Постанова № 61610990, 14.09.2016, Пустомитівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
14.09.2016
Номер справи
450/1529/16-а
Номер документу
61610990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 450/1529/16-а Провадження № 2-а/450/104/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2016 року року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Добош Н.Б.

при секретарі Бідник І.Р.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши увідкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача в перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1047 від 10.06.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії: зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області здійснити перерахунок ОСОБА_3 розміру пенсії за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1047 від 10.06.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 15.06.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області сплачений судовий збір.

Свої вимоги мотивує тим, що позивач з 2006 року перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та отримує пенсію згідно з ОСОБА_5 України «Про прокуратуру». Одночасно позивач працює на посаді прокурора відділу прокуратури Львівської області. 15.06.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, у звязку зі зміною оплати праці та додав довідку прокуратури Львівської області №18/1047 від 10.06.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії (довідка видана в Пенсійний фонд у звязку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року). На зазначену заяву 16.06.2016 року УПФУ в Пустомитівському районі надано відповідь про зідмову в перерахунку, оскільки відповідно до пункту 20 статті 86 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідний нормативно- правовий акт останнім не прийнятий. З рішенням відповідача не погоджується та вважає його неправомірним.

В судове засідання позивач не зявився, однак зявився його представник ОСОБА_1, який заявлені позовні вимоги підтримав та просив такі задовольнити з підстав викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях до позовної заяви.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області зявилася, проти задоволення позовних вимог заперечила, вважає такі безпідставними та необгрунтованими та просила у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях та додаткових запереченнях, які долученні до матріалів цивільної справи.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову виходячи із наступного.

Судом встановлено що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області з 12.12.2006 року та по даний час отримує пенсію за вислугою років обчислену відповідно до вимог ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» » (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у розмірі 88 % від заробітної плати прокурора.

15.06.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90 % від суми місячного заробітку, без обмежень граничного розміру пенсії у звязку із зміною оплати праці на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.

Проте листом № Б-28 від 16.06.2016 року управління Пенсійного Фонду України в Пустомитівському районі Львівської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки № 18/1047 від 10.06.2016 року як працівнику прокуратури так як, відповідно до п. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідний нормативно-правовий акт не прийнятий, а тому підстав проводити перерахунок пенсій у пенсійного фонду немає.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульованіКонституцією України,ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).

Згідно з ч.1 ст.50-1 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.18ст.50-1 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури станом на час звернення позивача до пенсійного органу про перерахунок врегульованост.86 ОСОБА_5 України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру», за правилами ч.20 якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України на виконання вимог наведеної норми не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідноОСОБА_5 України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Щодо покликання відповідача на те, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно із стажу в розрахунку 88% від заробітку і відсутність підстав перерахунку пенсії та врахування додаткового стажу роботи позивача суд виходить з наступного.

Згідно ч. 13 ст.50-1 ОСОБА_5 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.1 ст.50-1 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.06.2016 року та вказав розмір 90% від суми місячного заробітку для перерахунку пенсії за віком. Згідно з п.п.2 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного воду України 25.11.2005р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. №13-1) за період роботи, починаючи з 01 січня 2004року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування.

За таких обставин у відповідача не було підстав не враховувати додатковий стаж відповідача та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

ОСОБА_6 Суд України у своєму Рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Урішенні від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 ОСОБА_6 Судом Українизазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Рішенням ОСОБА_6 Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005наведено тлумачення поняття «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в ч.3ст.22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючихправ і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. ОСОБА_6 Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Впостанові Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9зазначено, що відповідно дост.8 Конституціїв Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_6 права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

ОСОБА_6 Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і ОСОБА_5 України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і ОСОБА_5 України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Таким чином, визнання ОСОБА_5 правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина ОСОБА_6 Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях ОСОБА_6 Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За таких обставин, обмеження максимального розміру пенсії позивачаОСОБА_5 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VII, яким тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року,максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн., звужує зміст та обсяг конституційних соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури.

Відповідно до пп.3 п.1постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема,постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Таким чином, оскільки, як зазначено вище, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, апостанова Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі якої позивач набув право на збільшення розміру пенсії, прийнята 09 грудня 2015 року, відповідний перерахунок міг бути здійснений з 01 січня 2016 року, а не починаючи з місяця, у якому позивач звернувся із заявою про перерахунок.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку щодо неправомірності дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та наявності підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1047 від 10.06.2016року про заробітну плату для обчислення пенсії з розрахунку 90% від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з 15.06.2016р., оскільки саме з цієї дати просить здійснити перерахунок пенсії позивач у своїх позовних вимогах.

Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 159, 160, 167 КАС України, ст. 58 Конституції України, ст. 50-1 ОСОБА_5 України „Про прокуратуру, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1047 від 10.06.2016року про заробітну плату для обчислення пенсії з розрахунку 90% від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області, починаючи з 15.06.2016р., здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 за вислугу років у звязку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1047 від 10.06.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.

СуддяОСОБА_7