Постанова № 61565391, 15.09.2016, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
537/3513/16-а
Номер документу
61565391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 537/3513/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.09.2016 року суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, за участю секретаря Шаповал М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчук адміністративну справу за позовомОСОБА_2 до Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №121 від 30.06.2016 року щодо відмови в перерахунку йому пенсії/ Зобовязати Кременчуцьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 31.05.2016 року №18-310/вих16, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ), та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що 22.06.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 31.05.2016 року №18-310/вих16, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників. Проте Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області рішенням №121 від 30.06.2016 року відмовило ОСОБА_2 в перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення йому пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, за яким у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та інших. ОСОБА_2 вважав, що таке рішення Пенсійного Фонду суперечить статті 22 Конституції України та порушує його права. А тому звернувся в суд за захистом своїх прав.

В судове засідання Позивач не з'явився, хоча повідомлявся про місце і час розгляду справи належним чином. Подав письмову заяву про розгляд справи без його участі. Просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовної заяви. Пояснив, що ОСОБА_2 з 01.06.2015 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати позивача на посаді прокурора міжрайонної прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії ОСОБА_2 Проте зазначена норма права була змінена. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213-VIII, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначеного Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. А тому позовні вимоги ОСОБА_2 про перерахунок пенсії безпідставні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідній категорії прокурорсько-слідчих працівників підвищені розміри заробітної плати, що підтверджено довідкою №18-310/вих16, виданою 31.05.2016 року Прокуратурою Полтавської області.

Згідно з довідкою №18-310/вих16, виданою 31.05.2016 року Прокуратурою Полтавської області, ОСОБА_2 працював в прокуратурі Полтавської області на посаді прокурора міжрайонної прокуратури, заробітна плата для нарахування пенсії станом на 01.12.2015 року складає 14214, 69 грн.

Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області рішенням №121 від 30.06.2016 року відмовило ОСОБА_2, посилаючись на «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України, «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії перерахунку не підлягають, в зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій по даній категорії осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ), у редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_2, обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, дадатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"(№1789-ХІІ), у редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_2, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч.3 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремує певні категорії громадян, в тому числі працівники правоохоронних органів, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку Держави, під час проходження служби, так і після її закінчення, що зумовлено ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових якостей (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99у, від 20.03.2002 року №5-рп/2002.

Про недопустимість звуження змісту та обсягу прав інакше ніж за умови введення надзвичайного стану визначено в рішеннях Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005, від 09.09.2010 року №19-рп/2010, від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 01.12.2004 року №20-рп/2004, від 18.06.2007 року №4-рп/2007.

В п.1, п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01.11.1996 року дано роз'яснення, що в ст.8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади. Органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя. Оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції України, і в усіх випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також на законодавстві, яке не суперечить їй.

Також Верховним судом України у постановах від 10.12.2013 року №21-348а13, від 17.12.2013 року №21-445а13, висловлена правова позиція, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на наведене, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

Вирішити питання про судові витрати, відповідно до ч.1 ст.94 КАСУ, стягнути на користь ОСОБА_2 здійснені ним та документально підтверджені судові витрати на судовий збір в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області.

Керуючись ст.ст.8, 9,10,11,12,17-20,71, 86,94, 160-163, 167 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №121 від 30.06.2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобовязати Кременчуцьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ), починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 31.05.2016 року №18-310/вих16, та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області на користь ОСОБА_2 судові витрати на судовий збір в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Крюківський районний суд м. Кременчука протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі , але не були присутніми під час оголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Крюківського районного суду

м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1