Постанова № 61615005, 22.09.2016, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
483/1251/16-а
Номер документу
61615005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа №483/1251/16-а

Провадження №2-а/483/30/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Чаус Л.В.

при секретарі Басовій Н.Г.,

за участю позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача - Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області Могильницької І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання перерахунку пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

09 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області (далі - управління ПФУ), в якому просила визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 в редакції,чинній на день призначення пенсії, з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 на підставі довідки Фінансового управління Очаківської міської ради від 06 липня 2016 року № 589 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка з 01 грудня 2015 року становить 3415 грн. 73 коп., застосувавши при цьому до вказаного доходу коефіцієнт 80 %, який був прийнятий на дату призначення пенсії державного службовця, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 грудня 2015 року.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що з 10 лютого 2011 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 80 % суми середньомісячної заробітної плати працюючого державного службовця. Вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за її заявою не узгоджуються з вимогами законодавства України.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила про їх задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Підтвердила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та з 10 лютого 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ. Пояснила, що на час звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії законодавчі норми, що передбачали право на здійснення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність.

Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи, суд дійшов наступного.

З матеріалів оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 112384 вбачається, що позивачка ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Очаківському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Миколаївської області та, починаючи з 19 лютого 2011 року, отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу», розраховану виходячи із 80% заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

07 липня 2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», однак їй було відмовлено в такому перерахунку, що підтверджується копією листа відповідача від 12 липня 2016 року № 22-М-01.

Положеннями частини першої статті 9 КАС встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, який втілено в частині другій статті 19 Конституції України, згідно із якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В свою чергу, статтею 46 Конституції України закріплено конституційне право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Зокрема, згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку, призначених пенсій державним службовцям, визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У відповідності до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Виходячи з матеріалів справи, останнім місцем роботи позивачки є Фінансове управління Очаківської міської ради Миколаївської області на посаді головного спеціаліста бюджетного відділу.

У зв'язку із наведеним, згідно довідки про заробітну плату Фінансового управління Очаківської міської ради від 06 липня 2016 року № 589, з 01 грудня 2015 року було підвищено заробітну плату головного спеціаліста бюджетного відділу фінансового управління, на посаді якого раніше перебувала позивачка.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на який працювала позивачка, що є підставою для перерахунку, суд вважає, що відповідні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Доводи представника відповідача спростовуються наступним.

Так, Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцю до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень цього Закону. Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян, не можуть застосовуватись до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Таким чином, Прикінцеві положення Закону №213-У111 стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" та Постанова КМ України від 31.05.2000р. №865.

Разом з тим, що стосується дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 07 липня 2016 року, у зв'язку із чим з врахуванням положень статті 45 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія позивачки підлягає перерахунку з першого числа місяця, в якому вона звернулася з заявою про перерахунок пенсії, оскільки її подано до 15 числа включно, тобто з 01 липня 2016 року.

Наведене в своїй сукупності є підставою для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань з Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області на користь позивачки підлягає стягненню сплачений нею судовий збір у розмірі 1102 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 9-12, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання перерахунку пенсії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Очаківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки про заробітну плату ОСОБА_1, виданої фінансовим управлінням Очаківської міської ради 06 липня 2016 року за № 589, починаючи з 01 липня 2016 року, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування сплаченого судового збору 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги на постанову, а у разі подання апеляційної скарги - відразу після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий: