УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 року Справа № 876/5142/16 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
за участі секретаря судового засідання Богдан А.О.,
представника позивача Малинюк О.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Галицька» до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
В березні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Галицька» (далі - Позивач, ТОВ «БК «Галицька») звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області (далі - Відповідач, ДПІ у м. Івано-Франківську), в якій, з врахуванням заяви про зміну предмету позову, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 31.07.2014 року №№ 0003452204 та 0003442204 про нарахування штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивачем було оскаржено до суду податкове повідомлення-рішення про нарахування податкового зобов'язання зі сплати земельного податку та штрафних санкцій у зв'язку з несвоєчасною його сплатою. Судом було частково задоволено позовні вимоги. В ході процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення податковим органом виносяться спірні податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку. Позивач вважає дані податкові повідомлення-рішення незаконними, тому що судом було скасовано рішення ДПІ у м. Івано-Франківську про нарахування основної суми податкового зобов'язання, у зв'язку з несвоєчасною сплатою яких винесені податкові повідомлення-рішення, які є предметом спору в даній справі.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року позов задоволено повністю.
Постанову суду першої інстанції оскаржила ДПІ у м. Івано-Франківську. Відповідач зазначає, що не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що постанова підлягає скасуванню з винесенням нової про відмову в позові. Як підставу своїх обґрунтувань вказує на те, що основне зобов'язання, сплата якого прострочена позивачем, було узгодженим. Крім того, звертає увагу на пропуск позивачем строку оскарження спірних повідомлень-рішень.
Вислухавши суддю-доповідача, представника позивача, який проти задоволення апеляційної скарги заперечував, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ в м. Івано-Франківську проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Гаразд України», правонаступником якого є Позивач, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2010 року, про що складено акт за №12652/23-2/32077713 від 16.07.2010 року.
Вищенаведене повідомлення-рішення оскаржено до суду та відповідно до постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2013 року по справі №809/111/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2014 року по справі № 876/6469/13, скасовано податкове повідомлення-рішення №0001542302/0 від 30.07.2010 року.
Станом на 27.01.2011 року ТзОВ «БК «Галичина» подано розрахунки по земельному податку за 2009 та 2010 роки, по яких проведено сплату земельного податку. Вказані розрахунки здійснено у відповідності до нормативно грошової оцінки земельної ділянки управління Держкомзему у м. Івано-Франківську за № 0372/04-04-06, № 0373/04-04-06, № 0374/04-04-06 від 31.08.2010 року та з урахуванням тієї обставинами, що нормативна грошова оцінка земель, яка була взята до уваги податковим органом під час проведення перевірки, на даний час не діє, та як рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено таку оцінку, визнано незаконним.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно частини 3 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.
Відповідно до приписів ст..ст. 14, 17, 20 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно частини 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.
Статтею 4 цього Кодексу встановлено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому рішення в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року є неправомірним.
На момент розгляду даної адміністративної справи за позовом ТзОВ «БК «Галицька» положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнане незаконними.
Оскільки, як встановлено законом, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю, то з урахуванням, того, що на час надання управлінням Держкомзему у м. Івано-Франківську інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок позивача на запит ДПІ в м. Івано-Франківську (05.07.2010 року), використовувався розмір нормативно грошової оцінки землі, затверджений пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська» та який був визнаний незаконним, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що рішення податкового органу щодо визначення податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій не може ґрунтуватись на незаконному рішенні іншого суб'єкта владних повноважень, яке визнано незаконним в судовому порядку.
Визначений законом строк для оскарження податкових повідомлень-рішень позивачем не пропущено.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року у справі № 809/304/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська
Повний текст виготовлено 23.09.2016