8.3.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/795/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,
за участю:
представника позивача: Андрєєв А.М., дов. № 47 від 04.02.2016,
представника відповідача: Ахтирської М.І., дов. № 746/10/28-05-10 від 16.02.2016,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100,
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі - позивач, ПАТ «Луганськгаз») до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - відповідач, СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100, яким на підставі акта перевірки № 23/28-05-41/05451150 від 13.05.2016 за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 324847,29 грн. до позивача застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 32484,73 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач з оскарженим податковим повідомлення-рішенням не згоден, оскільки 15.01.2016 ПАТ «Луганськгаз» відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) такі податкові накладні: № 35 від 31.12.2015 на загальну суму 14094,73 грн., у т.ч. ПДВ 2349,12 грн.; № 37 від 31.12.2015 на загальну суму 9687,36 грн., у т.ч. ПДВ 1614,56 грн.; № 38 від 31.12.2015 на загальну суму 6777,80 грн., у т.ч. ПДВ 1129,63 грн.; № 33 від 31.12.2015 на загальну суму 966015,41 грн., у т.ч. ПДВ 161002,57 грн.; № 36 від 31.12.2015 на загальну суму 2542,14 грн., у т.ч. ПДВ 423,69 грн. Проте, дані податкові накладні не зареєстровані в ЄРПН. Відповідно до ст. 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН. Оскільки квитанцій про неприйняття зазначених податкових накладних протягом операційного дня не надходило, позивач вважає, що ним вчинено всіх передбачених законодавством дій для реєстрації податкових накладних вчасно. Крім того, 16.01.2016 та 18.01.2016 ПАТ «Луганськгаз» знову відправлено зазначені податкові накладні на реєстрацію в ЄРПН та зареєстровано. Таким чином, позивач вважає, що зазначені податкові накладні зареєстровані без порушень граничного терміну їх реєстрації в ЄРПН.
Крім того, позивач зазначає, що сертифікатом (висновком) ТПП України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 02.10.2014 № 749 засвідчено настання обставин форс-мажору з 01.07.2014 для ПАТ «Луганськгаз» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та інших обов'язкових платежів. У сертифікаті зазначено, що на дату його видачі встановити термін дії обставин непереборної сили та дату їх закінчення визначити не можливо. Цей сертифікат, на думку позивача, дає йому право на звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань згідно ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом дії цього Закону.
На підставі вищевикладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав письмові заперечення проти позову (а.с. 65-66), у яких зазначив, що, оскільки позивачем порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, встановлені ст. 201 ПК України, на нього правомірно накладено штраф за таке порушення. Посилання позивача на наявність сертифіката ТПП, як на підставу звільнення від відповідальності за порушення вимог податкового законодавства, представник відповідача вважає необґрунтованими, оскільки цей сертифікат не відповідає вимогам, визначеним Регламентом засвідчення ТПП України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженим рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5). Крім того, наявність такого сертифікату не дає платнику податків підстав для здійснення реєстрації податкових накладних в ЄРПН за правилами, відмінними від правил, визначених ПК України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246). У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні викладеному у запереченнях проти позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі - ПАТ «Луганськгаз») є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 11.05.1994 (а.с. 8-10).
ПАТ «Луганськгаз» взято на податковий облік в органах податкової служби 17.08.1995 за № 121, та на час розгляду справи перебуває на обліку у СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС.
СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС відповідно до наказу від 27.04.2016 № 41 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Луганськгаз» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за період з 01.10.2015 по 31.03.2016, за результатами якої складено акт № 23/28-05-41/05451150 від 13.05.2016 (далі - акт № 23/28-05-41/05451150) (а.с. 20-22).
Як зазначено в пп. 2.4.1 акта № 23/28-05-41/05451150, у періоді, за який проводилась перевірка, відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 05.08.1997 № 200205913, індивідуальний податковий номер - 54511512017, ПАТ «Луганськгаз» зареєстровано платником податку на додану вартість.
Проведеною перевіркою встановлено порушення ПАТ «Луганськгаз» п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме:
- в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.10.2015 по 31.03.2016 на загальну суму ПДВ 239855,02 грн. (зведені дані наведено у додатку № 1 до акта перевірки) (а.с. 23-24);
- в частині несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН за період з 01.10.2015 по 31.03.2016 на загальну суму ПДВ 84992,27 грн. (зведені дані наведено у додатку № 2 до акта перевірки) (а.с. 25).
Не погоджуючись з висновками акта № 23/28-05-41/05451150 ПАТ «Луганськгаз» 23.05.2016 подано заперечення на акт перевірки, в яких зазначено підстави незгоди з висновками акта перевірки, аналогічні викладеним у позовній заяві (а.с. 27-28).
На підтвердження обставин, викладених ПАТ «Луганськгаз» у запереченнях на акт перевірки, позивачем до СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС додатково надано: податкові накладні № 35 від 31.12.2015 на загальну суму 14094,73 грн., у т.ч. ПДВ 2349,12 грн.; № 37 від 31.12.2015 на загальну суму 9687,36 грн., у т.ч. ПДВ 1614,56 грн.; № 38 від 31.12.2015 на загальну суму 6777,80 грн., у т.ч. ПДВ 1129,63 грн.; № 33 від 31.12.2015 на загальну суму 966015,41 грн., у т.ч. ПДВ 161002,57 грн.; № 36 від 31.12.2015 на загальну суму 2542,14 грн., у т.ч. ПДВ 423,69 грн.; протоколи відправки цих документів на реєстрацію до ЄРПН, роздруковані з програмного забезпечення «М.Е.DОС» (а.с. 35, 37-51); сертифікат № 749 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 02.10.2014 за № 3497/05-4 (а.с. 52).
Згідно з листом СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС № 2499/10/28-05-41 від 02.06.2016 підстави для задоволення заперечень, викладених ПАТ «Луганськгаз», відсутні (а.с. 31-33).
Податковим повідомленням-рішенням від 06.06.2016 № 0000124100 СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС на підставі акта № 23/28-05-41/05451150 від 13.05.2016 та за даними ЄРПН за звітний період з 01.10.2015 по 31.03.2016, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 ПК України, та згідно зі ст. 120-1 ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 324847,29 грн. застосовано до ПАТ «Луганськгаз» штраф у розмірі 10% у сумі 32484,73 грн. (а.с. 15-16).
Реквізити податкових накладних, зареєстрованих ПАТ «Луганськгаз» в ЄРПН з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунках штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100 (а.с. 17, 18).
Крім того, ПАТ «Луганськгаз» подано скаргу до Центрального офісу з обслуговування великих платників ДФС на податкове повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100 (а.с. 53-54).
Рішенням Центрального офісу з обслуговування великих платників ДФС від 02.07.2016 № 14335/10/28-10-10-4-33 скаргу ПАТ «Луганськгаз» залишено без розгляду (а.с. 57).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України, зокрема, визначено таке:
- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою;
- якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин;
- якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ПАТ «Луганськгаз» у період з 01.10.2015 по 31.06.2016 всупереч вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України з порушенням терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН до 15 календарних днів несвоєчасно зареєструвало в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 158327,72 грн. (реквізити податкових накладних, зареєстрованих ПАТ «Луганськгаз» в ЄРПН з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунках штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100 (а.с. 17, 18)).
За таке порушення розмір штрафу відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України становить 15832,77 грн. (10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування).
Також, судом встановлено, що ПАТ «Луганськгаз» податкові накладні № 33 від 31.12.2015 на загальну суму 966015,41 грн., у т.ч. ПДВ 161002,57 грн.; № 35 від 31.12.2015 на загальну суму 14094,73 грн., у т.ч. ПДВ 2349,12 грн.; № 36 від 31.12.2015 на загальну суму 2542,14 грн., у т.ч. ПДВ 423,69 грн.; № 37 від 31.12.2015 на загальну суму 9687,36 грн., у т.ч. ПДВ 1614,56 грн.; № 38 від 31.12.2015 на загальну суму 6777,80 грн., у т.ч. ПДВ 1129,63 грн. 15.01.2016, відправлено на реєстрацію в ЄРПН 15.01.2016, тобто, із дотриманням строку, визначеного п. 201.10 ст. 201 ПК України, що підтверджено протоколами відправки цих документів на реєстрацію до ЄРПН, роздрукованими з програмного забезпечення «М.Е.DОС» (а.с. 38-39, 41-42, 44-45, 47-48, 50-51).
Разом з тим з розрахунку штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних до податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100 слідує, що податкова накладна № 36 від 31.12.2015 на суму ПДВ 423,69 грн. зареєстрована в ЄРПН 16.01.2016 (кількість днів порушення - 1); податкові накладні № 33 від 31.12.2015 на суму ПДВ 161002,57 грн., № 35 від 31.12.2015 на суму ПДВ 2349,12 грн., № 37 від 31.12.2015 на суму ПДВ 1614,56 грн.; № 38 від 31.12.2015 на суму ПДВ 1129,63 грн. зареєстровані в ЄРПН 18.01.2016 (кількість днів порушення - 3) (а.с. 84).
Розмір штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 31.12.2015 №№ 33, 35, 36, 37, 38 в ЄРПН складає 16651,96 грн. (10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування).
У судовому засіданні представник позивача стверджував, що протягом операційного дня до ПАТ «Луганськгаз» квитанції про прийняття або неприйняття зазначених податкових накладних не надійшли. Представник відповідача не надав суду будь яких доказів на спростування цих тверджень.
Крім того, з листа розробника програмного забезпечення «М.Е.DОС» - ТОВ «Інтелект сервіс», від 05.09.2016 № 0509/1 (а.с. 124-125) слідує, що податкові накладні від 31.12.2015 №№ 33, 35, 37, 38 містять дублікати документів в базі даних, тобто відбувалось копіювання документу та повторна його відправка на реєстрацію в ДФС. Податкова накладна № 36 від 31.12.2015 не містить копій документа, тобто, копіювання документу не відбувалось, але документ містить повторну вкладку «Відправлено в ДФС», що свідчить про повторну відправку документа. Перші екземпляри документів - податкові накладні від 31.12.2015 №№ 33, 35, 37, 38, створені 15.01.2016, дана інформація зазначена в колонці Створено/Отримано в реєстрі первинних документів, та відправлені успішно, про що вказано у вкладці «Відправлено» протоколу подій відповідного документа. Другий екземпляр цих документів створений 18.01.2016 та успішно відправлений, про що вказано у вкладці «Відправлено» протоколу подій відповідного документа. Документ - податкова накладна № 36 від 31.12.2015, відправлявся двічі в різні дні 15.01.2016 та 16.01.2016, про що вказано у вкладці «Відправлено» протоколу подій даного документа.
Також, згідно цього листа, структура документів - податкові накладні від 31.12.2015 №№ 33, 35, 36, 37, 38, повністю відповідає встановленим нормам чинного законодавства України.
Суд зазначає, що цим листом у повній мірі підтверджено позицію позивача про вжиття ПАТ «Луганськгаз» всіх заходів щодо своєчасної реєстрації податкових накладних від 31.12.2015 №№ 33, 35, 36, 37, 38 в ЄРПН з дотриманням граничних строків такої реєстрації, що, у свою чергу, з огляду на положення п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо ненадіслання платнику податків квитанцій про неприйняття зазначених накладних, виключає настання для позивача відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації цих податкових накладних.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що відповідачем безпідставно нараховано позивачу податковим повідомленням-рішенням від 06.06.2016 № 0000124100 штраф у розмірі 16651,96 грн. Відповідно, податкове повідомлення-рішення в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується тверджень позивача про протиправність податкового повідомлення-рішення від 06.06.2016 № 0000124100 та скасування його у повному обсязі через наявність у ПАТ «Луганськгаз» сертифікату ТПП № 749 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який, на думку позивача, унеможливлює застосування штрафу, суд зазначає таке.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII), статтею 10 якого встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Разом з тим, Законом № 1669-VII не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО.
Не передбачено такого звільнення і Податковим кодексом України.
Суд зазначає, що однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства, зокрема, від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення.
На даний час, згідно з податковим законодавством, наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а також для списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили.
При цьому наявність у платника податку вказаних сертифікатів не надає підстав такому платнику здійснювати реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків, коригування до податкових накладних за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до п. 6.2 розділу 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 № 40(3) (далі - Регламент), тут і надалі у редакції чинній на час отримання ПАТ «Луганськгаз» сертифікату ТПП № 749, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин (пункт 6.3 розділу 6 Регламенту).
За результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (пункт 6.11 розділу 6 Регламенту).
Згідно з пунктом 6.12 розділу 6 Регламенту сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається заявнику на бланку Торгово-промислової палати України / регіональної торгово-промислової палати. У сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо податкових обов'язків / обов'язкових платежів вказується інформація про заявника, місце державної реєстрації, ідентифікаційний код, державна податкова інспекція, в якій платник податків зареєстрований, зобов'язання, обставини, докази, на які посилається зацікавлена особа, що унеможливлюють виконання податкових обов'язків / здійснення обов'язкових платежів у встановлений термін, та інші відомості, зокрема, про неможливість здійснення господарської діяльності тощо.
Отже, з огляду на вищевикладене, можна дійти висновку, що сертифікат (висновок) ТПП обов'язково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об'єктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обов'язку зі сплати податків.
Оскільки дія кожного окремого сертифіката (висновка) ТПП, наданого у кожному конкретному випадку, обмежується датою надання такого сертифікату, чинність такого документа може поширюватися на правовідносини, що виникли з дати настання форс-мажорних обставин (з дати початку АТО) у конкретному випадку і до дати надання такого сертифіката (висновку).
Дослідженням сертифікату № 749 від 02.10.2014 встановлено, що ТПП України засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року для ПАТ «Луганськгаз» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків, обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату ТПП України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с.52).
Тобто, дослідженням сертифікату № 749 від 02.10.2014 встановлено, що зазначений сертифікат не містить у собі всіх відомостей, визначених п. 6.12 розділу 6 Регламенту (виконання яких саме податкових зобов'язань настало або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність форс-мажорних обставин).
Слід також зазначити, що сертифікат ТПП № 749 від 02.10.2014, з огляду на розділ 6 Регламенту, не може засвідчувати настання будь-яких форс-мажорних обставин у січні 2016 року, оскільки, як вже зазначено вище, сертифікат вичерпує свою дію датою надання такого сертифіката.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що наявність у ПАТ «Луганськгаз» сертифікату ТПП № 749 від 02.10.2014 не звільняла відповідача від обов'язку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС від 06.06.2016 № 0000124100 в частині застосування до ПАТ «Луганськгаз» штрафу у сумі 16651,96 грн.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Судом встановлено, що позивач звернувся до суду із позовними вимогами майнового характеру.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
При звернення до суду позивач мав сплатити 1378,00 грн.
Натомість, позивачем при зверненні до адміністративного суду сплачено судовий збір не тільки за подання до суду позову майнового характеру (платіжне доручення № 1960 від 13.07.2016 на суму 1378,00 грн.), а й за подання до суду позову немайнового характеру (платіжне доручення № 1961 від 13.07.2016 на суму 1378,00 грн.).
Отже, позивачем судовий збір сплачено у більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
До суду не надходило клопотання позивача про повернення судового збору, сплаченого платіжним дорученням № 1961 від 13.07.2016 у сумі 1378,00 грн.
Відтак, суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат, сплачених платіжним дорученням № 1960 від 13.07.2016 у сумі 1378,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки позовні вимоги є частково обґрунтованими, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 706,91 грн., що складає 51,3% розміру судового збору, сплаченого позивачем за подання до суду позову майнового характеру.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 27 вересня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 28 вересня 2016 року, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС від 06.06.2016 № 0000124100 у частині застосування до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» штрафу у сумі 16651,96 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, ідентифікаційний код 39792704) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 87, ідентифікаційний код 05451150) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 706,91 грн. (сімсот шість гривень дев'яносто одна копійка).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 28 вересня 2016 року.
Суддя Т.В. Смішлива