Справа № 2 „а”-237/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 р. Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі : головуючого – судді Стоілової Т.В.
при секретарі Коваленко О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Красноармійська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради про поновлення строку для звернення до суду, про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради неправомірними, та стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, про зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, -
В С Т А Н О В И В:
29.01.2009. позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради неправомірними, та стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, про зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В обґрунтування позову зазначила, що 18.10.2006 року в неї народилася донька ОСОБА_2 , який проживає з нею та знаходяться на її вихованні. З квітня 2007р. відповідачем розпочато виплата їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.14 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми”». Відповідно до ст.15 зазначеного закону, ця сума не може бути меншою за розмір прожиткового мінімуму встановленого законом.
Але відповідач, в порушення вищеназваного Закону виплачував цю допомогу в значно меншому розмірі а саме: за період з квітня по 31 липня 2007 року їй було виплачено по 129,03 грн. щомісячно; в серпні – 132,64 грн., у вересні – 134,45 грн., у жовтні – 136,13 грн., у листопаді – 140,05 грн., з грудня 2007 року по 31 грудня 2008 року у розмірі – 144,10 грн., замість щомісячних виплат у розмірі, встановленому З.У. № 2240, що в 2007-2008 роках становило б 525-532 грн. щомісячно.
Позивачка зверталася до відповідача із заявою про виплату належних їй сум, але відповідач продовжує виплачувати їй допомогу, посилаючись на ЗУ „Про державний бюджет України на 2007рік та 2008р.”, з чим вона не може погодитись, а тому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради неправомірними, стягнути з відповідача недоотримані суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 7738,31грн. та зобов’язати на майбутнє виплачувати допомогу на дитину у розмірі не меншому прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Крім того, просить суд визнати причину пропуску строку для звернення до суду поважною та поновити цей строк, оскільки вона має малолітню дитину, яка має хворобу центральної нервової системи, постійно знаходиться на лікуванні, проходить стаціонарні обстеження, потребує постійного догляду та уваги, в зв’язку з чим не мала можливості раніше звернутись до суду за захистом своїх прав, а також не мала можливості слідкувати за змінами в законодавстві і про те, що її права порушуються вона дізналась тільки в жовтні 2008 року
Позивачка в судовому засідання наполягала на задоволенні позову.
Представник відповідача УПСЗН м.Красноармійська до суду не з’явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, в якій позовні вимоги не визнала, просила відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на щорічну допомогу з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вказана державна допомога призначається та виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 здійснює догляд за малолітньою донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (л.с.6), в зв’язку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області.(а.с.10).
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" позивачка ОСОБА_1 має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Судом встановлено, що з квітня 2007р. відповідачем розпочато виплата державної допомоги позивачці ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та з квітня 2007 року по грудень 2008 року їй виплачено допомогу в розмірі 2932,69грн. (а.с.10)
При цьому відповідач керувався ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", яким було внесено зміни до ч.1 ст. 15 ЗУ " Про державну допомогу сім’ям з дітьми", відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, згідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного суду України у справі №1-29/2007(про соціальні гарантії громадян), від 09.07.2007 року №6-рп/ 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними) положення п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік №489-У від 19.12.2006 року.
Таким чином, відповідач повинен виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, починаючи з 9.07.2007 року по грудень 2007 року.
Законом України (789-16) № 489-V «Про державний бюджет України на 2007рік» від 01.04.2007р. ст.62 встановлено розмір прожиткового мінімуму. для дітей віком до 6 років: з 1 квітня 2007 року - 463грн., з 1 жовтня 2007 року - 470грн.
З урахуванням отриманої позивачкою державної допомоги за липень - грудень 2007 року - 816,40грн., з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню 1982,60грн. із розрахунку: (463 грн. х 3 міс. х 2) + (470грн. х 3 міс. Х 2) - 816,40 грн.=1982,60 грн.
Судом встановлено, що до суду позивачка звернулась 06.11.2008 року, але оскільки причина пропуску строку для звернення до суду є поважною, а саме оскільки вона має малолітню дитину, яка має хворобу центральної нервової системи, постійно знаходиться на лікуванні, проходить стаціонарні обстеження, потребує постійного догляду та уваги(л.с.22-24), суд вважає, що вимоги позивачки про поновлення строку для звернення до суду для захисту її порушеного права є законними і їх слід задовольнити.
Щодо вимог про стягнення з відповідача недоплаченої суми за 2008 рік, суд вважає, що в цій частині вимоги позивачки є необґрунтованими, оскільки рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, справа № 1-28/2008, не визнано неконституційним ч.23 розділ ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якою визначені розміри допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, а тому в задоволенні позову в цій частині позивачці слід відмовити.
В частині зобов’язати відповідача виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 1 листопада 2008 року в розмірі не меншому за встановлений законом розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням, до закінчення строку, передбаченої законом виплати, суд вважає вимоги позивача також необґрунтованими, такими, що не відносяться до юрисдикції суду і в їх задоволенні слід відмовити.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст.88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
Керуючись ст.ст. 14, 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради задовольнити частково.
Визнати причину пропуску для звернення до суду за захистом порушеного права ОСОБА_1 поважною та поновити строк позовної давності для звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради р/р № 35411016000759, МФО 834016, ЗКПО 25953161, в ГУДКУ в Донецькій області КПК 2501150 за рахунок коштів Державного бюджету України на користь Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги з догляду за дитиною – донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по грудень 2007р. в розмірі 1982 (одна тисяча дев’ятсот вісімдесят дві) грн. 60 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити як необґрунтованих.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів після проголошення рішення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі, з подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, або у порядку ч.5 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя