ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2016 р. Справа № 809/337/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кафарського В.В.,
За участю секретаря Єлізарової У.Г.,
представника позивача Данюк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат"
до відповідача: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області
про визнання протиправною та скасування постанови від 18.03.2013 року про накладення арешту на кошти, що містяться на рахунку, призначеному для соціальних виплат,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" звернулось в суд з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови від 18.03.2013 року, про накладення арешту на кошти в частині накладення арешту на кошти Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", які перебувають на розрахунковому рахунку № 26047707782122, МФО 380805 у АТ «Райффайзен Банк Аваль», які призначені для соціальних виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним виконавцем при здійсненні виконавчих дій накладено арешт на рахунок Шепетівського військового лісгоспу № 26047707782122, МФО 380805 у АТ «Райффайзен Банк Аваль», який відкрито для забезпечення виконання вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями". На даному рахунку ВДВС, згідно довідки по підприємству, арештовано кошти, які призначені для соціальних виплат працівникам підприємства. Крім того позивач зазначає, що кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями, не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню та використовуються тільки за цільовим призначенням. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Позов просила задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Своїм правом на подання письмового заперечення проти позову відповідач не скористався.
За змістом частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності в судовому засіданні представника відповідача.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", ідентифікаційний код 08033772, 22.06.1993р. зареєстроване як юридична особа. Шепетівський військовий лісгосп, ідентифікаційний код 24972050, є відокремленим структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" без права юридичної особи.
18.03.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області винесено постанову у зведеному виконавчому провадженні, відкритому на виконання постанов, наказів та виконавчих листів, виданих господарським судом Івано-Франківської області, Івано-Франківським окружним адміністративним судом, Житомирським районним судом та ВДВС про стягнення з ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на користь юридичних осіб 6753 272, 35 грн., якою накладено арешт на кошти, що знаходяться на рахунках, відкритих на ім'я боржника, в т.ч на кошти Шепетівського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», що містяться на розрахунковому рахунку у АТ «Райффайзен Банк Аваль» № 26047707782122, МФО 380805, які призначені для соціальних виплат. ( а.с.10-13).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, встановлено Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. №606-XIV, в редакції чинній на момент винесення спірної постанови, (далі - Закон №606-XIV).
Згідно з ч.1 ст.11 Закону №606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.11 Закону №606-XIV державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах.
Частиною 1 п.1 ст.32 Закону №606-XIV заходами примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб.
Згідно з ч.2 ст.52 Закону №606-XIV стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах.
Відповідно до ч.4 ст.52 Закону №606-XIV на кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт не пізніше наступного робочого дня з моменту їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
Таким чином, накладення арешту на кошти боржника є першочерговим заходом примусового виконання, в разі невиконання рішення в добровільному порядку.
Згідно з ч.2 ст.57 Закону №606-XIV арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах.
Відповідно до положень ч.3 ст.65 Закону №606-XIV державний виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що перебувають у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст.72 Закону №606-XIV на допомогу по державному соціальному страхуванню, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках, допомогу по безробіттю та соціальну допомогу інвалідам з дитинства, призначену відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", стягнення може бути звернено тільки за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також втратою годувальника.
Як вбачається із довідки від 08.09.2016року, виданої АТ "Райффайзен Банк Аваль", розрахунковий рахунок Шепетівський військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" за № 26047707782122, МФО 380805 є рахунком для соціальних виплат (а.с.70).
Так, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999р. №1105-XIV(далі - Закон №1105-XIV).
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Кошти Фонду соціального страхування України не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.
Статтею 11 Закону №1105-XIV встановлено, що джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.34 Закону №1105-XIV фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.
Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Таким чином, чинним законодавством визначено цільове використання страхових коштів, що виключає можливість стягнення таких коштів з метою примусового виконання виконавчих документів.
Відповідно до п.10.11 глави 10 Постанови НБУ №22 від 21.01.2004р. Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, зняття арешту з коштів банк здійснює за рішенням суду, яке надійшло до банку безпосередньо від суду.
На підставі аналізу вказаних законодавчих положень, враховуючи, що рахунок № 26047707782122, МФО 380805 у АТ «Райффайзен Банк Аваль», відкритий для акумулювання та списання коштів для соціальних виплат, то суд дійшов висновку, що на кошти на зазначеному рахунку не може бути накладено арешт, оскільки таким чином порушуються права громадян на матеріальне забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Водночас, суд зазначає, що позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішення УДВС ГУЮ в Івано-Франківській області від 18.03.2013 року про накладення арешту на кошти в частині накладення арешту на кошти Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", які перебувають на розрахунковому рахунку № 26047707782122, МФО 380805 у АТ «Райффайзен Банк Аваль», які призначені для соціальних виплат.
В судовому засіданні представником позивача не заперечено підставність накладення арешту на кошти, що містяться на інших рахунках, які відкриті Шепетівським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Таким чином, за наслідками судового розгляду порушень вимог чинного законодавства при винесенні старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області постанови від 18.03.2013 року про накладення арешту на кошти боржника за виключенням накладення арешту на кошти на спецрахунку, не встановлено.
Згідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо, неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини даної адміністративної справи та викладені вище норми Конституції України та законів України, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову в частині позовних вимог щодо скасування постанови відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 18.03.2013 року про накладення арешту на кошти боржника, в частині накладення арешту на кошти Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", які перебувають на розрахунковому рахунку № 26047707782122, МФО 380805 у АТ «Райффайзен Банк Аваль», які призначені для соціальних виплат
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 18.03.2013 року про накладення арешту на кошти боржника в частині накладення арешту на кошти Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", які перебувають на розрахунковому рахунку № 26047707782122, МФО 380805 у АТ "Райффайзен Банк Аваль", які призначені для соціальних виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 26.09.2016 року.