Ухвала суду № 61557049, 12.07.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
320/7866/15-а
Номер документу
61557049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

12 липня 2016 рокусправа № 320/7866/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Чепурнова Д.В. Поплавського В.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 квітня 2016 року

у адміністративній справі № 320/7866/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління комунальною власністю Мелітопольської міської ради Запорізької області, Комісії з питань розміщення реклами у місті Мелітополі, Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області, та третіх осіб - Управління ЖКГ Мелітопольської міської ради Запорізької області і Мелітопольської міської ради Запорізької області про визнання незаконними дій та скасування рішення, -

в с т а н о в и л а :

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 квітня 2016 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1, визнано: незаконними дії Управління комунальною власністю Мелітопольської міської ради Запорізької області та дії Комісії з питань розміщення реклами у м. Мелітополі щодо порядку погодження переносу рекламної конструкції, яка розташована у м. Мелітополі, АДРЕСА_1 (біля автобусної зупинки від АДРЕСА_1), на підставі дозволу № 32/08, що належить ФОН ОСОБА_1; незаконною вимогу Управління комунальною власністю Мелітопольської міської ради Запорізької області в найкоротший термін вжити заходів щодо звільнення території по АДРЕСА_1 (від АДРЕСА_1) від об'єкту зовнішньої реклами, що викладені в листах від 13.08.2015 року №1727/01-15 та від 27.08.2015 року №К-204/з; а також незаконним та скасовано рішення Комісії з питань розміщення реклами у м. Мелітополі, викладене у протоколі №7 від 12.08.2015 року в частині Порядку денного пункт 5 щодо надання пропозиції ФОП ОСОБА_1 власнику рекламного засобу, щодо нового рівноцінного місця для перенесення об'єкту зовнішньої реклами та подальшого його розміщення. В частині вимог позивача про визнання незаконним та скасування рішення виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області №131/3 від 23.07.2015 року «Про затвердження схеми благоустрою» судом відмовлено.

Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено позивачем по справі в частині відмови йому у задоволені вимог про незаконність та скасування рішення виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області №131/3 від 23.07.2015 року «Про затвердження схеми благоустрою» з підстав порушення норм матеріального права, якими регулюються правовідносини у сфері рекламної діяльності, у зв'язку з чим просить його скасувати та прийняти нове рішення про задоволення його вимог в зазначеній частині.

Позивач по справі в судове засідання не прибув, хоча належним чином повідомлявся про час та місце його проходження, що відповідно до вимог ч.4 ст.196 КАСУ не перешкоджає перегляду справи в апеляційному порядку.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи апеляційної скарги позивача, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 195 КАС суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції у цій справі в межах апеляційної позивача

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності рішення виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області №131/3 від 23.07.2015 року «Про затвердження схеми благоустрою» (а.с.16), яким затверджено схему благоустрою по АДРЕСА_1 (АДРЕСА_1) згідно з додатком (а.с.17-18), де на підставі дозволу № 32/08 (а.с.22-24) ФОП ОСОБА_1 розміщено рекламну конструкцію (біля автобусної зупинки від АДРЕСА_1). З вказаним позовом до суду звернувся позивач по справі вважаючи зазначене рішення виконкому незаконним у зв'язку з порушенням відповідачем при його прийнятті положень Закону «Про рекламу» та Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067.

Оскражуючи рішення суду першої інстанції у цій справі в частині відмови у задоволені вимог щодо визнання незаконним та скасування рішення виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області №131/3 від 23.07.2015 року «Про затвердження схеми благоустрою», позивач посилається на те, що саме на підстав вказаного рішення відповідач вимагав змінити місце розташування встановленого ним на підставі дозволу № 32/08 рекламного засобу, чи фактично скасував діючий дозвіл на розміщення реклами, що на думку апелянта суперечить приписам ст.16 Закону України «Про рекламу» та п.3, п.28 і п.31 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067.

Дослідивши зміст оскаржуваної у цій справі постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 квітня 2016 року, судовою колегією встановлено, що судом першої інстанції дійсно не мотивовано своє рішення в зазначеній частині, що стало підставою для подання апеляційної скарги позивачем.

Відповідно до статей 140 і 141 Конституції України, ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад належать створені цими радами виконавчі комітети, відділи, управління тощо.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно із пп. 13 п. "а" частини першої ст. 30 зазначеного Закону, надання дозволу на розміщення реклами належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.

Статтею 40 цього ж Закону встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Стаття 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Відповідно до підпункту 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить і організація благоустрою населених пунктів.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля;

Згідно із статтею 2 цього ж Закону благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Згідно статті 3 Закону система благоустрою населених пунктів включає, крім іншого, 1) управління у сфері благоустрою населених пунктів; 3) організацію благоустрою населених пунктів; 4) стандартизацію і нормування у сфері благоустрою населених пунктів; 6) здійснення державного, самоврядного і громадського контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 7) встановлення відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.

Стаття 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлює, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, крім іншого: 1) затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; 9) здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; 11) визначення місць стоянок транспортних засобів на об'єктах благоустрою населених пунктів, графіків роботи кладовищ, зовнішнього освітлення та санітарного очищення території, термінів проведення робіт з реконструкції та капітального ремонту об'єктів благоустрою.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; організація місць відпочинку для населення; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою; визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території; визначення на об'єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень; залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою; визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку"; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

Пунктом 4 частини 1 статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що елементами благоустрою є засоби та обладнання зовнішньої реклами.

Згідно із статтею 22 цього ж Закону комплексним благоустроєм вважається проведення на визначеній території населеного пункту (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок. узвіз тощо) комплексу робіт з улаштування (відновлення) покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями для безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, встановлення малих архітектурних форм, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращання її естетичного вигляду.

Проектування, будівництво та реконструкція об'єктів комплексного благоустрою здійснюються на основі генерального плану населеного пункту, комплексних транспортних схем та схем організації дорожнього руху, детальних планів територій та проектів забудови території житлових районів, мікрорайонів (кварталів), планів червоних ліній з урахуванням природно-кліматичних умов і містобудівних особливостей населеного пункту, експлуатаційних, екологічних та санітарних норм і правил, умов безпеки руху транспорту та пішоходів, етапності будівництва, реконструкції і капітального ремонту.

Частиною 1 ст.16 Закону України "Про рекламу" встановлено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 частини 1 статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що елементами благоустрою є засоби та обладнання зовнішньої реклами.

Згідно із статтею 22 цього ж Закону комплексним благоустроєм вважається, зокрема, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, встановлення малих архітектурних форм, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращання її естетичного вигляду.

Провівши системний аналіз вищезазначених норм чинного законодавства України, судова колегія дійшла висновку, що забезпечення розвитку населеного пункту, регулювання розміщення зовнішньої реклами та управління в сфері благоустрою міста є власним самоврядним повноваженням місцевих рад згідно положень чинного законодавства України.

Так, виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області 23 липня 2015 року було прийнято рішення № 131/3, яким було затверджено схему благоустрою по АДРЕСА_1 (від АДРЕСА_1) Управлінню житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області доручено виконати благоустрій мастіння тротуарною плиткою, озеленення згідно зі схемою.

Відповідно до п.28 Типових правил у разі зміни містобудівної ситуації, проведення реконструкції, ремонту, будівництва на місці розташування рекламного засобу, які зумовлюють необхідність зміни місця розташування рекламного засобу, робочий орган у семиденний строк письмово повідомляє про це розповсюджувача зовнішньої реклами. У десятиденний строк з початку зміни містобудівної ситуації, реконструкції, ремонту, будівництва робочий орган надає розповсюджувачу зовнішньої реклами інформацію про інше рівноцінне місце. У разі досягнення згоди щодо нового місця розташування рекламного засобу вносяться зміни у дозвіл.

Згідно п.п.7.Порядку розміщення об'єктів зовнішньої реклами в м. Мелітополі у разі зміни містобудівної ситуації проведення реконструкції, ремонту, будівництва на місці розташування рекламного засобу, які зумовлюють необхідність зміни місця розташування рекламного засобу, робочий орган письмово повідомляє розповсюджувача реклами про виникнення даної ситуації та пропонує рівноцінні місця для перенесення рекламного засобу.

Відповідно до п. 4.2.3 Договору на тимчасове користування місцем № 811 від 01.05.2008 року (а.с.19-21) КП «Комунальна власність» має право ініціювати здійснення демонтажу спеціальних конструкцій у випадках необхідності проведення реконструкції, ремонту, будівництва на місці, яка передбачає необхідність демонтажу спеціальних конструкцій, з одночасним вирішенням питання про надання права на тимчасове користування рівноцінним місцем (а.с.19 оборот).

На думку судової колегії, оскаржуване позивачем рішення не змінює і не скасовує норми законодавчих актів чи правових актів в цілому, а лише спрямоване на благоустрій мастіння тротуарною плиткою, озеленення згідно зі схемою території по АДРЕСА_1 у місті Мелітополі, на якій позивачем розміщено зовнішню рекламу, яка є складовою частиною єдиної системи візуальних комунікацій та навколишнього середовища.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи що при розробці схеми благоустрою по АДРЕСА_1 (від АДРЕСА_1) яка в подальшому була затверджена рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області № 131/3 від 23 липня 2015 року, були дотримані норми діючого законодавства та відповідно до даної схеми встановлення рекламних конструкцій не передбачено, а також виходячи з вищенаведених норм, судовою колегією не встановлено будь-яких порушень прав позивача та норм чинного законодавства, яким регулюються спірні у цій справі правовідносини

За наведених вище обставин, судова колегія визнає, що оскаржуване позивачем рішення виконкому прийняте останнім на підставі, в межах самоврядних повноважень органу місцевого самоврядування та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України з урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, а тому відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 в зазначеній частині, що є підставою для відмови у задоволені апеляційної скарги позивача

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України, судова колегія -

У х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення

Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 квітня 2016 року - залишити без змін

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський