4, з яких згідно з цим самим ОСОБА_4 були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим ОСОБА_4, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що було чинним раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Тобто, сам ж Закон і відносить до складових заробітної плати матеріальну допомогу.

Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 46 Конституції У країни громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Крім того, відповідно до ст. 58 Конституції України передбачено, що ОСОБА_4 та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Такого ж висновку дійшов і Конституційний Суд України у Рішенні по справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення ч. 1 ст. 58 Конституції України від 09 лютого 1999 року№1-рп/99 в якому зазначив, що за загальновизнаним-принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Принцип дії закону або нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що його дія починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою його чинності. Тобто, до події, факту, застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Тому розрахунок пенсії повинен здійснюватись виходячи з розміру 84 відсотків заробітної плати, відповідно до ст. 37-1 ОСОБА_4 України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії державного службовця .

Відповідно до ст. 1 ОСОБА_4 України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

З матеріалів пенсійної справи пенсійна виплата ОСОБА_1 проіндексована, базовим місяцем для індексації пенсійної виплати липень 2010 року. Оскільки в даному випадку вона мала право на врахування до заробітної плати, що враховується при призначенні пенсії, усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з моменту призначення пенсії, незалежно від звернення за таким перерахунком, а тому вимоги про здійснення перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку визначеного ст. 99 КАС України, тобто з 15 січня 2016 року.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства доведення факту неправомірності дій позивача, покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 99, 158, 160, 162, 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити раніше призначеної із 15 січня 2016 року в розмірі 84% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 ОСОБА_4 України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ: Гуревський В.К.