Ухвала суду № 61557922, 26.09.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
806/628/16
Номер документу
61557922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"26" вересня 2016 р. Справа № 806/628/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника відповідача Зеленової Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року визнано протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо ненадання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області висновку про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" податку на додану вартість за грудень 2015 року в сумі 1469805грн. і за січень 2016 року в сумі 5268355,00грн. та зобов'язано надати такий висновок. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо ненадання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" податку на додану вартість за грудень 2015 року в сумі 1469805грн. і за січень 2016 року в сумі 5268355,00грн. та зобов'язано надати таку узагальнену інформацію до Головного управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області. Зобов'язано Державну фіскальну службу України і Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області у десятиденний строк із дня набрання постанови законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання вказаного судового рішення.

В апеляційній скарзі Державна фіскальна служба України посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про відмову в позові. Зазначає, що подання інформації про обсяги бюджетного відшкодування до завершення узгодження нарахованих товариству грошових зобов'язань є передчасним.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем як платником податку на додану вартість в податковій декларації з цього податку за грудень 2015 року в рядку 23 задекларована сума цього податку в розмірі 1478091,00грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню, також позивачем як платником податку на додану вартість в податковій декларації з цього податку за січень 2016 року в рядку 23 задекларована сума цього податку в розмірі 5268355,00грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Як зазначено в рядку 23.1 вказаних податкових декларацій платника, вказані суми заявлені Позивачем саме для перерахування на рахунок платника у банку (а.с.8-20).

Позивач як платник податку на додану вартість у повній відповідності до вимог пунктів 200.7 та 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, який має право на отримання бюджетного відшкодування, прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подав відповідному органу державної податкової служби податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, які відображені податковій декларації за грудень 2015 року та за січень 2016 року.

Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУДФС у Житомирській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування товариством з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за травень 2015 року, липень 2015 року, серпень 2015 року, жовтень 2015 року, листопад 2015 року, грудень 2015 року, січень 2016 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за грудень 2015 року та січень 2016 року, про що складено акт №1355/06-25-15-02/33178070 від 29 березня 2016 року, яким встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" в порушення п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України завищено суму заявлену до бюджетного відшкодування в декларації з ПДВ за грудень 2015 р. в розмірі 325 грн. та в порушення п.200.1, п.200.4 "б" ст.200 Податкового кодексу України завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок по декларації за грудень 2015 р. на суму 7961 грн. (а.с.21-39).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Державна фіскальна служба України не направляла до Головного управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" податку на додану вартість за грудень 2015року в сумі 1469805 грн. і за січень 2016 року в сумі 5268355,00 грн.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку визначення сум податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню та строків їх перерахування платнику регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Алгоритм дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульовано у статті 200 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Так, за приписами п.200.10 статті 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до пунктів 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби, зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Крім того, в акті перевірки від 29 березня 2016 року податковим органом підтверджено право позивача як платника податку на додану вартість на бюджетне відшкодування цього податку за грудень 2015 року в розмірі 1469805,00грн. і за січень 2016 року в розмірі 5268355,00грн. на рахунок платника в банку.

Кабінет Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення спірних правовідносинах; далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.

Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою (пункт 8 Порядку № 39).

Відповідно до п. 9 Порядку № 39, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

За приписами п.2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03 лютого 2011 року № 68/23, до центрального органу державної податкової служби надходить зведена інформація про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше.

В розумінні положень пунктів 4-5 цього ж Порядку Державна фіскальна служба України, як центральний орган державної податкової служби здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє до органів Державного казначейства України.

Таким чином, повний захист порушених прав позивача на отримання бюджетного відшкодування можливий лише з наданням органу державної казначейської служби:

- органом державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку - висновку про суми відшкодування податку на додану вартість;

- Державною фіскальною службою - узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках.

Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги та зазначає, що протиправна бездіяльність Державної фіскальної служби України виразилась в тому, що не виконуючи вимоги Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23, де передбачено, що центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими, не було сформовано узагальнені інформації і не направлено, як це вимагає Порядок, наступного робочого дня після її сформування до Державного казначейства України, що призвело до невідшкодування в автоматичному режимі позивачу податку на додану вартість за вказаний період у визначений Законом строк.

Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2016 р. -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" вересня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" вул.Крошенська,51, кв.59,м.Житомир,10031

3,4- відповідачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області пл. Перемоги, 2,м. Житомир,10014

Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ-53,04655

- ,