Постанова № 61600393, 22.09.2016, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
229/2541/16-а
Номер документу
61600393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЄУН 229/2541/16-а

Провадження № 2-а/229/59/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області (далі УПФУ в м. Дружківці) про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії. У позові вказав, що працював в органах прокуратури Донецької області, а 06 травня 2003 року оформив пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». З зазначеного часу в управлінні пенсійного фонду України Ворошиловського району м.Донецька йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% заробітку, виходячи із вимог ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17 січня 2002 року). На час призначення пенсії ОСОБА_1 мешкав у м. Донецьку на бульварі Шкільному, 20-58, а з 18 листопада 2014 року проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 (як внутрішньо переміщена особа). Перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області. З часу виходу ОСОБА_1 на пенсію у працівників прокуратури неодноразово підвищувались посадові оклади і було зроблено відповідний перерахунок. Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 22 жовтня 2015 року № 229/3589/15-а підтверджено право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% від його заробітку. Відповідно до довідки від 07 червня 2016 року № 18-57-1063, виданої прокуратурою Донецької області, фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою слідчого по особливо важким справам з 01 грудня 2015 року складає 14379,98 грн. 05 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Рішенням УПФУ в м. Дружківці №164650 від 07 липня 2016 року в проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено. Позивач ОСОБА_1 вважає таке рішення відповідача незаконним, оскільки в своєму рішенні УПФУ в м. Дружківка посилався на те, що згідно з частиною 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Станом на теперішній час відповідних законодавчих актів не прийнято, і тому здійснювати перерахунок немає законних підстав. Позивач вважає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку. Згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Таким чином, перерахунок його пенсії повинен здійснюватися виходячи із вказаного розміру заробітної плати відповідно до посади, з якої його було звільнено.

Всупереч вказаним вимогам Закону УПФУ в м. Дружківці не провело перерахунок його пенсії, призначеної відповідно до цієї статті вказаного Закону за документами пенсійної справи, що призвело до порушення соціальних прав і гарантій, передбачених Конституцією України та відповідними законами держави. Позивач просить визнати незаконним рішення УПФУ в м. Дружківці щодо відмови в перерахунку пенсії; зобов'язати УПФУ в м. Дружківці здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати з 01 грудня 2015 року.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 Пояснила, що підстав для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 немає, оскільки на виконання вимог Закону України «Про прокуратуру» Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідний нормативно-правовий акт щодо умов та порядку перерахунку пенсій.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.

Відповідно до копії пенсійного посвідчення серії АБ № 969809 від 22 травня 2003 року, виданого Ворошиловським Управлінням пенсійного фонду України м.Донецька, ОСОБА_1 з 06 травня 2003 року і пожиттєво призначено пенсію за вислугою років (а.с.9).

Відповідно до довідки від 18 листопада 2014 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є особою, яка перемістилась з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції з м. Донецька до м. Дружківка Донецької області (а.с.12).

Відповідно до постанови Дружківського міського суду Донецької області від 22 жовтня 2015 року № 229/3589/15-а, №2-а/229/79/2015 встановлено, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи позивач ОСОБА_1 перебував на обліку в УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька та отримував пенсію за вислугою років з 2003 року у розмірі 90% середнього заробітку, виходячи з вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". У липні 2012 року він звертався до УПФУ в Ворошиловському районі м.Донецка за перерахунком та до вказаного управління надавав довідку прокуратури від 07 липня 2012 року. Перерахунок пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково доданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. По теперішній час в управлінні відсутня паперова пенсійна справа з усіма документами відповідно до яких було здійснено призначення або перерахунок пенсії позивача в тому числі і на підставі довідки прокуратури Донецької області від 07 липня 2012 року (а.с.25).

Довідкою №11/1-369 від 07 травня 2015 року, виданою прокуратурою Донецької області, підтверджено, що з серпня 1986 року по квітень 2010 року ОСОБА_1 дійсно працював в органах прокуратури Донецької області. Наказом прокурора Донецької області від 27 квітня 2010 року № 308-о ОСОБА_1 звільнено з посади слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області за власним бажанням (у звязку з виходом на пенсію за вислугою років) (а.с.24).

05 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату від 07 червня 2016 року №18-57-1063 (а.с.37) та дані системи персоніфікованого обліку.

Рішенням про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі від 07 липня 2016 року № 164650 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови пенсійний орган посилається на те, що згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який на час звернення позивача за перерахунком Кабінетом Міністрів України не прийнято. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, зокрема, призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», тобто пенсії з 1 січня 2016 не призначаються та не перераховуються (а. с. 10).

Також, до матеріалів справи долучено довідку про заробітну плату від 07 червня 2016 року № 18-57-1063, що подається для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 (зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №763 від 30.09.2015) з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015, видану прокуратурою Донецької області (а. с.37).

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням цієї норми позивачу ОСОБА_1 у 2003 році була призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 % середньомісячного заробітку.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітників прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII (набрав чинності з 1 квітня 2015 року), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

За приписами підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, набрав чинності з 15 липня 2015 року (далі - Закон №1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

На підставі аналізу наведених норм суд дійшов висновку про те, що положення частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року. Тобто, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року (набрала чинності з 01.12.2015 року), та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.

В Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII відсутня норма, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.20 ст. 86 Закон № 1697-VII).

Отже, на дату звернення позивача до пенсійного органу (відповідача у справі) з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при прийняті рішення про відмову в перерахунку пенсії від 07 липня 2016 року №164650 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки на дату розгляду справи питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні. Таким чином, спірне рішення пенсійного органу від 07 липня 2016 року № 164650 про відмову позивачу в перерахунку пенсії є правомірним, а позовні вимоги щодо визнання протиправними дій УПФУ в м. Дружківці Донецької області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 07 червня 2016 року № 18-57-1063 та скасування рішення від 07 липня 2016 року не підлягають задоволенню.

Решта позовних вимог також не підлягає задоволенню, оскільки є похідними від вищенаведеної позовної вимоги, у задоволенні якої відмовлено.

Керуючись ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії відмовити в повному обсязі.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

Повний текст постанови складений 26 вересня 2016 року.

Суддя: С. О. Рагозіна