Ухвала суду № 61589411, 27.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
815/1591/16
Номер документу
61589411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

О К Р Е М А ДУМКА

27 вересня 2016 р.

Судді Одеського апеляційного адміністративного суду Потапчука В.О. щодо постанови Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року по справі № 815/1591/16

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Атестаційної комісії № 7 Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене протоколом від 05.03.2016 р. та зазначено в розд. IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії)" атестаційного листа, яким позивача визнано таким, що займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року адміністративний позов задоволено .

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, суддя вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 з 07.03.2003 р. безперервно проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 р. - в органах поліції на посаді інспектора роти дорожньо-патрульної служби ГУ НП в Одеській області.

Наказом Національної поліції України від 23 листопада 2015 року № 102 "Про організацію заходів з тестування особового складу Національної поліції України" з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої можливості та відповідно до пункту 10 розділу IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року №1465, наказано керівникам структурних підрозділів Національної поліції України серед іншого забезпечити доведення до відома всього особового складу під підпис умови проведення атестування працівників, визначені згаданою Інструкцією.

29 січня 2016 року Головним управлінням Національної поліції в Одеській області виданий наказ №133, яким прийнято рішення про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Одеській області та підпорядкованих йому підрозділів, починаючи з 19.02.2016 року; утворити атестаційні комісії ГУНП №№ 1-10, засідання яких проводити в робочі дні з 29.02.2016 року за адресою м. Одеса, вул. Преображенська, 44.

Вищезазначеним наказом зобов'язано керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, підрозділів, підпорядкованих ГУНП, начальникам відокремлених структурних підрозділів ГУНП скласти списки поліцейських підпорядкованих підрозділів, скласти атестаційні листи на поліцейських, підготувати для надання до атестаційних комісій додаткові матеріали, надати документи до управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області № 285 від 18.02.2016 року затверджений персональний склад атестаційних комісій, у тому числі № 7: голова комісії - Булах Руслан Іванович, головний оперуповноважений Департаменту карного розшуку Національної поліції України; секретар комісії - Скобіоале Денис Георгійович, інспектор батальйону 2 Управління патрульної поліції у м. Одеса Департаменту патрульної поліції Національної поліції України; члени комісії - Сич Діана Петрівна, Каліцький Вадим Валентинович, Костюк Брій Дмитрович, Лебеденко-Матвекс Олена Анатоліївна.

Згідно з п.1 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закон №580-VІІІ набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1,2,3,7-13,15,17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) ч.7 ст.15 та ч.5 ст.21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року.

Закон України "Про Національну поліцію" опублікований 06.08.2015 року та набрав чинності 07.11.2015 року.

Відповідно до пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема майор міліції - майор поліції.

Позивач виявив бажання проходити службу в поліції та у зв'язку з відповідністю вимогам до поліцейських, визначеним Законом України "Про Національну поліцію",

Частиною 1 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про національну поліцію" призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

Вказані обставини, а саме проведення щодо позивача атестації за результатами якої складено висновок про невідповідність займаній посаді, що має наслідком звільнення і служби в поліції через службову невідповідність, стали підставою його звернення до суду з даним адміністративним позовом.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Суддя не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

По-перше. З матеріалів справи вбачається, що позивач особисто з метою подальшої служби в поліції виявив бажання встановлення її відповідності займаній посаді, а також можливого карєрного росту, пройти атестування в порядку, визначеному наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465.

Статтею 22 Закону України «Про Національну поліцію» керівнику поліції надано право, зокрема, приймати на службу та звільняти зі служби, призначати та звільняти з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону.

У відповідності до ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами (ч.4 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію»).

Враховуючи викладене, саме керівнику Національної поліції, наказом якого позивач був призначений на посаду у Національній поліції, надано право призначати атестування поліцейських, яке повинен був проходити і позивач по справі.

Згідно з ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

З комплексного аналізу наведених норм випливає, що керівник поліції має право прийняти рішення про проведення атестування осіб, які згідно з законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади його наказами. Метою атестування поліцейських є оцінка їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Слід відмітити, що позивач був призначений на посаду в порядку переатестування згідно з тимчасовим штатним розкладом у зв'язку з чим існувала необхідність перевірки можливості призначення його на вищу посаду, або ж, у випадку не підтвердження його повної службової відповідності займаній посаді, вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Враховуючи викладене, суддя вважає хибними твердження представника позивача, з яким помилково погодився суд першої інстанції, про те, що у спірних відносинах були відсутні підстави для проведення атестування позивача, передбачені частиною 2 статті 57 Закону України «Про Національну поліцію».

Суддя відмічає, що за приписами п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, приймаються на службу до поліції саме за умови їх відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом.

У свою чергу, для визначення їх відповідності таким вимогам Законом України «Про Національну поліцію» передбачено інститут атестування.

Згідно з ч.5 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.

Наказом Міністра внутрішніх справ України від 17.11.2015 року № 1465 затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18.11.2015 року за № 1445/27890 (далі по текстом Інструкція № 1465), якою було встановлено такий порядок.

До 17.11.2015 року порядок атестування поліцейських був відсутній, у звязку з чим атестування працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в Національній поліції, у т.ч. й позивача по справі, перед прийняттям їх на службу не проводилось.

У звязку з чим, керівником Національної поліції і було прийнято рішення про проведення атестування всіх працівників Національної поліції.

Враховуючи викладене, суддя вважає, що призначення позивача на посаду 07.11.2015 року та присвоєння йому спеціального звання не свідчило станом на вказану дату про її відповідність займаній посаді у розрізі вимог до поліцейських, встановлених Законом України «Про Національну поліцію», не звільняло позивача від обовязку проходження атестації в подальшому. та не є підставою для визнання протиправним включення позивача до списку поліцейських, які підлягали атестації, і проведення відносно неї такої атестації.

З приводу доводів представника позивача про те, що позивач погодився пройти атестування під загрозою можливого звільнення, а тому, на думку представника позивача, його згоду не можна вважати добровільною, колегія суддів відмічає, що позивач самостійно, з метою подальшої служби в поліції, виявила бажання підтвердити її відповідність займаній посаді, встановити можливість кар'єрного росту, для чого пройти атестування в порядку, визначеному наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465.

Також суддя враховує позицію Верховного суду України, яка викладена в постанові по справі № 21-13а14 від 11.03.2014 року, яка, в силу приписів ст.. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування при вирішенні питання по суті, відповідно якої рішення атестаційної комісії носить рекомендаційний характер.

Вказане рішення не потягнуло для позивача правових наслідків, а у зв'язку з цим не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, суддя дійшов висновку, про відсутність підстав вважати протиправним рішення атестаційної комісії № 7 Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене протоколом від 05.03.2016 р. та зазначено в розд. IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії)" атестаційного листа, яким позивача визнано таким, що займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, а за таких обставин підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Суддя В.О. Потапчук