19.09.2016
Справа №380/1193/ 16-а
Провадження № 2-а/380/20/16
Постанова
іменем України
19 вересня 2016 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Архангельського А.М.
при секретарі: Столярчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі (надалі Відповідач) у формі листа від 15.07.2016 року про відмову їй провести перерахунок пенсії та зобов'язати вказане Управління провести їй з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 89 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
В судовому засіданні Позивач заявлений адміністративний позов підтримала, посилаючись на обґрунтування, зазначені в позові.
Представник Відповідача Шосталь О.О. проти адміністративного позову заперечує з тих підстав, що норми закону, на які посилається Позивач скасовані.
Суд вважає, що позовні вимоги, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Позивачка з посади першого заступника Управління Відповідача пішла на пенсію за віком і їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", яку вона отримує з 20.06.2011 року у розмірі 89 відсотків заробітної плати, що підтверджується копією пенсійного посвідчення та поясненнями Позивачки та представника Відповідача.
02 липня 2016 року Позивач звернулася до Відповідача з заявою про проведення їй перерахунку пенсії на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу "в редакції 1993 року, який діяв на час призначення її пенсії та постанови КМ України від 09.12.2014 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"
Листом № 12/Т-04 від 15.07.2016 року Відповідач відмовив Позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213, яким з 01.06.2015 року скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України " Про державну службу " в редакції 1993 року зі змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного Закону. Відповідач також послався, що Постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до Постанови КМ України від 31.05.2000 року за № 865 " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій ", в якій виключено пункт 4 щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів " з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 року № 3722-Х11 "Про державну службу" (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).
Статтею 37 Закон №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців, відповідно до якої (у редакції, на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до положень статті 37-1 Закону №3723-XII , у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідностатті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, тобто 15.07.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постанови КМ України від 31.05.2000 року за № 865 " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій " (далі - Постанова №865).
У відповідності до п. 4 даної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби
Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 до Постанови КМ України № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Таким чином, зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (02.07.2016 р.) не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп\99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 вищезазначеного Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії Позивачці у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 липня 2016 року, оскільки позивач звернулась до Управління ПФУ у Тетіївському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 02.07.2016 року.
Разом з тим суд вража, що посилання відповідача на п. 5 " Прикінцевих положень " Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VII., оскільки відповідно до даного пункту, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України в тому числі Закону України "Про державну службу".
З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2016 року (справа № К/800/4502/16).
Щодо твердження відповідача в запереченнях про невідповідність вищевказаної довідки, поданої для перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213, та крім того, слід зазначити, що вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок, є виключною прерогативою пенсійного органу.
При цьому суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст.2 КАС України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права.
Суд зауважує, що суд є право застосовую чим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.
В Постанові Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року №13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, а саме: визнати неправомірним вищевказане рішення Управління Пенсійного Фонду України у Тетіївському районі про відмову позивачу провести перерахунок пенсії; зобов'язати вказане управління провести позивачу з 01 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 і вищевказаної довідки, що була подана позивачем для перерахунку пенсії.
На підставі вищенаведеного та керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції 1993 року, ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постановою КМ України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій", Постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", ст. ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17, 86, 94, 158-163,167,186 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області видати ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01.12.2015 року, та провести з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 89 відсоток заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно--правових актів ".
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Архангельський.