Постанова № 61587519, 02.03.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
804/14760/15
Номер документу
61587519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ02 березня 2016 р. Справа № 804/14760/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представників позивача представника відповідача Наумчик Л.В., Шкадро І.І. Баласанян К.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення в частині, -

ВСТАНОВИВ:

Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради звернулось до суду з адміністративним позовом до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнень заявлених в судовому засіданні 02.03.2016р. просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001931501 від 30.06.2015р. в частині суми нарахованих штрафних санкцій в розмірі 462,40грн.

В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що розрахунок штрафних санкцій наданий відповідачем як розшифровка суми до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 30.06.2015 року №0001931501 передбачає перелік сум які підприємство сплатило із порушенням термінів згідно з платіжними дорученнями. При цьому, у даному розрахунку відсутні підтвердження сплати (платіжні доручення) за двома нарахуваннями, а саме 2105.00грн. та 207.00 грн. (дата операцій 31.03.2015-01.10.2014), у зв'язку з чим, безпідставно нараховані штрафні санкції 421.00грн. та 41.40грн., на загальну суму 462.40 грн.

Від відповідача надійшли заперечення в яких він посилається на те, що станом на 30.09.2014р. (останній день сплати податкових зобов'язань, зокрема, визначених у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2014 року у розмірі 358963,00 грн.) по КП «Жовтоводський водоканал» ДОР», згідно з карткою особового рахунку з ПДВ (з урахуванням наявної переплати), обліковувався податковий борг з податку на додану вартість в сумі 358505,00 грн., який виник у зв'язку з порушенням платником термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по декларації за серпень 2014 року та наявними рішеннями про розстрочення податкового боргу. Погашення податкового боргу по податковій декларації за серпень 2014 року проведено в хронологічному порядку (згідно з черговістю його виникнення відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України) за рахунок сплати у період з 08.12.2014 по 08.06.2015 поточних платежів в сумі 227954,64 грн. та надання КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за січень 2015 року на суму 2105,00 грн. (від 31.03.2015 №9054745137) та лютий 2015 року на суму 207,00 грн. (від 31.03.2015 №9054745604), якими зменшено податкові зобов'язання з ПДВ.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в частині скасування рішення суми нарахованих штрафних санкцій в розмірі 462,40грн., в іншій частині оскаржуваного рішення не заперечував.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на доводи викладені в запереченнях.

Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено, що 11.06.2015р. посадовою особою відповідача в порядку, визначеному пунктом 76.1 статті 76 глави 8 ПК України проведено перевірку податкової звітності з податку на додану вартість уточнюючого розрахунку №9028675604 від 20.05.2014 року до податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року, податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2014 року, за результатами якої складено Акт від 11.06.2015 року № 6/04-16-15-01/32182594.

Вказаним Актом встановлено порушення пункту 50.1 статті 50, пункту 57.1 статті 57, пункту 100.6 статті 100 Податкового кодексу України, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, а саме: порушено строки розрахунків з бюджетом.

На підставі вказаного Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 року №0001931501 про сплату штрафних санкцій у сумі 46053,15грн.

Згідно Розрахунку штрафної санкції до вказаного податкового повідомлення-рішення, також нарахована сума штрафних санкцій - 421грн. від суми 2105грн. податкових зобов'язань згідно податкової декларації №9053247871 від 17.09.2014р., та - 41,40грн. від суми 207грн. відповідно, затримка сплати 181 день.

Разом з тим, 31.03.2015р. суми 2105грн. та 207грн. підприємство не сплачувало та надало уточнюючі розрахунки до декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2015 року, щодо зменшення податкових зобов'язань №9054745137 та №9054745604, копії яких наявні в матеріалах справи.

Крім того, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду №804/4873/15 від 19.06.2015р., яка набрала законної сили 26.08.2015р., адміністративний позов Верхньодніпровської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області до КП "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради про стягнення заборгованості задоволено частково. Стягнуто кошти з рахунків у банках, обслуговуючих суб'єкта господарювання - КП "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради на суму податкового боргу в розмірі 351236,73 грн. В іншій частині позовних вимог відмовити.

У вказаній постанові судом зазначено, що позивачем надані докази, які свідчать про наявність заборгованості у відповідача перед бюджетом, проте, недоведено частину суми боргу у розмірі 2105 грн., у зв'язку з поданням відповідачем уточнюючого розрахунку, відповідно до вимог ст. 50 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п.14.1.152 п.1 ст.14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

За приписами ст.ст. 15, 16 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи, юридичні особи та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операціях), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.

Згідно п.п.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. п. 36.1- 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до положень п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

При винесенні рішення суд виходить з наступного.

Судом встановлено, на підставі Акта перевірки від 11.06.2015 року № 6/04-16-15-01/32182594, яким встановлено порушення п.50.1 ст.50, п.57.1 ст.57, п.100.6 ст.100, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України (порушено строки розрахунків з бюджетом), відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 року №0001931501 про сплату штрафних санкцій у сумі 46053,15грн.

Відповідно до Розрахунку штрафної санкції до вказаного податкового повідомлення-рішення, також нарахована сума штрафних санкцій - 421грн. від суми 2105грн. податкових зобов'язань згідно податкової декларації №9053247871 від 17.09.2014р., та - 41,40грн. від суми 207грн. відповідно, затримка сплати 181 день.

У даному розрахунку відсутні підтвердження сплати (платіжні доручення) за вищевказаними двома нарахуваннями, а саме 2105грн. та 207грн. (дата операцій 31.03.2015-01.10.2014).

При цьому, 31.03.2015р. суми 2105грн. та 207грн. підприємство не сплачувало та надало уточнюючі розрахунки до декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2015 року, щодо зменшення податкових зобов'язань №9054745137 та №9054745604, копії яких наявні в матеріалах справи.

Таким чином, по вказаним сумам борг позивачем не погашався, а лише на підставі ст. 50 Податкового кодексу України, виявивши помилки, що містяться у раніше поданих ними податкових деклараціях, самостійно надіслали уточнюючі розрахунки до таких податкових декларацій, а тому, застосування в даному випадку з боку відповідача п. 87.9 ст. 89 Податкового кодексу України, є помилковим.

У зв'язку з вищевикладеним, суд доходить висновку, що відповідачем недоведено наявності частини суми боргу у розмірі 2105грн. та 207грн., у зв'язку з поданням позивачем уточнюючих розрахунків, відповідно до вимог ст. 50 Податкового кодексу України, та як наслідок відповідачем безпідставно нараховані штрафні санкції 421.00грн. та 41.40грн., на загальну суму 462.40 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а позовні вимоги Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення в частині обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення в частині - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0001931501 від 30.06.2015р. в частині суми нарахованих штрафних санкцій в розмірі 462,40грн.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова