Постанова № 61578607, 27.09.2016, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
621/1747/16-а
Номер документу
61578607
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

621/1747/16-а

2-а/621/51/16

П О С Т А Н О В А

іменем України

27 вересня 2016 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

01.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст. 51, 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ та скасувати рішення відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій відповідачем від 19.08.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити збільшення його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 19.08.2016 року шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначив, що є ліквідатором ЧАЕС та відноситься до 2-ої категорії осіб, що постраждали від цієї аварії.

З 07.03.2014 року йому призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

19.08.2016 року він звернувся до начальника управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області з заявою, у якій просив збільшити розмір його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку щляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На його заяву відповідачем надано лист-відмову від 26.08.2016 року №6792-02/09, згідно якого йому відмовлено у збільшенні його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважав відмову відповідача у здійсненні збільшення розміру пенсії незаконною та такою, що порушує його права, виходячи з наступного:

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом №796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1788-ХІІ або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Статтею 56 Закону №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Згідно з ч. 2 даного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Порядок перерахунку пенсій Законом №796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України. Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування".

Особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Отже, дії відповідача щодо відмови в задоволенні його заяви від 19.08.2016 року про перерахунок йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ є протиправними.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 05.09.2016 року у справі відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачеві подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

На виконання зазначеної ухвали представник відповідача начальник управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області Кравченко Т.І. подала до канцелярії суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначено, що 07.03.2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, як особі, яка досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також позивачеві призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорія відповідно до ст. ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Загальний страховий стаж позивача становить - 43 роки 07 місяців 06 днів.

Оскільки позивачеві призначено пенсію після внесення змін в законодавство з 01.10.2011 року, розмір пенсії за віком йому визначено за новою формулою відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням коефіцієнту страхового стажу, визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону.

Позивачеві за кожний повний рік страхового стажу, понад страхований стаж, визначений ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (35 років), встановлено доплату за понаднормовий стаж - 8 років в сумі 90 грн. 40 коп.

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків та 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75-ти відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком №1 - 10 років і більше для чоловіків, та 7 років 6 місяців і більше для жінок - не вище 85-ти відсотків заробітку.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що вони визначають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Однак Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визначений порядок перерахунку пенсій, що є підставою для застосування аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 відсоток визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Вищий адміністративний суд України визначив, що на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на загальних умовах, у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з цим він не має права на перерахунок пенсії згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу у відповідності до Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки подвійне обчислення доплати за стаж не передбачено чинним законодавством.

Таким чином, управління при здійсненні виплати пенсії позивачу діє на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, передбачений діючим законодавством України.

Оцінивши обставини, повідомлені позивачем у позовній заяві, та представником відповідача - начальником управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області Кравченко Т.І. у запереченні на позовну заяву, дійшов наступного:

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1 с та серії НОМЕР_2. (а. с. 9).

Відповідно до довідки начальника спецуправління спеціалізоване монтажне управління "Чорнобиль Енергозахист" позивач ОСОБА_1 у період з 16.09.1986 року по 21.10.1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ( а. с. 11).

Таким чином, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та користується пільгами, передбаченими для осіб, віднесених до 2 категорії Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ особам, які працювали у зоні відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Загальний страховий стаж позивача становить - 43 роки 07 місяців 6 днів, в тому числі період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 37 днів (які зараховані 1:3).

Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, тому на нього розповсюджуються пільги встановлені п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено зменшення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - на 10 років.

З 07.03.2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років.

Також позивачеві призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, 2 категорія, відповідно до ст. ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Періоди з яких складається страховий стаж ОСОБА_1 обчислено відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії після 01.10.2011 року, розмір пенсії за віком йому визначено за новою формулою, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою, відповідно до ст. 25 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків та 15 років для жінок із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1 - 10 років і більше для чоловіків та 7 років 6 місяців і більше для жінок - не вище 85 відсотків заробітку.

Відповідно до п. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Даними листа начальника управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області від 26.08.2016 року підтверджується, що ОСОБА_1 19.08.2016 року звернувся з заявою про перерахунок та збільшення розміру пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але йому було відмовлено в здійсненні такого перерахунку. (а. с. 19).

Доводи відповідача про те, що у позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними та суперечать фактичним обставинам справи, оскільки, як визнає і сам відповідач, при призначенні пенсії позивачеві були дотримані вимоги ст. ст. 49, 51, 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також порушують вимоги п. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Та обставина, що позивачеві ОСОБА_1 вже встановлено доплату за понаднормовий стаж, обчислений у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не є підставою для відмови у збільшенні пенсії за понаднормовий стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач звернувся з заявою про збільшення пенсії саме за цим Законом.

Такого ж висновку неодноразово дійшов Вищий адміністративний суд України, зокрема в справах: К/800/1627/14 (ухвала від 17.09.2014 року), К/800/51040/14 (ухвала від 02.12.2014 року).

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивачем обґрунтовано зазначено у позовній заяві та підтверджується належними доказами, що управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області протиправно відмовив позивачеві у застосуванні ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 183-2, 256 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. ст. 51, 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1 % заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з з 19 серпня 2016 року.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: