Постанова № 61550017, 22.09.2016, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
677/1254/16-а
Номер документу
61550017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1254/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.09.2016 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі судді Красняка В.І.,за участю секретаря судового засідання Федченко Л.В.,позивача ОСОБА_1,представника відповідача ОСОБА_2,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Красилові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити дії,

встановив:

В серпні 2016 року ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернулась до суду з цим позовом до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області (надалі УПФ) в якому просила визнати протиправними дії УПФ щодо відмови їй у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 , із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 посадових окладів. Постанову суду просила звернути до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 29.07.2016 року вона звернулась до УПФ із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013. Листом від 10.08.2016 року №57/М-4 відповідач повідомив, що відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 з 01 грудня 2015 року в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисі управління ПФУ в Красилівському районі за рахунок виплат повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищено на 25% посадові оклади керівних спеціалістів і службовців управління, а розмір окладу за посадою начальника управління з 01.12.2015 року складає 1755 грн.. За цією ж посадою також виплачувалася надбавка за високі досягнення у праці згідно постанови КМУ від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у розмірі 505 посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років. Також у грудні 2015 року виплачувалася премія. Але у відповіді не було зазначено суми надбавок, премій та інших складових зарплати, необхідних для перерахунку пенсії. Для перерахунку пенсії необхідна довідка про зарплату. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки відмовляючи у наданні затребуваної довідки, відповідач фактично позбавив її права на перерахунок пенсії, встановленого статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) та порушив конституційне право позивача на пенсійне забезпечення в розмірі, встановленому законодавством.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, просила його задовольнити у зазначений нею спосіб.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити з тих підстав, що проведення перерахунку пенсії державним службовцям не передбачено.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено і визнається сторонами, що з 28.09.2011 року Позивач перебуває на пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% заробітної плати, яка була їй призначена при звільнені з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі.

29.07.2016 року позивач звернулась до УПФ із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії у звязку з веденням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013.

Листом від 10.08.2016 №57/м-4 УПФ повідомило Позивача, що відсутні підстави для надання витребуваної довідки у зв'язку з відсутністю чинних нормативно-правових актів для визначення складових заробітної плати для перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зауважує, що спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну служу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. № 865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), а застосовується з 1 грудня 2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно із п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. № 865, в редакції що діяла до 01.12.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі Позивачем заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати начальника для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Крім того, уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати які включаються до вказаної довідки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якому кореспондується обов'язок УПФ надати таку інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду Позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а Відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі позивачу ОСОБА_1 довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо ненадання довідки та зобов'язання видати таку довідку за формою затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 з усіма складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади підлягають задоволенню.

Позовні вимоги Позивача про звернення постанови суду до негайного виконання не підлягають задоволенню, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах ст.256 КАС України.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України , ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 , із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 посадових окладів.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області надати Красилівському районному суду Хмельницької області звіт про виконання даної постанови протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 25 вересня 2016 року.

Суддя: ОСОБА_3