Справа № 472/416/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2016 року смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Кучерявенка С.С.,
при секретарі Чорної О.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов»язати вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив з 17 жовтня 1985 року по 27 листопада 1987 року проходив строкову військову службу в складі збройних сил СРСР.
Відповідно до військового квитка службу проходив у складі військової частини польова пошта 73938, яка з 18.09.1986 року по 20.10.1986 року приймала участь в бойових діях на територій ДР Афганістан, що підтверджується архівною довідкою Центрального архіву Міністерства оборони РФ № 3/П-41020 від 14.02.2011 року. Згідно копії посвідчення від 18.12.2015 року та довідки МСЕК позивачу було присвоєно ІІ групу інвалідності.
27 серпня 2012 року ОСОБА_1 було звільнено з органів МВС у відставку, відповідно п. 65-а( за віком) , у зв'язку з цим на сьогоднішній день він отримує пенсію за вислугу років.
В січні 2016 року позивач звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції в Миколаївській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, як особі котра отримала поранення та контузію при проходженні строкової служби у складі збройних сил СРСР.
Відповідно до листа « КН-02/28- 2016 від 13.01.2016 року, позивачеві було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги.
Після чого він звернувся до Веселинівського районного комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, після чого його звернення було направлене до Миколаївського обласного військового комісаріату, а згодом і до Департаменту Міністерства оборони.
Міністерство оборони України листом № 12/937 від 02.02.2016 року повідомлено , що надані позивачем документи підтверджують проходження військової служби та звільнення із Міністерства внутрішніх справ, та вказано, що особи, які звільнились із Міністерства внутрішніх справ України, виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється Міністерством оборони України.
Таким чином, позивачеві було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, як органом який здійснював з ним розрахунок при звільненні (Міністерство внутрішніх справ) так і органом під час проходження служби якому було отримано поранення ( Міністерство оборони).
У зв'язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом та просить визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови йому у виплаті одноразової грошової допомоги при встановлені йому ІІ групи інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби; визнати наявність у Міністерства оборони України компетенції на нарахування та виплату грошової допомоги та виплатити її.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Саламатін О.В. в судовому засіданні позов заперечував, аргументуючи свої заперечення тим, що вимоги позивача суперечать вимогам чинного законодавства. Зазначив , що ОСОБА_1 не надав жодного підтвердження факту отримання ним поранення (контузії, травми або каліцтва) саме під час проходження військової служби. Позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували відсутність підстав, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не можуть бути здійсненні.
Свідок ОСОБА_5 суду показав, що дані рубці могли виникнути на місці загоювання рани, які могли утворитися у позивача від дії поранення в період проходження військової служби.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, пояснення свідка, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 17 жовтня 1985 року по 27 листопада 1987. Згідно військового квитка з 18.09.1986 року по 20.10.1986 року приймав участь в бойових діях на Території ДР Афганістану./а.с. 9-12/.
Згідно акту судово - медичного дослідження (обстеження) № 572 Вознесенського МРО СМЕ від 04.11.2015 року виявлені тілесні ушкодження на передній черевній стінці зліва, в поперекової області в проекції хребта і праворуч - три рубця овальної і невизначеної форми розмірами від 3,5х05 см до 2х3,7 см. Рубці м'які на дотик, розташовані нижче рівня навколишньої шкіри, малорухливі, білястого кольору. Інших тілесних пошкоджень не виявлено. З огляду на характеристику рубців, не виключається можливість утворення ран від осколкових поранень в період 1986 року /а.с. 15-16/.
Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця № 4328 від 19 листопада 2015 року вогнепальні осколкові поранення живота , спини (контузія головного мозку - 1986 р. рядового у відставці ОСОБА_1 1967 р.н. наслідком яких стали шкіряні рубці в зазначених анатомічних областях , що підтверджуються актом судово - медичного обстеження № 572 від 04.11.2015 року, виданого Вознесенським міжрайонним відділенням судово-медичної експертизи, що в подальшому призвело до розвитку : « Наслідків перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії ІІ ст., зі стійко вираженим цефалічним, ангіодистонічним, венозно - ліквор ним синдромами,помірно вираженим вестибуло-атактичним синдромом з порушенням статакінетичної стійкості, посилиними вести було - сенсорними і вегетативними реакціями, кризового періоду. Дегенеративно - дистрофічного ураження попереково - крижового відділу хребта з хронічними рецидивуючим перебігом, в стадії загострення. Стану після оперативного лікування( 16.02.2015р.) дискектомії L5 - S1 зліва , з вираженим м«язево -томічним синдромом, з легким парезом лівої стопи. Ангіопатії сітківки обох очей», що підтверджено медичними та військово- обліковими документами,- поранення (контузія) та захворювання ,ТАК, пов»язані з виконанням обов»язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії./а.с.14/
18 грудня 2015 року Управління соціального захисту населення Веселинівської РДА позивачу встановлений статус інваліда ІІ групи. /а.с. 17/.
Враховуючи, що право на грошову допомогу у звільненого військовослужбовця наступає в момент встановлення інвалідності, суд вважає, що позивач має право на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року.
Таким чином, 18.12.2015 року позивач набув право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 16 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України № 975.
В січні 2016 року позивач звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ Національної поліції в Миколаївській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, як особі котра отримала поранення та контузію при проходженні строкової служби у складі збройних сил СРСР. Відповідно до листа « КН-02/28- 2016 від 13.01.2016 року, позивачеві було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, зазначивши, він під дію вище зазначеної постанови позивач не підлягає./а.с.5/
Після чого ОСОБА_1 звернувся до Веселинівського районного комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. Зазначені документи були направлені для подальшого розгляду до Міністерства оборони України.
Згідно відповіді отриманої від Міністерства оборони України № 12/937 від 02.02.2016 року повідомлено, що виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється Міністерством оборони України та документи направленні не за належністю./а.с.4/.
Надаючи оцінку правовідносинам у даній справі. Суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон України №2232-ХІІІ).
Відповідно до статті 41 Закону України №2232-ХІІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Пунктом 11 Порядку №975 визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.
Відповідно до пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Порядком №975 не передбачено прийняття розпорядником бюджетних коштів такого рішення як повернення документів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови позивачу у виплаті одноразової допомоги та зобов"язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу передбачену Законом України " Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Що стосується позову в частині визнання наявності у Міністерства оборони України компетенції на нарахування та виплату позивачу грошової допомоги , суд звертає увагу на те, що пунктами 1-10 ч.2 ст. 16 ЦК України передбачено вичерпний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів і тому на думку суду в цій частині необхідно позивачу відмовити.
На підставі наведенного та керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», ст.ст.9, 11, 69-71, 86, 99, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача Міністерства оборони України, про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовільнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України, щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової допомоги при встановленні йому інвалідності ІІ групи внаслідок виконання обов"язків військової служби.
Зобов"язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу передбачену Законом України " Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей".
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Веселинівського районного суду
Миколаївської області С.С. Кучерявенко