Постанова № 61612529, 21.09.2016, Березанський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
469/980/16-а
Номер документу
61612529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

21.09.2016 Справа № 469/980/16-а

2-а/469/13/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року смт. Березанка

Березанський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючої судді - Старчеус О.П.

при секретарі - Дар'ї О.П.

за участю

позивача - ОСОБА_1

представника Управління

Пенсійного фонду України

в Березанському районі

Миколаївської області - Панчук Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що з 12.11.2001 року їй призначено пенсію за віком у розмірі 86 % від суми заробітної плати як державному службовцю. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів місцевих судів, в зв'язку з чим вона звернулася до УПФУ у Березанському р-ні Миколаївської обл.. з заявою про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено з причини того, що згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає. Позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ у Березанському районі Миколаївської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ у Березанському районі Миколаївської області здійснити з 01.08.2016 року перерахунок пенсії в розмірі 86 % від суми заробітної плати з урахуванням підвищення окладів з 02.09.2015 року відповідно до довідки, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Миколаївській області № 7/1-1076/16 від 01.08.2016 року.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала посилаючись на те, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, (в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 -XII) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунків пенсії визначався пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (із змінами) (далі - Постанова № 865).Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 Постанови № 865 виключено, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Верховною Радою України 10.12.2015 прийнято Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, який набув чинності з 01.05.2016, та на підставі якого Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, втратив чинність, крім статті 37 щодо призначення пенсій за віком. Будь-яке рішення Уряду щодо проведення перерахунків пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та визначення механізму обчислення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям не приймалося.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.

Як вбачається з посвідчення НОМЕР_1 та довідки виданої УПФУ у Березанському р-ні Миколаївської обл.. від 26.08.2016р. 281/05 ОСОБА_1 перебуває в УПФУ в Березанському р-ні. Миколаївської обл.. з 12.11.2001р. довічно та отримує пенсію в сумі 1606, 51 грн.(а.с.5,10).

08.08.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Миколаївській області.

09.08.2016 року УПФУ у Березанському районі Миколаївської областілистом №2797/013 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, (в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 -XII) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунків пенсії визначався пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (із змінами) (далі - Постанова № 865).Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 Постанови № 865 виключено, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Верховною Радою України 10.12.2015 прийнято Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, який набув чинності з 01.05.2016, та на підставі якого Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, втратив чинність, крім статті 37 щодо призначення пенсій за віком. Будь-яке рішення Уряду щодо проведення перерахунків пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та визначення механізму обчислення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям не приймалося(а.с.7).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу)у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 01.08.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Миколаївської області ОСОБА_1, посадовий оклад секретаря судового засідання встановлено в сумі 3515,20 грн. (а.с. 6).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Оскільки, на час виникнення спірних правовідносин діяли вищевказані постанови Кабінету Міністрів України, необхідні для реалізації ст. 37-1 Закону №3723-XII, які забезпечували гарантоване ст.46 Конституції України право позивача на належне пенсійне забезпечення, то зміни, які відбулися в ст.37 Закону № 3723-XII, стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ у Березанському районі Миколаївської областіз приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 7/1-1076/16 від 01.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід повністю задовольнити, визнати протиправними дії УПФУ в Березанському районі Миколаївської областіщодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ в Березанському районі Миколаївської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № №7/1-1076/16 від 01 серпня 2016 року з 01.08.2016 року.

На підставі ст.94 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської областіна користь держави судовий збір.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 159-163, 167, КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області № 2797/013 від 09.08.2016 р. щодо перерахування пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області здійснити з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки управління Державної судової адміністрації в Миколаївській області №7/1-1076/16 від 01 серпня 2016 року у розмірі 86 відсотків заробітку працюючого державного службовця.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської областіна користь держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Березанський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Суддя

Повний текст постанови виготовлено 26.09.2016 року.