Справа № 361/4099/15-а
Провадження № 2-а/361/3/16
17.08.2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого – судді Шинкаря А.О.
при секретарі – Брейкіній Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал Бровари» до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
У червні 2015 року ТОВ «Термінал Бровари» звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари».
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що зазначене рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, яке регулює питання затвердження нормативної грошової оцінки земель та відповідної технічної документації, зокрема, оскаржуваним рішенням не було визначено базову грошову оцінку земель міста по економіко-планувальних зонах.
Окрім цього, позивач стверджує, що спірне рішення було прийнято без дотримання процедури прийняття регуляторного акта, щодо оскаржуваного рішення відсутнє повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу.
Позивач стверджує, що спірне рішення не було офіційно оприлюднене у друкованих засобах масової інформації Броварської міської ради або у місцевих друкованих засобах масової інформації, не було доведено до відома населення у встановленому законом порядку та є нечинним згідно статті 57 Конституції України.
Одночасно, на думку позивача, оскаржуваним рішенням порушені права та охоронювані інтереси позивача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 3210600000:00:056:0502) на підставі договору оренди від 13 квітня 2006 року та додаткової угоди №1 від 10 липня 2008 року.
У судове засідання представник позивача подав письмову заяву, в якій просить розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача повторно у судове засідання не з’явився, подавши письмову заяву про відкладення справи у зв’язку з його участю в іншому судовому засіданні. Враховуючи повторну неявку представника відповідача та наявність можливості направити в судове засідання іншого представника, суд визнає причину неявки представника відповідача неповажною, а тому вважає за можливе розглянути справу в його відсутності.
Відповідач у наданих до суду запереченнях від 26 серпня 2015 року просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. На думку відповідача, оскаржуване рішення від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 було ухвалене у відповідності до вимог законодавства, а технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста пройшла державну експертизу землевпорядної документації, про що свідчить висновок від 02.06.2014 №618-14.
Відповідач зазначає, що затверджена оскаржуваним рішенням технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста містить, зокрема, Розділ 3 – Визначення середньої (базової) вартості земель міста, Розділ 4 – Економіко-планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів, таблицю 2 «Формування економіко-планувальних зон, визначення зонального коефіцієнту Км2 та грошової оцінки 1 кв.м землі в межах економіко-планувальних зон на території м. Бровари», таблицю 3 «Грошова оцінка земель м. Бровари різного функціонального використання у розрізі економіко-планувальних зон».
Відповідач стверджує, що проект рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» планувалося розглядати у порядку, визначеному Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», проте зважаючи на висновок Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва у листі від 05.08.2014 року №6342/о/20-14, процедура розгляду проекту оскаржуваного рішення як регуляторного акта була припинена.
Відповідач стверджує, що рішення Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 було оприлюднене на офіційному сайті Броварської міської ради Київської області (http://www.brovary.kiev.ua), а отже, доведене до відома населення відповідно до вимог Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про доступ до публічної інформації» і набрало законної сили.
Окрім цього, відповідач посилався, що оспорюване рішення набирає чинності з 01.01.2016 року, та на даний час рішення не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору. Відповідач вважає, що позивач не надав доказів порушення його прав вищевказаним рішенням.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що 13 квітня 2006 року між Броварською міською радою Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Термінал Бровари» на підставі рішення Броварської міської ради Київської області № 955-46-04 від 23 березня 2006 року було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець зобов'язався надати, а орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку площею 9,50 га, для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк, за адресою: м. Бровари, вул. Об'їздна дорога, 62, кадастровий номер №210600000:00:056:0502 (т. 1, а.с. 107-121).
Договір оренди зареєстровано у Київській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 13 квітня 2006 за №040633800199, що підтверджується відповідною відміткою на договорі.
На виконання п. 1.1 договору оренди земельної ділянки від 13 квітня 2006 року Броварська міська рада Київської області передала, а ТОВ «Термінал Бровари» прийняло земельну ділянку, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 13.04.2006, підписаним та скріпленим печатками обох сторін договору (т. 1, а.с. 120).
Пунктом 3 Договору оренди земельної ділянки передбачено, що договір укладено на 5 років, терміном до 23.03.2011 року. Додатковою угодою №1 від 10.07.2008 до Договору оренди земельної ділянки сторони погодили, зокрема, змінити строк оренди на 49 років.
Позивач є власником складського комплексу «логістичний парк», загальною площею 48 988,0 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. Об'їздна дорога, 62, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 29.09.2010 (т. 1, а.с. 122-125).
Судом встановлено, що позивач згідно договору оренди є орендарем земельної ділянки для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк, площею 9,50 га, яка знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. Об'їздна дорога, 62. Власником земельної ділянки є територіальна громада м. Бровари.
Відповідачем 25 грудня 2014 року прийняте рішення №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» (т. 1, а.с. 22). Відповідно до пункту 2 вказаного рішення, затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари вводиться в дію з 01 січня 2016 року.
Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Технічна документація №1378-50-06 розроблена на підставі рішення Броварської міської ради Київської області від 24.10.2013 № 1071-3906 (т. 2, а.с. 105) та технічного завдання на розробку, затвердженого міським головою м. Бровари 07.11.2013 року (т. 2, а.с. 107).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Як зазначає відповідач, технічна документація з нормативної грошової оцінки міста Бровари розроблена ТОВ «БлюмІнфо-Юкрейн» на підставі договору № НГО-321/2013.
Статтею 21 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.
Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 02 травня 2014 року №618-14 містить ряд зауважень та пропозицій, однак не є негативним. Зауваження до державної експертизи землевпорядної документації від 02 травня 2014 року №618-14 було усунуто, що підтверджується відповідною відміткою (т. 1, а.с. 153-154).
За результатами призначеної у цій справі судової земельно-технічної експертизи було складено та надано до матеріалів справи висновок експертів за результатами проведення експертизи з питань землеустрою від 24 травня 2016 року №17172/15-41 (т. 3, а.с. 15-21). Відповідно до зазначеного висновку експертизи технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області (затверджена рішенням Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06) не відповідає вимогам законодавства чинного на 25 грудня 2014 року.
За обставинами справи між сторонами виник спір щодо законності прийняття відповідачем спірного рішення, в частині його оскарження, яке являється регуляторним актом.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Положеннями ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до визначення регуляторного органу згідно ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторними органом є, зокрема, органи місцевого самоврядування. Таким чином, згідно закону Броварська міська рада є регуляторним органом.
Згідно ч. 3 ст. 210 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.
Відповідно до п. 271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом є базою оподаткування земельним податком (у т.ч. плати за землю та орендної плати).
Виходячи з наведених законодавчих норм, рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі безпосередньо впливає на розмір орендної плати (для землекористувачів земельних ділянок комунальної власності) та плати за землю (для землевласників).
Стаття 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначає, що регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання. Регуляторним актом також визнається прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Суд критично сприймає посилання відповідача на висновок Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва у листі від 05.08.2014 року №6342/о/20-14 (т. 1, а.с. 146-149), у п. 1 якого зазначено, що «проект рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є регуляторним актом та не потребує реалізації положень цього закону», оскільки лист органу державної влади не має нормативної сили, тим більше він не може суперечити положенням закону.
Суд також звертає увагу, що попереднє рішення Броварської міської ради від 30.09.2008 року №883-46-05 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» було включене у Загальний реєстр власних регуляторних актів міської ради та її виконавчого комітету, а також у План-графік проведення заходів із відстеження результативності прийняття регуляторних актів, що були затверджені 22 грудня 2014 року (розміщені на офіційному сайті Броварської міської ради у мережі Інтернет за посиланням: http://www.brovary.kiev.ua/zagalnii-reєstr-vlasnikh-regulyatornikh-aktіv-brovarskoї-mіskoї-radi-ta-її-vikonavchogo-komіtetu-іz), тобто цей акт визнається відповідачем як регуляторний. Визначення «регуляторного акта» згідно Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», починаючи з дати прийняття цього закону у 2003 році і на дату ухвалення оскаржуваного рішення не змінювалось.
Враховуючи, що оскаржуване рішення безпосередньо впливає на розмір орендної плати, що сплачується позивачем на підставі договору оренди земельної ділянки від 13 квітня 2006 року, а також іншими землекористувачами за користування землями, що належать територіальній громаді міста Бровари, тим самим регулюючи господарські відносини між відповідачем та суб’єктами господарювання, тому вказане рішення є регуляторним актом.
Крім того, оскаржуване рішення не підпадає під визначення актів, на які не поширюється дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», перелік яких дається у ст. 3 цього ж закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Процедура ухвалення регуляторного акта регламентована Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»та включає планування діяльності з підготовки проекту регуляторного акта, включаючи прийняття рішення про затверджений план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на відповідний рік та його оприлюднення; повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій та оприлюднення результатів громадського обговорення проекту регуляторного акту; оприлюднення проекту регуляторного акту та аналізу його регуляторного впливу; офіційне оприлюднення регуляторного акту в друкованому засобі масової інформації міської ради або у місцевому друкованому засобі масової інформації.
Відповідно до Загального Реєстру власних регуляторних актів Броварської міської ради та її виконавчого комітету (із змінами до основних рішень), який було оприлюднено 29.03.2016 року на сайті Броварської міської ради (http://brovary-rada.gov.ua/documents/13715.html), оскаржуване рішення відповідачем не включалося до реєстру регуляторних актів.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Як зазначає відповідач, 27.05.2014 року на офіційному сайті Броварської міської ради було розміщено повідомлення про оприлюднення проекту оскаржуваного рішення міської ради, проект рішення та аналіз його регуляторного впливу. Проте пізніше до ухвалення оскаржуваного рішення вони були зняті.
Таким чином, на момент прийняття оскаржуваного рішення було відсутнє повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих сільськими, селищними, міськими та районними у містах радами, забезпечується виконавчими органами відповідних рад. Виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих районними та обласними радами, забезпечується виконавчим апаратом відповідних рад, а у разі якщо рішеннями районних, обласних рад повноваження щодо забезпечення виконання заходів з відстеження результативності цих регуляторних актів делеговано відповідно районним або обласним державним адміністраціям - районними, обласними державними адміністраціями. Звіт про відстеження результативності регуляторного акта, прийнятого відповідною радою, не пізніше наступного робочого дня з дня оприлюднення цього звіту подається до головної постійної комісії відповідної ради.
Щодо оскаржуваного рішення відсутні будь-які звіти про відстеження результативності регуляторних актів, що підтверджується інформацією на офіційному сайті Броварської міської ради.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при прийнятті рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 були допущені системні порушення вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а отже не була дотримана процедура прийняття регуляторного акту.
Відповідно до ст. 57 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до п. 271.2 ст. 217 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Друкованим засобом масової інформації відповідно до ст. 1 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» є періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.
На думку відповідача, рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари»від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 було оприлюднене на офіційному сайті Броварської міської ради Київської області (http://www.brovary.kiev.ua) від 26.12.2014 року, а отже доведене до відома населення відповідно до вимог Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в України», та «Про доступ до публічної інформації» набрало законної сили.
При цьому відповідач не заперечував, що рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» від 25 грудня 2014 року №1378-50-06 у друкованих засобах масової інформації відповідної ради бо у місцевих друкованих засобах масової інформації – не оприлюднювалось.
Суд звертає увагу, що ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу, звіт про відстеження результативності регуляторного акта можуть оприлюднюватись шляхом їх розміщення на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет. Проте, аналогічного способу офіційного оприлюднення для самого регуляторного акта законом не передбачено.
Таким чином, рішення Броварської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» від 25 грудня 2014 року №1378-50-06, яке є регуляторним актом, не було офіційно оприлюднене у друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Як зазначає позивач, оскаржуване рішення не затверджує оцінки земель по економіко-планувальних зонах, та не визначає навіть середньої базової грошової оцінки земель міста.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 було затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно п. 3.8 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів у межах населеного пункту базова вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які встановлюються на основі економічної оцінки території населеного пункту з урахуванням таких факторів: неоднорідності функціонально-планувальних якостей території; доступності до центру населеного пункту, місць концентрації трудової діяльності, центрів громадського обслуговування, масового відпочинку; рівня інженерного забезпечення та благоустрою території; рівня розвитку сфери обслуговування населення; екологічної якості території; привабливості середовища: різноманітність місць докладання праці, наявність історико-культурних та природних пам'яток тощо.
Відповідач зазначає, що затверджена оскаржуваним рішенням технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста містить, зокрема, Розділ 3 – Визначення середньої (базової) вартості земель міста, Розділ 4 – Економіко-планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів, таблицю 2 «Формування економіко-планувальних зон, визначення зонального коефіцієнту Км2 та грошової оцінки 1 кв.м землі в межах економіко-планувальних зон на території м. Бровари», таблицю 3 «Грошова оцінка земель м. Бровари різного функціонального використання у розрізі економіко-планувальних зон».
Судом було встановлено, що оскаржуване рішення містить п. 1, в якому зазначається: «затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари». Оскаржуваним рішенням не встановлені ані середня базова грошова оцінка земель міста, ані оцінка земель по економіко-планувальних зонах.
Зазначена інформація міститься тільки у складі затвердженої оскаржуваним рішенням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари.
Ухвалою від 03 вересня 2015 року (т. 1, а.с.218-219) у справі було призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої було доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Відповідно до висновку експертизи від 24 травня 2016 року (т. 3, а.с. 15-21), технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області затверджена рішенням Броварської міської ради від 25 грудня 2014 року №1378-50-06) не відповідає вимогам законодавства чинного на 25 грудня 2014 року.
Зокрема, висновком експертизи було підтверджене наступне.
Згідно ст. 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Станом на 25.12.2014 року вимоги до змісту та складу технічної документації встановлені СОУ ДКЗР 00032632-012:2009 «Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затверджений наказом Держкомзему України від 24.06.2009 №335 (далі – СОУ ДКЗР 00032632-012:2009).
За результатами дослідження Технічної документації №1378-50-06 висновком експертизи було встановлено, що за структурою дана документація відповідає СОУ ДКЗР 00032632-012:2009.
В той же час, висновком експертизи було встановлено, що деякі показники в таблиці 3.2. розділу 3 «Визначення середньої (базової) вартості земель міста» (т. 2, а.с. 31-32), на підставі яких визначено середню (базову) вартість 1 кв.м земель міста Бровари, не відповідають показникам, які надавались відповідними службами.
Як було виявлено висновком експертизи, в складі технічної документації № 1378-50-06 відсутня інформація відповідних органів, підприємств про вартість магістральних мереж телефонного зв’язку та вулично-дорожної мережі житлових вулиць. Відповідні показники визначались на підставі укрупнених показників вартості будівництва.
При цьому, ДБН IV-16-98, частина ІІ, який був використаний у 2014 році розробником Технічної документації №1378-50-06 для визначення вартості магістральних мереж телефонного зв’язку та вулично-дорожної мережі житлових вулиць, не є чинний з 01.10.2000 року (дата введення в дію ДБН Д1.1-1-2000).
Виходячи з наведеного, при визначенні середньої (базової) вартості земель міста Бровари розробником Технічної документації №1378-50-06 були використані недостовірні дані.
Висновком експертизи також було встановлено, що між паперовими та електронними носіями графічних матеріалів (схем прояву локальних факторів) Технічної документації №1378-50-06 існують суперечності щодо локальних факторів, на підставі яких визначається локальний коефіцієнт Км3, що уточнює вартість земельних ділянок в межах тої чи іншої економіко-планувальної зони.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 86, 159-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області від 25 грудня 2014 року № 1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя А. О. Шинкар