Постанова № 61561330, 29.06.2016, Біловодський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
408/4286/16-а
Номер документу
61561330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

408/4286/16-а

2а/408/30/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року Біловодський районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді - Булгакової Г.В.

при секретарі - Гляненко М.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в смт. Біловодську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання неправомірними дій і зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Біловодського районного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на наступне.

Він працював в органах прокуратури Луганської області з 01 серпня 1987 року по 18 вересня 2014 року та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 17 вересня 2004 року отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 80% середньої заробітної плати прокурора району, відсоток якої не перераховувався.

Позивач зазначає, що в травні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії), виходячи із розрахунку 90% від середньої заробітної плати, та долучив довідку прокуратури Луганської області № 18-328 вих-16 від 04 травня 2016 року. 06 травня 2016 року Управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі відмовило йому у перерахунку пенсії. Відмова відповідача в проведенні перерахування пенсії, на думку позивача є протиправною, а тому він звернувся до суду за захистом своїх прав. Позивач вважає, що відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників.

Позивач просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі Луганської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-328 вих-16 від 04 травня 2016 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі Луганської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату позивачу ОСОБА_1, пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області № 18-328 вих-16 від 04 травня 2016 року.

Відповідачем УПФ України в Біловодському районі Луганської області подано заперечення на позов, в якому відповідач не визнає позов у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на Закон України №213-УІІІ від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування, «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 1 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». У своєму запереченні відповідач зазначає, що вказаною постановою передбачено підвищення, зокрема, посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено деякими постановами та розпорядженнями, зазначеними у постанові, у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій. Відповідач вважає, що для перерахунку раніше призначених пенсій за спеціальними законами пенсій особам, посадові оклади яких будуть підвищені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013, підставі відсутні.

Позивач у судове засідання не з'явився, просив справу розглянути за його відсутність, наполягає на задоволенні свого позову.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив справу розглянути за його відсутність, заперечує проти задоволення позовних вимог та надав суду заперечення проти позову.

Суд, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, приходить до висновку, що адміністративний позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що позивачу з 17 вересня 2004 року призначено пенсію за вислугою років виходячи із 80 відсотків від суми середньої заробітної плати посади прокурора району, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року (надалі - Закон України "Про прокуратуру"). Позивач звільнився з органів прокуратури 18 вересня 2014 року.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі. У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали. Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 17 вересня 2004 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною та суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 12, 70, 71, 94, 158, 160, 161 - 163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання неправомірними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-328 вих-16 від 04 травня 2016 року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі Луганської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області № 18-328 вих-16 від 04 травня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Біловодському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня проголошення, а особою, яка бере участь у справі, але не була присутня під час проголошення постанови, - з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Г.В. Булгакова