Копія
Справа № 822/1656/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівШевчука О.П. Салюка П.І. Ковальчук А.М. при секретарі за участі:Гнидюк І.А. представника відповідачіврозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України , Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування відмови №8568/3/99-99-04-02-02-14 від 15.08.2016 року, рішення від 01.04.2016 року та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5, позивач) звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач-1), Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (далі - ГУ ДФС у Хмельницькій області, відповідач-2), в якому просить: визнати протиправною та скасувати відмову Державної фіскальної служби України, викладену в листі №8568/3/99-99-04-02-02-14 від 15.08.2016 року про відмову в перерахунку виплати одноразової грошової допомоги; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, викладене у висновку від 01.04.2016 року щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції згідно з Податковим кодексом України (далі - ПК України, Кодекс) та Законом України "Про міліцію" в сумі 102201,20 грн. та зобов'язати відповідачів здійснити нарахування (розрахунок) в сумі 243600,00 грн. та виплату позивачу в сумі 141388,80 грн. одноразової грошової допомоги, у зв'язку із захворюванням отриманим під час виконання службових обов'язків, що призвело до встановлення II групи інвалідності у відповідності до вимог ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" на час виникнення спірних правовідносин.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він 25.03.2015 року звільнений з органів податкової міліції за станом здоров'я. Після звільнення позивач пройшов обстеження у Хмельницькій обласній медико-соціальній експертній комісії (далі - МСЕК), згідно висновку якої позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності; причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (далі - ОВС). Вказує, що на підставі п.356.1 ст.356 ПК України, ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" та відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707 (далі - Порядок №707) йому було призначено одноразову грошову допомогу за II групу інвалідності пов'язаної з проходженням служби в ОВС в розмірі 102201,20 грн. Вважає, що нараховуючи одноразову грошову допомогу відповідачі повинні були застосувати положення Закону України "Про міліцію" в редакції від 13.02.2015 року, чинного на момент встановлення інвалідності, та призначити одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач в судове засідання по справі не з`явився, про те надав суду письмову заяву від 14.09.2016 року про слухання справи у його відсутність та зазначив, що позов підтримує повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вказала, що ст.23 Закону України "Про міліцію" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачала виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності, але в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Новим Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 (далі - Порядок №858) визначено механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності лише працівника міліції і нічого не зазначено про працівника податкової міліції. Вважають, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності працівника міліції та компенсація заподіяння шкоди його майну була передбачена у ст.23 Закону України "Про міліцію" ще до прийняття Порядку №850 і працівники податкової міліції, які мали право на зазначені виплати отримували її відповідно до Порядку №707, який і на сьогодні є чинним. Зазначають, що при призначені одноразової грошової допомоги за II групу інвалідності пов'язаної з проходженням служби в ОВС в розмірі 102201,20 грн. відповідно до Порядку №707 діяли правомірно, в межах наданих повноважень, у спосіб визначений законодавством та на підставі діючого законодавства, а тому просять відмовити в задоволенні позовних вимог. Детально позиція відповідачів викладена в письмових запереченнях проти позову, копія яких долучена до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що під час перебування підполковника податкової міліції ОСОБА_5 на службі у ГУ Міндоходів у Хмельницькій області, правонаступником якого є ГУ ДФС у Хмельницькій області, військово-лікарська комісія УМВС України здійснила медичний огляд, та встановила, що захворювання, яке отримав позивач пов'язане з виконанням службових обов'язків та проходженням служби в ОВС, про що видано свідоцтво про хворобу №66 від 11.03.2015 року.
Наказом Міністерства доходів та зборів №246-0 від 25.03.2015 року, на підставі рапорту, позивача звільнено з посади заступника начальника відділу внутрішньої безпеки ГУ Міндоходів у Хмельницькій області та податкової міліції у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "б" (через хворобу).
В подальшому позивач пройшов обстеження у МСЕК. Відповідно до Довідки до акту-огляду МСЕК серії АВ №0537228, позивачу з 17.03.2015 року було встановлено II групу інвалідності, причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.
ГУ ДФС у Хмельницькій області, прийняте рішення, викладене у Висновку від 01.04.2015 року щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із ПК України та Законом України "Про міліцію" у розмірі 102201,20 грн. відповідно до Порядку №№707.
На картковий рахунок позивача 31.07.2015 року поступили кошти в сумі 102201,20 грн., що підтверджується копією виписки з карткового рахунку.
Позивачем 27.07.2016 року подана до відповідача-1 заява про перерахунок одноразової грошової допомоги відповідно до вимог ст.23 Закону України "Про міліцію" та виплати несплаченої частини одноразової грошової допомоги в розмірі 141388,80 гривень.
Листом ДФС України №8568/3/99-99-04-02-02-14 від 15.08.2016 року ОСОБА_5 відмовлено у перерахунку та виплаті.
Діяльність податкової міліції регулюється Розділом XVIII ПК України. Статтею 356 ПК України визначений правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, зокрема передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно із ч.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції від 13.02.2015 року, яка набрала чинності 12.03.2015 року), у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку №707 визначено, що для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Відповідно до пункту 7 Порядку №707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно - правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Постанова Кабінету Міністрів України №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" набрала чинності 21.10.2015 року.
Частиною 2 вказаної постанови визначено, що: особам, які до набрання чинності Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 року "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" (далі - Закон №208-VІІІ) щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №208-VІІІ Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади зобов'язувалися у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
За правилами ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, суд вважає, що після 12.03.2015 року (набрав чинності Закон №208-VІІІ) відповідачі зобов'язані були застосувати чинний на момент звернення і прийняття рішення (01.04.2015 року) Закон України "Про міліцію" та призначити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Сума прожиткового мінімуму на 2015 рік встановлена Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", згідно з яким, станом на 01.04.2015 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 1218,00 грн., отже належна до виплати позивачу сума становить 243600,00 грн., а тому рішення відповідачів викладені у висновку від 01.04.2016 року щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції згідно з Податковим кодексом України (далі - ПК України, Кодекс) та Законом України "Про міліцію" в сумі 102201,20 грн. та в листі №8568/3/99-99-04-02-02-14 від 15.08.2016 року про відмову в перерахунку виплати одноразової грошової допомоги є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 є обґрунтованими, законними, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.71, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Державної фіскальної служби України, викладену в листі №8568/3/99-99-04-02-02-14 від 15.08.2016 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, викладене у висновку від 01.04.2016 року щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції згідно з Податковим кодексом України та Законом України "Про міліцію".
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області та Державну фіскальну службу України здійснити нарахування (розрахунок) в сумі 243600,00 грн., та виплату в сумі 141388,80 грн. ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, , у зв'язку із захворюванням отриманим під час виконання службових обов'язків, що призвело до встановлення II групи інвалідності у відповідності до вимог ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" на час виникнення спірних правовідносин.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 вересня 2016 року 11:45.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.П. Шевчук П.І. Салюк А.М. Ковальчук "Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук