ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 вересня 2016 року № 826/7648/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до
суб'єкта господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED
про
продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, яка застосована наказом від 09.07.2015 № 735
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Суб'єкта господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED" про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, яка застосована наказом від 09.07.2015 № 735.
У судовому засіданні 09.08.2016 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Державну фіскальну службу України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не були усунуті порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", за які Міністерство економіки України на підставі подання Державної фіскальної служби України №12215/5/99-99-22-05-02-16 від 20.05.2015, наказом № 735 від 09.07.2015 застосувало до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
У судові засідання представник відповідача не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Третя особа підтримала позовні вимогиа, надала суду письмові пояснення та просила суд задовольнити позов. В наданих суду письмових поясненнях третя особа зазначила про те, що на даний час відповідачем не усунуто порушення законодавства України та не вчинено жодних практичних заходів, що гарантують виконання статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Під час розгляду справи суд, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Відповідно до акту № 123/26-55-22-06/37243279 від 11.02.2015 "Про результати позапланової невиїзної перевірки публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України», код за ЄДРПОУ 37243279, з питань дотримання вимог валютного законодавства України при розрахунках за зовнішньоекономічними договорами: від 10.07.2014 №ЕХР 100714-1, укладений з "UN I FRONT IMPEX" LLP (Великобританія), від 10.07.2014 №ЕХР 100714-2, укладений з "UNIFRONT IMPEX" LLP (Великобританія), від 27.05.2014 №SB-04/06/l4, укладений з "UNIFRONT IMPEX" LLP (Великобританія) та від 25.07.2014 №ЕХР250714-1, укладений з "SOMERTON BUSINESS LIMITED" (Гонконг) згідно листів ПАТ «Державний експортно - імпортний банк України» від 06.11.2014 №153-02/4217 (вх.ДПІ від 10.11.14 №57398/10) та від 09.12.2014 №153-02/4676 (вх. ДПІ від 12.12.14 №64171/10) та від 05.08.2014 №ЕХР050814-2 З "UNIFRONT IMPEX" LLP (Великобританія.", встановлено, порушення ТОВ «Державна продовольчо - зернова корпорація України» статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" зі змінами та доповненнями, а саме : ненадходження валютної виручки від нерезидента "UNIFRONT ІМРЕХ" LLP (Великобританія) в сумі 12 301 084,95 дол.США (еквів. - 205 783 976,75 грн.) за контрактом від 10.07.2014 №ЕХР100714-1; ненадходження валютної виручки від нерезидента "UNIFRONT ІМРЕХ" LLP (Великобританія) в сумі 6 344 087,56 дол.США (еквів. - 106 129 790,36 грн.) за контрактом від 10.07.2014 №ЕХР100714-2; несвоєчасне надходження валютної виручки в сумі 9 615,37 дол.США (еквів. 124 545,85 грн.); ненадходження валютної виручки від компанії "SOMERTON BUSINESS LIMITED" (Гонконг) в сумі 15 758 807,96 дол.США (еквів. - 263 627 979,49 грн.) за контрактом від 25.07.2014 №ЕХР250714-1.
Державна фіскальна служба України звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням про застосування спеціальних санкцій №2215/5/99-99-22-05-02-16 від 20.05.2015, в якому серед інших суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності просило застосувати спеціальні санкції до суб'єкта господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED".
Частиною першою статті 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України; застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 37 зазначеного Закону санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Пунктами 1.1 та 1.2 статті 1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481 спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
На підставі подання Державної фіскальної служби України №2215/5/99-99-22-05-02-16 від 20.05.2015, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було видано наказ №735 від 09.07.2011 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності". Згідно із Переліком іноземних суб'єктів господарської діяльності, до яких застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, який є додатком до зазначеного наказу, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до суб'єкта господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED" за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Частиною шостою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09.11.2006 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
30.10.2015 Міністерством економічного розвитку і торгівлі України направлено до Державної фіскальної служби України лист № 4102-10/36104-03 щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
У відповідь на зазначений лист Державна фіскальна України листом про надання пропозицій № 28272/5/99-99-22-05-02-16 від 10.12.2015 повідомила Міністерству економічного розвитку і торгівлі України про те, що те, що суб'єктом господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED" заборгованість за зовнішньоекономічними контрактами не погашена та надала рекомендації щодо продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до суб'єкта господарської діяльності "SOMERTON BUSINESS LIMITED" наказом № 735 від 09.07.2014.
Відповідно до частин сьомої, восьмої та дев'ятої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного та враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення статті 1 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" та не вжито жодних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов - задовольнити повністю
2.Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 735 від 09.07.2015 до суб'єкта господарської діяльності SOMERTON BUSINESS LIMITED» (Гонконг) на термін до усунення суб'єктом господарської діяльності «SOMERTON BUSINESS LIMITED» порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні експортного контракту №ЕХР 250714-1 від 25.07.2014 укладеного із суб'єктом господарювання України ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на суму 15758,8 тис.дол. США.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов