Постанова № 61562141, 26.09.2016, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
642/5349/16-а
Номер документу
61562141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

26.09.2016

Справа № 642/5349/16-а

Провадження № 2-а/642/206/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2016 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Грінчук О.П.,

за участі секретаря - Радько В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивачка звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Харкова, вказуючи, що з 2011 року вона одержує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». 21.06.2016 року вона звернулася до УПФУ у Ленінському районі м.Харкова із довідкою про складові заробітної плати. Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні(перерахунку) пенсій УПФУ у Ленінському районі м.Харкова, у перерахунку пенсії їй було відмовлено. Не погоджуючись із вказаним рішенням Відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його провести перерахунок їй пенсії з урахуванням вказаних виплат.

У судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити. (а.с. 16)

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення, у яких зазначив, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки згідно ст.33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань вказаною статтею не передбачені. Згідно зі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії державного службовця можливий у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України. Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ «Про державну службу». Оскільки поняття «норми пенсійного забезпечення» є родовим поняттям , то воно включає в себе як норми щодо «призначення» пенсій так і норми щодо «перерахунку» пенсій. Таким чином, нові спеціальні пенсії з урахуванням вищезазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.(а.с. 15)

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ОСОБА_1 з 2011 року одержує пенсію по інвалідності , яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» як непрацюючий державний службовець.

21.06.2016 року ОСОБА_1 надала до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Харкова овідку Харківської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 р. № 07-30/88 про складові заробітної плати ( за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» для перерахунку призначеної пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 6162,49 грн, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у сумі 14656, 81 грн., індексації заробітної плати у сумі 5063,06 грн., премії у сумі 5063,01 грн., та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат у сумі 750 грн., і звернулася із заявою про перерахунок ій пенсії.(а.с. 8)

Як вбачається із матеріалів справи, 21.06.2016 року (а.с.9), ОСОБА_1 отримала Протокол рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні ( перерахунку) пенсій Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Харкова, відповідно до якого їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно зі ст. 37-1 Закону України « Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а у Постанові КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачений.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В частині 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться в п. 2.2.2 Інструкції «По статистиці заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.04 p., де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІV (далі Закон №1058- ІV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, відповідно вказаних нормативних актів пенсія державного службовця повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в т.ч. з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Що підтверджується ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно до якої до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу ), на які згідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників....з яких справляються страхові внески ( збори) до соціальних фондів ....

Суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, відображено в довідці, де також зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку позивачки для обчислення пенсії органи Пенсійного фонду повинні були включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії , у загальній сумі 31 695, 37 грн.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 р. по справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 р. у справі № 21-97а13.

Пункт 1 ст.242-2 КАС України передбачає, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду справ про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої ст. 237 КАС України.

Відповідно до ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки позивачка з вини відповідача отримує пенсію не в повному обсязі, донарахування пенсії ОСОБА_1 слід проводити з моменту призначення пенсії, а саме із січня 2011р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, , надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії у загальній сумі 31 695, 37 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 94, 158, 159, 161-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

Постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова від 21.06.2016 року щодо виключення з розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, індексації заробітної плати та винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 у загальній сумі 31 695, 37 грн. ( тридцять одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять гривень тридцять сім копійок).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з моменту призначення пенсії вперше, а саме з січня 2011р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, індексації заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2003 р. № 212 у загальній сумі у загальній сумі 31 695, 37 грн. ( тридцять одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять гривень тридцять сім копійок) зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію та виплатити її у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

Головуючий: Грінчук О.П.