ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2016 р. Справа № 809/833/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Ілів Н.І.,
представників позивача Курташа С.З., Греська В.В.,
представника відповідача Сорохтея В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося в суд із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги, з урахуванням заяви про їх уточнення від 09.09.2016, мотивовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, виявлено порушення вимог законодавства за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров'ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді заборони експлуатації складських приміщень в підвалі будівлі та адміністративно - побутових приміщеннях в окремому крилі на третьому поверсі інженерного корпусу Відкритого акціонерного товариства "Оріана" за адресою: вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківської області, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Представники позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові та додаткових письмових поясненнях. Суду пояснили, що за результатами проведеної перевірки відповідача, посадовими особами Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області встановлено, що експлуатація приміщень Відкритого акціонерного товариства "Оріана" здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та працівників, про що складено акт від 14.06.2016 №174 та видано відповідний припис від 29.06.2016. Таким чином, експлуатація інженерного корпусу Товариства неможлива до усунення виявлених правопорушень. Позов просили задовольнити повність.
Представники відповідача адміністративний позов не визнали, з підстав, зазначених у поданому запереченні та письмовому доповненні до нього. Суду пояснили, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Відкритого акціонерного товариства "Оріана" до усунення порушень вимог припису є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо виявлені допущення реально створюють загрозу життю і здоров'ю людей. При цьому, частину вимог зазначених в приписі, Товариством виконано. В першочерговому порядку усунено недоліки, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей. Однак, позивачем не було проведено перевірку виконання припису. Інші пункти припису будуть виконані у термін визначений самим приписом. В задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.
На підставі наказу Управління ДСНС в Івано-Франківській області від 26.05.2016 за №14 та посвідчення за №170/22-16 від 27.05.2016 проведено планову перевірку додержання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту інженерного корпусу Відкритого акціонерного товариства "Оріана" за адресою вул. Євшана,9 , м. Калуш, Івано-Франківської області (а.с. 9, 11).
За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які висвітлені та зафіксовані в акті планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки відповідача від 14.06.2016 №174 (а.с.13-15).
При здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких, зокрема:
1. Складські приміщення в підвалі будівлі та адміністративно - побутові приміщення в окремому крилі на третьому поверсі, в яких перебувають працівники Відкритого акціонерного товариства "Оріана", не обладнані системами протипожежного захисту (п. 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417) (пункт 1 Припису);
2. Працівники об'єкту не пройшли навчання з питань пожежної безпеки (п. 16 розділу II Наказу МВС від 30.12.2014 №1417) (пункт 2 Припису);
3. Приміщення інженерного корпусу не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), згідно норм належності (п. 3.6, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 № 1417) (пункт 3 Припису);
4. Непроведено технічне обслуговування наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) (п. 3.17, розділу V Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 .) (пункт 4 Припису);
5. Пожежні крани не укомплектовані згідно вимог. Не проведено технічного обслуговування пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією в спеціальному журналі (п.п. 3, 10 п. 2.2 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417) (пункт 7 Припису);
6. Не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 розділу IV Наказу МВС від 30.12.2014 № 1417) (пункт 9 Припису).
За результатами перевірки, Управлінням ДСНС в Івано-Франківській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 29.06.2016, яким відповідачу запропоновано вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою (а.с.17).
Слід зазначити, що Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Тобто, законодавством передбачено право посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність та неусунення порушень вказаних у приписі від 29.06.2016 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В той же час встановлено, що на виконання припису Відкритим акціонерним товариством "Оріана" вжито ряд заходів щодо усунення порушень, виявлених перевіркою, про що складено відповідний акт від 29.07.2016 (а.с. 38).
Зокрема:
- працівники Відкритого акціонерного товариства "Оріана" пройшли навчання з питань пожежної безпеки (а.с 113);
- придбано п'ять нових та сертифікованих вогнегасників ВП-2, які поставлені на бухгалтерський облік, оформлено журнал обліку вогнегасників (а.с. 107 - 112);
- пожежні крани укомплектовані згідно вимог, укладено договір на проведення робіт з технічного обслуговування пожежних кран - комплектів (а.с 114 - 117, 120- 121);
- підвальні приміщення приведені у відповідність з вимогами припису ;
- в фойє будівлі розміщений оновлений стенд з наглядовою агітацією з правилами пожежної безпеки.
- укладено договір на проведення з вимірювання та випробовування електроустановок (а.с.118-119);
-здійснюється цілодобове чергування, так як у період санації відповідача неможливо негайно встановити протипожежну сигналізацію;
Виконання інших пунктів припису, як зазначено представником відповідача, будуть виконані в термін, який передбачений самим же приписом.
Суд враховує, що на момент прийняття даного рішення відповідач усунув порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а порушення що не усунені, зобов'язався усунути в термін наданий самим приписом, а також ту обставину, що відповідач перебуває у процесі санації.
За таких обставин суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов не підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 26.09.2016.