Справа № 464/5846/16-а
пр.№ 2-а/464/276/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2016 року м.Львів
Сихівський районний суд м. Львова
Сихівський районний суд м.Львова в складі головуючого судді Борачка М.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
21.07.2016р. позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до УПФ України в Галицькому районі м.Львова, в якій просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Львівської області від 11.07.2016 №18/1161 про заробітну плату, визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова №Р-81 від 13.07.2016 щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Львівської області від 11.07.2016 №18/1161 про заробітну плату відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», зобовязати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова провести перерахунок його пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Львівської області від 11.07.2016 №18/1161 про заробітну плату відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 60% від середнього заробітку 15760,07 грн. з 01.01.2016.
В обґрунтування покликається на те, що 18.01.2016р. постановою Сихівського районного суду м. Львова визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова щодо відмови йому у призначенні пенсії за вислугу років як працівнику прокуратури та зобовязано виплачувати йому пенсію з 29.09.2015р. На даний час він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова. Пенсія призначена йому у відповідності до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 14 жовтня 2014 року у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки, виданої прокуратурою Львівської області. У липні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016р. з урахуванням підвищення посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. та №1013 від 09.12.2015р. До даної заяви ним долучено довідку прокуратури Львівської області №18/1161 від 11.07.2016р. про заробітню плату. Однак відповідачем йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у звязку із відсутністю законних підстав для проведення перерахунку.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 19.09.2016 р. позовну заяву в частині вимог за період з 01.01.2016 р. по 20.01.2016 р. включно залишено без розгляду на підставі ст.100 КАС України.
Відповідач подав суду письмове заперечення на позов, в якому просить в позові відмовити за безпідставністю. Свою позицію обґрунтовує тим, що з 1 червня 2015 року згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015р. у звязку із неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність. Оскільки зазначеним законом скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з 01.06.2015р. пенсії працівникам прокуратури в порядку передбаченому Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені пенсії не перераховуються. З 15 липня 2015 року вступив в дію Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014р. Відповідно до ст. 86 цього Закону, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова із заявою про проведення перерахунку пенсії 11 липня 2016 року. Призначення, перерахунок, поновлення виплати пенсії та зміни її виду здійснюється відповідно до закону, чинного на час звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Оскільки на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, положення Закону України «Про прокуратуру» щодо проведення перерахунків пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, підстави для перерахунку пенсії у позивачу відсутні.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважаю їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 18 січня 2016 року визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років як працівнику прокуратури та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 29.09.2015 року.
На даний момент позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, отримує пенсію за вислугою років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» обчислену у розмірі 60 % від суми заробітної плати працівника прокуратури.
ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з 01.01.2016р. з урахуванням підвищення посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. та №1013 від 09.12.2015р. Проте, листом від 13.07.2016 року №Р-81 управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії оскільки положення Закону України «Про прокуратуру» щодо проведення перерахунків пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
Положеннями ч.1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог ст. 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, регулюється правиламистатті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом із тим, на момент звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів статті 22 Конституції України, згідно з якою закріпленіКонституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки прокуратури Львівської області від 11.07.2016 року №18/1161.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), а також існуючи практику Європейського суду з прав людини.
Згідно із викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.
Суд також зазначає, що посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки прокуратури Львівської області від 11.07.2016 року №18/1161 виданої ОСОБА_1заробітна плата на посаді прокурора Буського району складається: основний оклад 2600 грн., класний чин 130 грн., вислуга років 682,50 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 8991,94 грн.
Інші доплати, які передбачені чинним законодавством:
1.Надбавка за особливо важливу роботу 2388,75 грн.
2.Матеріальна допомога на оздоровлення ( 1/12) 483,44 грн.
3.Матеріальна допомога на соціально-побутові потреби (1/12) 483,44 грн.
У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.
Таким чином, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.
Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.
У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.
Разом з тим, відповідно до положень ст. 162 КАС України, суд, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату належних сум відповідно до закону.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що для відновлення останнього необхідно і достатньо визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії згідно з ст. 86Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №18/1161, виданої прокуратурою Львівської області 11 липня 2016 року, у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку, починаючи з 21 січня 2016 року, з урахуванням усіх виплачених сум.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова належить стягнути на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1653 грн. 60 коп.
На підставі ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 158-163, 183-2 КАС України, с у д д я, -
п о с т а н о в и в :
позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно з ст. 86Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №18/1161, виданої прокуратурою Львівської області 11 липня 2016 року, у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку, починаючи з 21 січня 2016 року, з урахуванням усіх виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 1653(одна тисяча шістсот пятдесят три) грн. 60 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Борачок М.В.