Справа № 537/3363/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.09.2016 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Чернявській А.Л., розглянувши в приміщенні Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом, згідно якого просив суд ухвалити рішення, яким визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці №61 від 29 березня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чонобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чонобильської катастрофи» як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку.
Свої вимоги мотивував тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2). Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням №61 від 29 березня 2016 року відповідачем було відмовлено позивачу у призначенні відповідної пенсії з підстав відсутності документів, що підтверджують в установленому законодавством порядку період роботи в зоні відчуження. Позивач зазначає, що із прийнятим рішенням він не погоджується, оскільки при зверненні до Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці ним було надано всі необхідні документи для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Витяг із протоколу №12 від 26 липня 1997 року засідання Тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Донецькі облдержадміністрації ; довідка Донецького інституту внутрішніх справ №1227 від 25 травня 1998 року. Позивач зазначає, що для подання до Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці інших документів на вимогу останнього він звернувся до Донецького юридичного інституту МВС України в місті Донецьку, однак ОСОБА_1 у видачі документів було відмовлено з об'єктивних причин. Таким чином, позивач вважає дії відповідача щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними, у зв'язку із чим він і вимушений звернутись до суду.
Позивач, ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник позивача, ОСОБА_2, в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату , час та місце розгляду справи, не надала до суду пояснень про причини неявки.
Представник відповідача, Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ОСОБА_3, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні, мотивуючи свої заперечення тим, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки останнім не було надано документів, що підтверджують в установленому законодавством порядку період його роботи в зоні відчуження.
Представник третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав до суду клопотання, згідно якого просив розгляд справи провести без його участі.
Представником третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, подано до суду заперечення проти позову, згідно якого останній просить суд відмовити в задоволені позову ОСОБА_1, обґрунтовуючи свою незгоду із позовом тим, що вимоги позивача не відповідають чинному законодавству, а відмова відповідача в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованою, оскільки підставою відмови стала відсутність документів, що підтверджують в установленому законодавством порядку відомостей про період роботи в зоні відчуження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, враховуючи заперечення представника відповідача, третьої особи, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, позивач, ОСОБА_1, являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 20 квітня 2005 року Полтавською облдержадміністрацією (дублікат).
Витягом із протоколу №12 засідання Тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 26 липня 1997 року підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1
Згідно матеріалів справи, 02 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак рішенням №61 від 29 березня 2016 року останнім було відмовлено позивачу у призначенні відповідної пенсії з підстав відсутності документів, що підтверджують в установленому законодавством порядку період роботи в зоні відчуження.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Донецького юридичного інституту МВС України в місті Донецьку із заявою про надання йому довідки, що підтверджує період виконання службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, однак листом №1526 від 06 жовтня 2015 року ОСОБА_1 повідомлено про неможливість видачі довідки у зв'язку із захопленням території та будівлі Донецького юридичного інституту МВС України в місті Донецьку невідомими озброєними особами.
Відповідно до довідки №1227 від 25 травня 1998 року, виданої Донецьким інститутом внутрішніх справ, ОСОБА_1 в період з 15 лютого 1987 року по 15 березня 1987 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в с.с. Савичі, Пучин, Сувиди, Ляди, Пирки, Залісся, Крюки Брагинського району Гомельської області БССР.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Отже, такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналогічна правова позиція викладена й в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 вересня 2015 року по справі №К/800/18275/14.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи у сукупності зібрані у справі докази, суд вважає, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), видане на ім'я ОСОБА_1, яке відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає законними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 8-12, 17-19, 21, 70, 71, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 19, 46 Конституції України, Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати незаконним Рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці №61 від 29 березня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію відповідно до норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чонобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Д.О. Зоріна