Постанова № 61586881, 22.09.2016, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
п/811/992/16
Номер документу
61586881
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2016 року Справа № П/811/992/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., суддів Притули К.М. та Момонт Г.М. розглянувши адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Національного банку України

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Національного банку України про:

- визнання дій Національного банку України щодо відмови ОСОБА_1 видати довідку про розмір заробітної плати на посаді головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області, з якої останній був звільнений в зв'язку із виходом на пенсію, станом на 31 грудня 2015 року протиправними;

- зобов'язання Національного банку України видати (направити цінним листом з повідомленням про вручення ) довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, на посаді головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області, з ОСОБА_1 був звільнений в зв'язку із виходом на пенсію, станом на 31 грудня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 19 лютого 2016 року він звернувся до Національного банку України щодо надання довідки про розмір заробітної плати на посаді головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області з метою пред'явлення її до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії. 09 березня 2016 року від Управління Національного банку України в Кіровоградській області позивач отримав лист, в якому зазначено, що відповідно до роз'яснення Пенсійного фонду України на перерахунок пенсії він права не має і відповідно довідка про заробітну плату головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області йому не потрібна. Позивач вважає, що питання здійснення перерахунку має бути вирішено органами Пенсійного фонду, а не Національним банком.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 22.09.2016 р. прийнято вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 26.09.2016 р.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

19 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Національного банку України з проханням надати довідку про заробітну плату головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області (а.с.21-22).

Листом №60-2242/270 від 09.03.2016 року Департаментом бухгалтерського обліку Національного банку України повідомлено ОСОБА_1, що з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України не застосовують положення статті 37 Закону України «Про державну службу» при призначенні пенсій, зокрема службовцям Національного банку України, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються (а.с.23).

02 червня 2016 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою до Національного банку України з проханням надати довідку про заробітну плату головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області станом на 31 грудня 2015 року (а.с.25-26).

Листом №60-0042/295 від 07.07.2016 року Департаментом бухгалтерського обліку Національного банку України ОСОБА_1 надано відповідь з посиланням на лист Пенсійного фонду України від 23.12.2015 року та відмовлено в наданні оскаржуваної довідки про заробітну плату, оскільки з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України не застосовують положення статті 37 Закону України «Про державну службу» при призначенні пенсій, зокрема службовцям Національного банку України, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються (а.с.27).

Спірні правовідносини врегульовано Законами України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, від 17 листопада 2011 року №4050-VI, від 10 грудня 2015 року №889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII втратив чинність в зв'язку з введенням в дію з 01.01.2016 року Закону України «Про державну службу» від 17 листопада 2011 року №4050-VI.

Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Цей Закон набирав чинності з 1 травня 2016 року.

Таким чином, до 01.01.2016 року Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII був чинним.

Отже, на час подання позивачем заяви про видачу довідки для здійснення перерахунку пенсії умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. №865, в редакції що почала діяти з 01.12.2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно із п.п.4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. №865, в редакції що почала діяти з 01.12.2015 р., у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Аналізуючи викладене, судом встановлено, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Щодо посилання відповідача на те, що інформація, яку просить надати позивач щодо розміру посадового головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області є інформацією з обмеженим доступом, суд зазначає наступне.

Згідно із ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Судом встановлено, що адресована Національному банку України заява позивача стосувалася видачі довідки про заробітну плату головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області станом на 31.12.2015 року.

Проте, відповідач надав відповідь з посиланням на лист Пенсійного фонду України від 23.12.2015 року №55449/02-12 та повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії державного службовця.

Таким чином, відповідач вийшов за межі предмету звернення та фактично перебрав на себе повноваження іншого державного органу, який здійснює обчислення, призначення та перерахунок пенсійних виплат, вказавши про відсутність підстав для здійснення ним перерахунку.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, якому кореспондується обов'язок Національного банку України надати таку інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1102,40 грн. підлягає присудженню за рахунок державних асигнувань Національного банку України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Національного банку України щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір заробітної плати станом на 31 грудня 2015 року на посаді головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області, з якої останній був звільнений в зв'язку із виходом на пенсію.

3. Зобов'язати Національний банк України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 31 грудня 2015 року на посаді головного інженера-програміста Управління Національного банку України в Кіровоградській області встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1.

Присудити ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві грн. 40 коп.) за рахунок державних асигнувань Національного банку України, код ЄДРПОУ 00032106.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Колегія суддів

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Дегтярьова С.В.

Притула К.М.

Момонт Г.М.