Постанова № 61586776, 28.09.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
809/1104/16
Номер документу
61586776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2016 р. Справа № 809/1104/16

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кишинський М.І., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Автомобільні дороги України» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі – позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства “Івано-Франківський облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Автомобільні дороги України” в особі відокремленого підрозділу філія «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» (надалі – відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01.08.2016 року по 15.08.2016 року проведена планова перевірка додержання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства “Івано-Франківський облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Автомобільні дороги України”. Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та наказу МВС України від 02 листопада 2015 року №1337 “Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 року за № 1467/27912, наказу Богородчанського районного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області від 18.07.2016 № 32 та посвідчення на проведення перевірки від 01.08.2016 року № 905. За результатами перевірки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, які не були усунуті відповідачем, а тому до останнього слід застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень філії.

Судом, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову. Поштове відправлення отримано відповідачем 14.09.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає до задоволення з огляду на наступне.

В ході перевірки філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства “Івано-Франківський облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Автомобільні дороги України” за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області було встановлено, що експлуатація будівель (споруд, приміщень) філії здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (підтверджується актом перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту №95 від 15.08.2016 року, який вручено 15.08.2016 року), а саме:

1. В будівлі адмінкорпусу не відремонтовано автоматичну систему пожежної сигналізації (п. 1.1 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);

2. Не заключено угоду на обслуговування автоматичної системи пожежної сигналізації (п. 1.4 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);

3. Автоматичну систему пожежної сигналізації не виведено на пульт центрального пожежного спостерігання (п. 1.4 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);

4. Не оброблено вогнетривким розчином дерев'яні конструкції горищних приміщень крім будівель V ступені вогнестійкості (п. 2.5 глава 2, розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. № 1417);

5. Не доукомплектовано наявні пожежні щити необхідним пожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт,) (п. 3.11. глава З, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417).

6. Не забезпечено будівлі та приміщення сертифікованими вогнегасниками, відповідно до Типових норм належності вогнегасників (п. 3.9, глава 3, розділ V Наказ МВС від 30.12.201-4 р. № 1417);

7. Не проведено технічне обслуговування (перезарядку) наявних вогнегасників (п. 3.17, глава 3, розділ V Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 p.).

8. Не проведено з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) (пункт 1.6 глава 1 розділу IV Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 p.).

9. Електророзподільні коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу (п. 1.7 глава 1 розділу IV Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р.).

10. Допускається експлуатація світильників підвішених безпосередньо на струмопровідних проводах (п. 1.18. глава 1, розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);

11. Допускається експлуатація несправних електророзеток та вимикачів (п. 1.18. глава 1, розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014р. № 1417);

12. Евакуаційний вихід з другого поверху адмінкорпусу захаращений сторонніми матеріалами (п. 2.37. глава 2, розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);

13. Не організовано проходження посадовими особами та працівниками навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».

14. Не облаштовано під'їзд до пожежної водойми (п. 6, підпункту 2.1., глава 2, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417).

Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу, філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:

- відсутність та несправність автоматичних систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі;

- відсутність інженерного захисту (дерев'яних конструкцій горищних приміщень) сприятиме швидкому розповсюдженню полум'я по дерев'яних конструкціях горища, ускладнить гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;

- не укомплектованість об'єкту первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), їх несправність, а також відсутність пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;

- не укомплектованість пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;

- несправність первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;

- порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей;

- невідповідність евакуаційних виходів перешкоджатиме вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі;

- відсутність під'їздів до пожежної водойми не дозволить оперативно пожежним автомобілям забрати воду та загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;

- відсутність знань з питань пожежної безпеки не забезпечить кваліфікованим діям персоналу готелю у разі виникнення пожежі.

Особлива небезпека від пожежі, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, характеризується її небезпечними чинниками. Згідно визначення ДСТУ 2272-06 “Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять” небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки попередить виникнення пожежі, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.

Суд зазначає, що при наявності вказаних порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей будівлі (споруди, приміщення) філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства “Івано-Франківський облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Автомобільні дороги України” за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області не можуть експлуатуватися до повного їх усунення.

На виконання акта перевірки №95 від 15.08.2016 відповідачу вручено припис №56 від 15.08.2016 про усунення порушень, проте вищевказані порушення так і не були усунуті.

Частиною 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, встановлено, що “виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду”.

Частиною 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що “на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду”.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1 та 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано- Франківській області, відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).

Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 175 від 13.04.2016, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання.

Положенням ст. 67 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту уповноважено звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

У зв’язку з викладеним, суд дійшов висновку про те, що позов обґрунтований та такий що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства “Івано-Франківський облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Автомобільні дороги України” за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області, шляхом опечатування вхідних дверей до моменту усунення порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Звернути постанову до негайного виконання.

Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя: Кишинський М.І.