ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"22" вересня 2016 р.справа № 804/2476/16
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чабаненко С.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року по справі № 804/2476/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АКАМА" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області та Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги та рішення, -
в с т а н о в и в:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулося до суду з апеляційною скаргою у даній справі.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2016 року апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам ч. 6 ст. 187 КАС України, а саме у зв'язку з не сплатою судового збору, та надано п'ятнадцятиденний строк, для усунення недоліків, який обчислюється з дня отримання копії ухвали.
На виконання ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2016 року заявником апеляційної скарги до суду надіслано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Клопотання обгрунтоване тим, що відповідне фінансування Державної фіскальної служби України та її територіальних органів Кабінетом Міністрів України не здійснено. Сплата судового збору не повинна перешкоджати доступу до правосуддя. Надання органами ДФС належних та допустимих доказів відсутності фінансування є визначальними для прийняття судом рішення. Дана позиція підтримана рішенням Верховного Суду України від 30.11.2015 у справі №1170/2а-578/12, від 04.12.2015 у справі №1170/2а-1511/12, від 30.11.2015 у справі 804/6861/13-а.
Так, відповідно до частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Доводи про відсутність відповідного фінансування судом не враховуються, оскільки в силу приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року N 484-VIII Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Законом України "Про Державний бюджет на 2016 рік" для всіх органів державної влади передбачено видатки на сплату судового збору.
ДСА України листом від 11.08.2016 № 10.5761/16 доведено до відома місцевих судів інформацію про наявність у органів державної влади видатків, необхідних для сплати судового збору.
Належних та допустимих доказів відсутності фінансування заявник апеляційної скарги не подав.
Посилання податкового органу на рішення Верховного Суду України від 30.11.2015 у справі №1170/2а-578/12, від 04.12.2015 у справі №1170/2а-1511/12, від 30.11.2015 у справі 804/6861/13-а є не обґрунтованим. Дані судові рішення не є рішеннями які підпадають під застосування статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства, та такими що мають юрисдикційне значення для вирішення справи.
Крім того, гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя‚ від 14 травня 1981 року № R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.
Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що недоліки апеляційної скарги не усунуто.
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Таким чином, апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року по справі № 804/2476/16 необхідно повернути заявнику.
Керуючись 108, 187, 189 КАС України, суддя, -
у х в а л и в:
Відмовити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року по справі № 804/2476/16 - повернути заявнику.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Суддя С.В. Чабаненко