Ухвала суду № 61585748, 28.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
805/2840/15-а
Номер документу
61585748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - Васильєва І.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року справа №805/2840/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд: у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Судді: Гайдар А.В.

Казначеєв Е.Г.

Секретаря судового засідання: Борисова А.А.

За участю представників:

позивача - Лещенко С.В., (на підставі довіреності)

відповідача - Ламєкіна С.М., (на підставі довіреності)

третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року у справі № 805/2840/15-а за позовом Комунального лікувально-профілактичного закладу «Вузлова лікарня м. Слов'янська» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області про скасування рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0005471706 від 25 березня 2015 року,-

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2015 року Комунальний лікувально-профілактичний заклад «Вузлова лікарня м. Слов'янська» (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, Слов'янська ОДПІ ГУ ДФС), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області (далі - третя особа, ГУ ДКСУ) про визнання недійсним та скасування рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0005471706 від 25 березня 2015 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» (арк. справи 4-5).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року вищенаведений адміністративний позов задоволено, скасовано рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0005471706 від 25 березня 2015 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» (арк. справи 53-55).

Не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції відповідач (далі - апелянт, Слов'янська ОДПІ) подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права: в частині застосування до платника податків положень Закону України № 1669 із не врахуванням необхідності надання Сертифікату ТПП для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску, а також процесуального права в частині норм статті 159 КАС України, за якими встановлено, що рішення повинно бути законним та обґрунтованим, а законним воно є коли ухвалено відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. З урахуванням чого просив суд задовольнити апеляційну скаргу а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити позивачу (арк. справи 70-71).

У судовому засіданні апелянт підтримав доводи апеляційної скарги, просив задовольнити апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив суд відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залиши без змін.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Дослідивши письмові матеріали справи, пояснення сторін та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач, Комунальний лікувально-профілактичний заклад «Вузлова лікарня м. Слов'янська» (ідентифікаційний код 01112221, адреса: 84109, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Малогородська, будинок 142) є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Слов'янської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 729039, а також довідкою з ЄДРПОУ серії АБ № 455252 (арк. справи 7, 9), як платник податків перебуває на обліку та є платником єдиного внеску в Слов'янській ОДПІ з 19 травня 2008 року, що підтверджується повідомленням про взяття на облік юридичної особи/відокремленого підрозділу від 19 травня 2008 року (арк. справи 8).

25 березня 2015 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі частини 10 та пункту 2 статті 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску» прийнято рішення № 0005471706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску на загальну суму 12 508,73 грн. (з яких за період з 21 червня 2014 року по 14 липня 2014 року: штраф у розмірі 10 388, 40 грн. та пеня у розмірі: 2 120, 33 грн.) (арк. справи 80).

При цьому, із матеріалів адміністративної справи та аналізу вказаного рішення вбачається, що вищенаведене рішення винесено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем єдиного внеску за травень 2014 року, а саме в строк до 20 червня 2014 року, а сплачено тільки 10 липня 2014 року, що підтверджується вхідним штемпелем на платіжних дорученнях про сплату боргу.

Таким чином спірним питанням даної справи є термін сплати позивачем єдиного внеску, та як наслідок наявність підстав та правомірність винесення контролюючим органом рішення про застосування штрафних санкцій та пені до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

З приводу викладеного колегія суддів зазначає, що спірні правовідносини у даному випадку регулюються спеціальним Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).

Пунктом 10 частини 1 статті 1 вказаного Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно абз. 1 пункту 1 статті 4 Закону визначено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 вказаного Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 вказаного закону встановлений порядок обчислення і сплати єдиного внеску.

Частина 5 вказаної статті передбачає, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Відповідно до частини 8 статті 9 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Таким чином з аналізу наведених норм ЗУ № 2464 у співвідношенні до даних правовідносин вбачається, що платник податків, у даному випадку - позивач повинен сплатити єдиний внесок шляхом внесення на рахунок Слов'янської ОДПІ через органи казначейського обслуговування (за територіальним розташуванням позивача) у даному випадку - ГУ ДКСУ у м. Слов'янську - у строк до 20 червня 2014 року.

В матеріалах даної адміністративної справи містяться платіжні доручення із зазначенням: платник: ДЗ ВЛ СТ Слов'янськ від 30 травня 2014 року: № 320 на суму 9 518,18 грн., № 321 на суму 83 702,83 грн., № 310 на суму 10 912,58 грн. про перерахування позивачем на розрахунковий рахунок Слов'янської ОДПІ єдиного внеску за травень 2014 року, які цією ж датою, тобто 30 травня 2014 року одержані банком, про що свідчить підпис особи під відміткою «одержано банком 30 травня 2014 року», при цьому за вхідним штемпелем ГУ ДКСУ вбачається, що сплачено 10 липня 2014 року (арк. справи 13-14).

При цьому листом ГУ ДКСУ у м. Слов'янську Донецької області від 01 квітня 2015 року № 04-33/570 повідомлено позивача, що з 20 травня 2014 року, на виконання статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» зупинено казначейське обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на період до особливих вказівок у м. Слов'янську Донецької області.

07 липня 2014 року роботу управління відновлено.

Тобто з аналізу наведених норм вбачається, що платник податків своєчасно сплатив єдиний внесок шляхом внесення на рахунок Слов'янської ОДПІ через ГУ ДКСУ у м. Слов'янську 30 травня 2014 року, проте вказана сума була проведена, оплачена та перерахована тільки 10 липня 2014 року, тобто після відновлення казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у м. Слов'янську Донецької області, тому колегія суддів вважає, що позивач виконав свій обов'язок та усі залежні від нього заходи щодо своєчасного перерахування єдиного внеску, а зупинення казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у м. Слов'янську не повинно бути підставою для нарахування штрафних санкцій та пені на позивача.

З огляду на викладене колегія суддів не приймає посилання відповідача на необхідність надання позивачем до контролюючого органу у відповідності до статті 10 Закону України № 1669 Сертифікату ТПП про звільнення від несвоєчасної сплати єдиного внеску, оскільки позивачем зі свого боку дотримані усі вимоги Закону № 2464 щодо вчасного перерахування єдиного внеску, а стаття 10 Закону України № 1669 від 02 вересня 2014 року «Про тимчасові заходи на період АТО» № 1669-VII визначає заходи для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про скасування рішення відповідача № 0005471706 від 25 березня 2015 року, а судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та прийнята постанова з додержанням норм матеріального та процесуального права, а отже наявні підстави у відповідності до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину ухвали.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 200, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року у справі № 805/2840/15-а, - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року у справі № 805/2840/15-а, - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 28 вересня 2016 року.

Головуючий суддя: Васильєва І.А.

Судді: Гайдар А.В.

Казначеєв Е.Г.