ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
14 вересня 2016 року м. Київ К/800/23063/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Олексієнко М.М., вирішуючи питання про прийняття касаційної скарги представника Державного управління справами (далі - ДУС) на судові рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 червня 2016 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2016 року у справі за позовом ДУС до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (далі - ДВС), третя особа: Державне підприємство «Санаторій «Збруч» про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування акту опису й арешту майна,
в с т а н о в и в :
У серпні 2016 року представник ДУС звернувся з касаційною скаргою на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 червня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2016 року, якими в задоволенні позову відмовлено.
Ставиться вимога про скасування судових рішень і ухвалення нового про задоволення позову в повному обсязі. Вказується на те, судами неповно з’ясовані обставини справи, які мають суттєве значення для правильного вирішення спору. Зокрема, державним виконавцем не дотримано вимог законодавства при складанні акту опису й арешту майна.
Вивчивши зміст касаційної скарги, суддя приходить до висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Відповідно до положень, передбачених пунктом 5 частини п’ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі у випадку, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми, касаційна скарга є необґрунтованою, якщо викладені в ній доводи не містять посилань на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права або такі посилання є безпідставними.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, є безпідставні.
Як установлено судами, 1 квітня 2016 року відповідачем в межах зведеного виконавчого провадження №30380589 проведено опис майна, що належить боржнику, а 4 квітня 2016 року направлено позивачу копію акту опису й арешту майна та облікову картку по зведеному виконавчому провадженні.
Згідно з частиною першою статті 52 цього Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-ХІV) звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації.
Відповідно до статті 66 Закону № 606-ХІV у разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів у обсязі, достатньому для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові або закріплене за ним, у тому числі на майно, що обліковується на окремому балансі філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу боржника - юридичної особи (крім майна, вилученого з обороту або обмежуваного в обороті) незалежно від того, хто фактично використовує це майно.
У разі якщо на зазначене майно накладається арешт, воно реалізується в такій черговості:
1) у першу чергу - майно, що безпосередньо не використовується у виробництві (цінні папери, легковий автотранспорт, предмети дизайну офісів та інше майно, готова продукція (товари);
2) у другу чергу - об’єкти нерухомого майна, верстати, обладнання, інші основні засоби, а також сировина і матеріали, призначені для використання у виробництві.
Акт опису й арешту майна лише підтверджує накладення арешту на окремі предмети рухомого майна, а не встановлює черговість його реалізації.
Як зазначено судами, доказів того, що боржником пропонувалось відповідачу до реалізації майно першої черги, або що станом на 1 квітня 2016 року у підприємства було інше, в достатній кількості майно, яке не використовується у виробництві, та на яке можливо звернути стягнення з метою погашення заборгованості, позивачем і боржником не надано.
Процедуру та послідовність дій державного виконавця по опису та арешту майна боржника більш детально врегульовано пунктом 4.2 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5 (далі – Інструкція).
Акт опису та арешту майна підписується державним виконавцем, понятими, зберігачем майна, боржником та стягувачем, їх представниками, а також може бути підписаний іншими особами, які були присутні при проведенні опису майна. У разі відмови від підпису сторін чи інших осіб, що були присутні при виконанні, про це робиться відмітка в акті (підпункт 4.2.2 пункту 4.2 Інструкції).
Щодо посилання позивача про наявність недоліків в акті опису й арешті майна, то суди встановили, що головним державним виконавцем ДВС у присутності двох понятих, проведено опис майна боржника та складено оскаржуваний акт від 1 квітня 2016 року за адресою: смт. Гусятин, вул. Санаторна 10, про що вказано у його вступній частині. При цьому вимога вказувати в акті опису й арешту майна поштовий індекс, область, а також серію та номер акту, не передбачена положеннями Інструкції, а зазначені в ньому предмети містять опис відмінних ознак, які характеризують такі предмети.
Крім того, оскільки у даному зведеному виконавчому провадженні виконується 191 виконавчий документ, то в даному випадку стягувачі до проведення виконавчих дій не залучалися, а тому вони і не повинні підписувати такий акт.
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Враховуючи зазначене, оскільки, оскаржуваний акт відповідає положенням Інструкції, то суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державного управління справами на судові рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 червня 2016 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2016 року у справі за позовом Державного управління справами до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області, третя особа: Державне підприємство «Санаторій «Збруч» про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування акту опису й арешту майна.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Олексієнко