РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2016 р. Справа № 924/354/16
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Крейбух О.Г.
судді Саврій В.А.
судді Юрчук М.І.
при секретарі: Михальчук В.К.
за участю представників сторін:
позивача: Мельник О.Г.
відповідача ОСОБА_2
відповідача 2: ОСОБА_3, ОСОБА_4
третьої особи 1: не з'явився
третьої особи 2: не з'явився
розглянувши у вікритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача-2 фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Хмельницької області від 31.05.2016 р. у справі № 924/354/16
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Довіра" смт. Антоніни Красилівського району
до 1. Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Красилів
2. Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 м. Красилів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Відділу Держгеокадастру в Красилівському районі
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Ледянської сільської ради
про визнання незаконним розпорядження Красилівської РДА від 20.01.2016р. №18/2016-р. "Про надання в короткострокову оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ОСОБА_4."; визнання недійсним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.16р. укладеного між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та Красилівською районною державною адміністрацією.
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2016 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Довіра" звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до Красилівської районної державної адміністрації та Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про визнання незаконним розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 20.01.2016 року № 18/2016-р. "Про надання в короткострокову оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ОСОБА_4."; визнання недійсним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.2016 року, укладеного між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та Красилівською районною державною адміністрацією /т.1 а.с. 2-4/.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 31.05.2016 року у справі № 924/354/16 позов СТОВ "Довіра" до Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області та Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Відділу Держгеокадастру в Красилівському районі, третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Ледянської сільської ради про визнання незаконним розпорядження та визнання недійсним договору оренди - задоволено.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 20.01.2016 року № 18/2016-р. "Про надання в короткострокову оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ОСОБА_4.".
Визнано недійсним договір оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.2016р., укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 та Красилівською районною державною адміністрацією з припиненням його дії на майбутнє.
Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь СТОВ «Довіра» 1378,00 грн. відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнуто з Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області на користь СТОВ "Довіра" 1378,00 грн. відшкодування сплаченого судового збору /т.2 а.с. 28-33/.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач ФОП ОСОБА_4 звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення господарського суду Хмельницької області від 31.05.2016 року у справі № 924/354/16 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові СТОВ "Довіра" про визнання незаконним розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 20.01.2016 року №18/2016-р., визнання недійсним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.16 року, укладеного між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та Красилівською районною державною адміністрацією, відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає:
- місцевим господарським судом не надано оцінки тим обставинам, що розпорядженням за № 327/2013-р від 13.08.2013 року надано дозвіл СТОВ "Довіра" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) (не витребувані земельні частки (паї), загальною площею НОМЕР_33,38 га, тоді як ФОП ОСОБА_4 передано в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) площею 51,53 га, які складаються з 25-ти окремих земельних часток (паїв) і лише 12 земельних часток (паїв) є тотожними з земельними частками вказаних у спірному розпорядженні;
- СТОВ "Довіра" отримавши дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) починаючи з 13.08.2013 року не реалізувала свого права на розроблення вказаних документацій із землеустрою у строки визначені ч.2 ст. 28 Закону України "Про землеустрій";
- судом не взято до уваги те, що надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) одній особі, не позбавляє права іншої особи отримати дані ділянки в оренду;
- ФОП ОСОБА_4 не отримував в оренду земельні частки (паї) із земель державної та комунальної власності, таким чином положення Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» щодо необхідності продажу права оренди на земельні частки (паї) на земельних торгах не можуть застосовуватись до даних правовідносин;
- п.12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 року за № 122, визначено лише те, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду, при цьому із змісту вказаного пункту не випливає те, що дані нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки переходять у землі державної чи комунальної власності;
- сама наявність розпорядження № 327/2013-р від 13.08.2013 року про надання дозволу СТОВ "Довіра" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) не підтверджує наміру СТОВ "Довіра" отримати дані ділянки в оренду, оскільки ні в розпорядженні, ні в клопотанні СТОВ "Довіра" не зазначено мети розробки даних документацій;
- проект землеустрою, щодо організації території земельних часток (паїв) є одним із видів документації із землеустрою, яким визначено в натурі (на місцевості) площі, конфігурації та координати поворотних точок не витребуваних земельних часток (паїв), отже за наявності вказаного проекту землеустрою розробка будь-яких інших документацій із землеустрою не потребується;
- реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Таким чином, скаржник вважає, що рішення місцевого господарського суду від 31.05.2016 року у справі № 924/354/16 прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому відповідно до приписів ст.104 ГПК України підлягає скасуванню /т.2 а.с. 44-47/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 01.07.2016 року апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Дужич С.П., суддя Саврій В.А. та призначено до розгляду на 28.07.2016 року /т.2 а.с.42/.
Автоматизованою системою документообігу суду на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду від 28.07.2016 року у справі № 924/354/16 проведено автоматичну зміну складу колегії суддів у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Дужича С.П. та визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Саврій В.А., суддя Юрчук М.І., про що складено протокол зміни складу колегії суддів від 28.07.2016 року /т.2 а.с. 60-61/.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 28.07.2016 року у справі № 924/354/16 апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_4 прийнято до провадження у новому складі колегії суддів: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Саврій В.А., суддя Юрчук М.І. /т.2 а.с. 62-63/.
Ухвалою суду від 28.07.2016 року розгляд справи відкладено на 14.09.2016 року в зв'язку із нез'явленням в засідання представників відповідачів та третіх осіб /т.2 а.с. 72-73/.
Ухвалою суду від 14.09.2016 року розгляд справи відкладено на 21.09.2016 року в зв'язку із витребуванням додаткових доказів /т.2 а.с. 86-88/.
В судовому засіданні 21.09.2016 року, представник відповідача, ФОП ОСОБА_4, підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги з підстав викладених у ній.
Представник відповідача Красилівської районної державної адміністрації, підтримав доводи апеляційної скарги ФОП ОСОБА_4, вважає, що при передачі в оренду не витребуваних земельних часток (паїв), райдержадміністрація керувалась у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Представник СТОВ "Довіра" заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги, просив оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача Відділ Держгеокадастру в Красилівському районі та третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Ледянська сільська рада, участі уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, про причини неявки суду не повідомили.
Поскільки ухвалою суду від 14.09.2016 року участь представників сторін в судове засідання 21.09.2016 року обов'язковою не визнавалась, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності учасників судового процесу - третіх осіб, що не з'явились, оскільки їх не явка не перешкоджає перегляду справи.
Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи, апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.
01.09.2006 року між Красилівською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Довіра" (Орендар) укладений договір оренди земельної ділянки № б/н, відповідно до якого орендодавець на підставі розпорядження голови Красилівської районної державної адміністрації від 25.07.2006 року № 349/2006-р надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (земельні частки (паї), померлих громадян, спадщина яких ще не оформлена) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населених пунктів с.Федорівка Ледянської сільської ради Красилівського району (п.1 Договору).
Пунктом 2 Договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 63,86 га, у тому числі рілля- 63,86 га.
Відповідно до п.8 Договору, договір укладено на п'ять років з правом перегляду загальної кількості і площі земельних часток (паїв) по мірі оформлення спадщини. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Договір оренди земельної ділянки зареєстровано у Ледянській сільській раді, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.09.2006 року /т.1 а.с. 56-60/.
29.04.2013 року СТОВ "Довіра" звернулась до Красилівської районної державної адміністрації із клопотанням № 152 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж не витребуваних земельних часток (паїв), що знаходяться за межами населених пунктів, серед інших, Ледянської сільської ради, орієнтовною площею НОМЕР_33,41 га з подальшим укладенням договорів оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва /т.1 а.с. 28/.
До вищевказаного клопотання № 152, СТОВ "Довіра" долучено список померлих громадян (не витребувані земельні частки паї), спадщина яких неоформлена по Ледянській сільській раді станом на 01.03.2013 року:
- ОСОБА_8, площа земельного паю (га) 2.18;
- ОСОБА_9, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_10, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_11, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_12, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_13, площа земельного паю (га) 2.08;
- ОСОБА_14, площа земельного паю (га) 2.21;
- ОСОБА_15, площа земельного паю (га) 2.10;
- ОСОБА_16, площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_17, площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_18, площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_19, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_20, площа земельного паю (га) 2.23;
- ОСОБА_21, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_22, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_23, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_24, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_25, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_26, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_27, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_28, площа земельного паю (га) 2.30;
- ОСОБА_29, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_30, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_31, площа земельного паю (га) 2.11;
- ОСОБА_32, площа земельного паю (га) 2.06 /т.1 а.с. 29/.
05.08.2013 року відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області направив до Красилівської районної державної адміністрації лист за № 04-07-03/1316, відповідно до якого пропонувало прийняти розпорядження Красилівській районної державної адміністрації про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (паї) в натурі (на місцевості) з послідуючою передачею в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва СТОВ "Довіра", загальною площею НОМЕР_33,38 га, пропозиції додаються /т.1 а.с.72 на звороті/.
13.08.2013 року розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації №327/2013-р надано дозвіл СТОВ "Довіра" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) (не витребувані земельні частки (паї), загальною площею НОМЕР_33,38 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Ледянської сільської ради Красилівського району згідно з додатком:
- ОСОБА_8, №216, площа земельного паю (га) 2.18;
- ОСОБА_9, №217, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_10, №218, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_11, №219, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_12, №236, площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_13, №234, площа земельного паю (га) 2.08;
- ОСОБА_14, №229 площа земельного паю (га) 2.21;
- ОСОБА_15, №230 площа земельного паю (га) 2.10;
- ОСОБА_16, №231 площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_17, № НОМЕР_21 площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_18, № НОМЕР_43 площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_19, № НОМЕР_22 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_20, № 236 площа земельного паю (га) 2.23;
- ОСОБА_21, № НОМЕР_23 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_22, № 238 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_23, № НОМЕР_24 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_24, № 240 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_25, № НОМЕР_25 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_26, № НОМЕР_26 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_27, № НОМЕР_27 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_28, № НОМЕР_28 площа земельного паю (га) 2.30;
- ОСОБА_29, № НОМЕР_29 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_30, № НОМЕР_30 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_31, № 173 площа земельного паю (га) 2.11;
- ОСОБА_32, № НОМЕР_31 площа земельного паю (га) 2.06. /т.1 а.с. 17-19/.
20.11.2015 року ФОП ОСОБА_33 звернувся до Красилівської районної державної адміністрації із заявою (вх. № 45/2536-01-43/2015 від 20.11.2015 року) про надання в оренду не витребуваних часток (паїв), які знаходяться на території Ледянської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва /т.1 а.с. 31/.
У листопаді 2015 року СТОВ "Довіра" звернулося до Красилівської районної державної адміністрації із клопотанням № 636 від 19.11.2015 року (вх. № 14-679/0/14-15 від 26.11.2015р.) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж невитребуваних земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробгицтва, що знаходяться за межами населених пунктів Ледянської сільської ради орієнтовною площею 43,15 га. /т.1 а.с.71/.
23.12.2015 року відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області направив до Красилівської районної державної адміністрації лист за № 14-28-99.6-1136/0/15-15, відповідно до якого запропоновано прийняти розпорядження Красилівській районної державної адміністрації про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) з послідуючою передачею в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва СТОВ "Довіра", загальною площею 43,15 га пропозиції додаються. Пропозиції стосуються 21 невитребуваних земельних ділянок (паїв) на території Ледянської сільської ради /т.2 а.с.90-91/.
28.12.2015 року Ледянська сільська рада Красилівського району Хмельницької області направила на адресу Красилівської районної державної список померлих громадян с.Федорівка та с.Трусилівка, які не оформили спадщини на земельні частки (паї):
- ОСОБА_8, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_1, № поля НОМЕР_40,НОМЕР_41;
- ОСОБА_34, паї (га) 2.08, № сертифіката НОМЕР_2, № поля НОМЕР_42;
- ОСОБА_35, паї (га) 2.49, № сертифіката НОМЕР_3, № поля НОМЕР_33;
- ОСОБА_9, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_4, № поля НОМЕР_19;
- ОСОБА_15, паї (га) 1.05, № сертифіката НОМЕР_5, № поля НОМЕР_20;
- ОСОБА_36, паї (га) 2.09, № сертифіката НОМЕР_6, № поля НОМЕР_43;
- ОСОБА_19, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_7, № поля НОМЕР_22;
- ОСОБА_21, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_8, № поля НОМЕР_23;
- ОСОБА_23, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_9, № поля НОМЕР_24;
- ОСОБА_37, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_10, № поля НОМЕР_30;
- ОСОБА_38, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_11, № поля НОМЕР_34;
- ОСОБА_39, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_12, № поля НОМЕР_31;
- ОСОБА_17, паї (га) 2.09, № сертифіката НОМЕР_13, № поля НОМЕР_21;
- ОСОБА_27, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_14, № поля НОМЕР_27;
- ОСОБА_28, паї (га) 2.30, № сертифіката НОМЕР_15, № поля НОМЕР_28;
- ОСОБА_29, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_16, № поля НОМЕР_29;
- ОСОБА_25, паї (га) 2.06, № сертифіката НОМЕР_17, № поля НОМЕР_25 /т.1 а.с. 67/.
13.01.2016 року, розглянувши заяву ФОП ОСОБА_4 та клопотання СТОВ "Довіра" щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (не витребувані земельні частки (паї) в натурі (на місцевості) з послідуючою передачею в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та з метою запобігання виникнення конфлікту інтересів, Красилівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження за № 9/2016-р від 13.01.2016 року, відповідно до якого затверджено склад робочої групи з питання надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) за межами населених пунктів с.Федорівка та с.Трусилівка на території Ледянської сільської ради згідно додатку /т.1 а.с 13/.
13.01.2016 року відбулося засідання районної робочої групи з питань передачі в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) за межами населених пунктів с. Федорівка та с. Трусилівка на території Ледянської сільської ради (протокол № 1) на якому були запрошені ОСОБА_4 та представник СТОВ "Довіра".
На порядок денний вказаного засідання винесено питання про врегулювання передачі в оренду не витребуваних часток (паїв) за межами населених пунктів на території Ледянської сільської ради. Зокрема під час розгляду питання на засіданні районної робочої групи, депутати Ледянської сільської ради відмітили, що з підстав попередньої співпраці з СТОВ "Довіра" надають перевагу саме цій особі. Голова Ледянської сільської ради ОСОБА_40 зазначив, що у випадку сумлінної сплати орендної плати переваг в зазначених особах не вбачає.
За результатом проведеного засідання прийнято рішення: інформацію про результати засідання довести до відома голови райдержадміністрації; юридичному сектору апарату райдержадміністрації внести рекомендації та пропозиції голові райдержадміністрації щодо вирішення даного питання згідно вимог чинного законодавства /т.1 а.с.16 /.
20.01.2016 року розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації № 18/2016-р надано гр.ОСОБА_4 в короткострокову оренду терміном на 1 (один) рік 25 (двадцять п'ять) не витребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 51,53 гектарів, що розташовані за межами населених пунктів с.Федорівка та с.Ледянка на території Ледянської сільської ради Красилівського району Хмельницької області згідно з додатком:
- ОСОБА_41, № НОМЕР_40,НОМЕР_41 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_34, № НОМЕР_42 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_35, № НОМЕР_33 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_9, № НОМЕР_19 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_15, № НОМЕР_20 площа земельного паю (га) 1.05;
- ОСОБА_36, № НОМЕР_43 площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_19, № НОМЕР_22 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_21, № НОМЕР_23 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_23, № НОМЕР_24 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_30, № НОМЕР_30 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_38, № НОМЕР_34 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_32, № НОМЕР_31 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_17, № НОМЕР_21 площа земельного паю (га) 2.09;
- ОСОБА_27, № НОМЕР_27 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_28, № НОМЕР_28 площа земельного паю (га) 2.30;
- ОСОБА_29, № НОМЕР_29 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_25, № НОМЕР_25 № НОМЕР_19 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_42, № НОМЕР_32 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_8, № НОМЕР_18 площа земельного паю (га) 2.18;
- ОСОБА_20, № НОМЕР_35 площа земельного паю (га) 2.23;
- ОСОБА_43, № НОМЕР_26 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_44, № НОМЕР_36 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_45, № НОМЕР_37 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_46, № НОМЕР_38 площа земельного паю (га) 2.06;
- ОСОБА_47, № НОМЕР_39 площа земельного паю (га) 2.06 /а.с.14/.
Тобто на невитребувані земельні частки (паї) померлих громадян - ОСОБА_8- № НОМЕР_18, ОСОБА_9 - № НОМЕР_19, ОСОБА_15 - № НОМЕР_20, ОСОБА_17 - № НОМЕР_21, ОСОБА_19 - № НОМЕР_22, ОСОБА_21 - № НОМЕР_23, ОСОБА_23 - № НОМЕР_24, ОСОБА_25 - № НОМЕР_25, ОСОБА_48 - № НОМЕР_26, ОСОБА_27 - № НОМЕР_27, ОСОБА_28 - № НОМЕР_28, ОСОБА_29 - № НОМЕР_29, ОСОБА_30 - № НОМЕР_30, ОСОБА_39 - № НОМЕР_31, Красилівською РДА у 2013 році надано дозвіл СТОВ "Довіра" на розробку технічної документації, в січні 2016р. передано, серед інших, в оренду ФОП ОСОБА_4 /а.с.14 на звороті, 18/.
Крім того, невитребувані земельні частки (паї) померлих громадян - ОСОБА_42 - № НОМЕР_32, ОСОБА_49 - № НОМЕР_33, ОСОБА_38 - № НОМЕР_34, ОСОБА_39 - № НОМЕР_31, ОСОБА_17 - № НОМЕР_21, ОСОБА_25 - № НОМЕР_25, ОСОБА_27 - № НОМЕР_27, ОСОБА_28 - № НОМЕР_28, ОСОБА_29 - № НОМЕР_29, на які відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Красилівському районі від 23.12.2015р. пропонувалося прийняти розпорядження про надання дозволу СТОВ "Довіра" на виготовлення технічної документації із землеустрою з послідуючою передачею в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в подальшому у січні 2016 року передано вренду ФОП ОСОБА_4 без виготовлення технічної документації із землеустрою на вказані земельні ділянки /а.с.14 на звороті, 90-92/.
21.01.2016 року листом за № 44/08-43-211/2016 Красилівська районна державна адміністрація повідомила СТОВ "Довіра", що робочою групою не встановлено підстав для прийняття рішення з переважним правом на укладання договору оренди з СТОВ «Довіра» /т.1 а.с.15/.
01.02.2016 року між Красилівською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (Орендар) укладено договір оренди не витребуваних земельних часток (паїв), відповідно до п. 1.1 якого, Орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 20.01.2016 року № 18/2016-р передає, а Орендар приймає в строкове платне користування 25 земельних часток (паїв) померлих громадян, спадщина яких ще не оформлена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 51,53 га, в тому числі ріллі 51,53 га, які розташовані за межами населених пунктів с.Федорівка та с.Трусилівка на території Ледянської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Земельні ділянки передаються в оренду для виробництва сільськогосподарської продукції (п.2.1 Договору).
Пунктом 4.1 Договору передбачено, що договір укладено сторонами строком на 1 (один) рік (до закінчення польових робіт).
Договір підписаний представниками сторін, скріплений їх печатками та зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Ледянської сільської ради за № 4 від 03.02.2016 року /т.1 а.с.20-23/.
01.02.2016 року Красилівська районна державна адміністрація на підставі акта передачі-прийому земельних часток (паїв), передала ФОП ОСОБА_4 згідно договору оренди 25 не витребуваних часток (паїв) та плану (схеми) земельної ділянки загальною площею 51,53 га, у тому числі ріллі 51,53 га. /т.1 а.с. 25/.
Згідно довідки від 25.01.2016 року № 31-28-99.6-219/0/15-16 відділу Держгеокадастру у Красилівському районі Хмельницької області, середня вартість земельної ділянки (паю), що надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ледянської сільської ради (с.Федорівка) станом на даний час (з урахуванням коефіцієнту індексації) становить 93226,45 грн. /т.1 а.с.55/.
Таким чином, вважаючи спірне розпорядження незаконним, а укладений на його підставі договір оренди недійсним, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
При прийнятті судового рішення суд виходить з такого.
Відповідно до ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч.3 ст.2 Земельного кодексу України, об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту "г" частини 3 статті 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За приписами частини 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ст.80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно із част.3 ст.122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного розпорядження від 20.06.2016 року № 18/2016-р, Красилівська районна державна адміністрація з посиланням на ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", ст.ст.17, 22, 122, 124 Земельного кодексу України надала гр.ОСОБА_4 в короткострокову оренду терміном на один рік двадцять п'ять не витребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 51,53 гектарів, що розташовані за межами населених пунктів с.Федорівка та с.Ледянка на території Ледянської сільської ради.
Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 р. N 720/95 передбачено порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Згідно з пунктом 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р. № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Законом України "Про землеустрій" визначено правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, які спрямовані на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
У статті 25 Законом України "Про землеустрій" зазначено, що документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутній дозвіл Красилівської районної державної адміністрації на виготовлення та затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що були передані в оренду гр. ОСОБА_4, а останнім не розроблявся проект землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок у встановленому порядку, що мало передувати розпорядженню про передачу такої ділянки в оренду (аналогічна позиція викладена в постанові ВГСУ від 30.03.2016 року у справі 920/945/15).
Таким чином, у разі прийняття розпорядження без складання проекту землеустрою, без встановлення меж земельних ділянок в натурі об'єкти оренди є невизначеними і неможливо встановити їх площу, межі і місце розташування на місцевості.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, що оспорюване розпорядження прийнято Красилівською районною державною адміністрацією із перевищенням повноважень у зв'язку з передачею в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) без виготовлення документації із землеустрою.
Стосовно визнання недійсним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.2016 року, укладеного між Красилівською районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_4, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до частини 1 статті 215 цього Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
За змістом статті 79 Земельного Кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно із статтею 14 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі укладається в письмовій формі.
Відповідно до частин 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Відповідно до розділу 1 "Предмет договору" Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.02.2000р. за № 101/4322, орендодавець передає, а орендар приймає в оренду земельну (-і) часку (-и) (пай) (-ї) розміром ___ умовних кадастрових гектарів, вартістю ___ гривень, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом (кадастровий план додається) (вказати кадастрову та інші характеристики земельної ділянки).
Колегія суддів звертає увагу, що умови Типового договору оренди земельної частки (паю), який за твердженням відповідача-1 Красилівської РДА застосувався при укладенні оспорюваного договору оренди, також містить положення про кадастрові характеристики земельної частки (паю), що передається в оренду.
Частинами 2,4 статті 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Пунктом 1.1 Договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.2006 року, укладеного між Красилівською районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_4, встановлено, що Орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 20.01.2016 року № 18/2016-р передає, а Орендар приймає в строкове платне користування 25 земельних часток (паїв) померлих громадян, спадщина яких ще не оформлена, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 51,53 га, в тому числі ріллі 51,53 га, які розташовані за межами населених пунктів с. Федорівка та с. Трусилівка на території Ледянської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Отже, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельні частки паї, які передано в оренду ФОП ОСОБА_4, не розроблялась, відповідно, кадастрові номери на дані земельні ділянки не присвоювались, тобто оспорюваний договір не містить істотну умову договору оренди землі - кадастровий номер земельної ділянки - в порушення част.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" та розділу 1 Типового договору оренди земельної частки (паю).
Одночасно оспорюваний Договір оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 01.02.2016р. не містить посилання на план або схему земельних ділянок, їх перелік, що передані Красилівською районною державною адміністрацією в оренду ФОП ОСОБА_4, що в свою чергу не дає можливості ідентифікувати об'єкт оренди - 25 земельних часток (паїв) померлих гродян, спадщина яких не оформлена, загальною площею 51,53 га, які розташовані на теритторії Ледянської сільської ради Красилівського району.
Таким чином, при укладенні спірного договору, його сторонами не було дотримано вимог наведеного законодавства, що є підставою для визнання такого договору недійсним у відповідності до ч.1 ст. 203 та ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України.
Додатково судом звертається увага на те, що позивач користувався виділеними земельними ділянками на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.09.2006 року (договір укладено на п'ять років).
Відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Таким чином, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст.33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків.
Частиною шостою ст.33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користуватися виділеною земельною ділянкою, орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди.
З огляду на матеріали справи, позивач користувався виділеними земельними ділянками, належним чином виконував свої обов'язки за договором та сплачував орендну плату /т.1 а.с. 135-137, 146-159/.
Крім того, досліджуючи матеріали справи, суд встановив, що з боку Красилівської районної державної адміністрації (Орендодавця) відсутнє повідомлення про відмову в поновлені договору оренди від 01.09.2006 року.
Судом враховується, що позивачем на виконання розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 13.08.2013р. № 327/2013-р розроблена технічна документація із землеустрою, однак не була затверджена в установленому законом порядку. При цьому технічна документація виготовлена 07.02.2014 року (що підтверджується витягом), тобто в межах строку встановленого законом, та не була зареєстрована у відділі держгеокадастру /а.с.75-108/.
Судом встановлено, що невитребувані земельні частки (паї) померлих громадян - ОСОБА_8- № НОМЕР_18, ОСОБА_9 - № НОМЕР_19, ОСОБА_15 - № НОМЕР_20, ОСОБА_17 - № НОМЕР_21, ОСОБА_19 - № НОМЕР_22, ОСОБА_21 - № НОМЕР_23, ОСОБА_23 - № НОМЕР_24, ОСОБА_25 - № НОМЕР_25, ОСОБА_48 - № НОМЕР_26, ОСОБА_27 - № НОМЕР_27, ОСОБА_28 - № НОМЕР_28, ОСОБА_29 - № НОМЕР_29, ОСОБА_30 - № НОМЕР_30, ОСОБА_39 - № НОМЕР_31, на які Красилівською РДА - у 2013 році надано дозвіл СТОВ "Довіра" на розробку технічної документації, - в січні 2016р. передано, серед інших, в оренду ФОП ОСОБА_4 /а.с.14 на звороті, 18/.
Крім того, невитребувані земельні частки (паї) померлих громадян - ОСОБА_42 - № НОМЕР_32, ОСОБА_49 - № НОМЕР_33, ОСОБА_38 - № НОМЕР_34, ОСОБА_39 - № НОМЕР_31, ОСОБА_17 - № НОМЕР_21, ОСОБА_25 - № НОМЕР_25, ОСОБА_27 - № НОМЕР_27, ОСОБА_28 - № НОМЕР_28, ОСОБА_29 - № НОМЕР_29, на які відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Красилівському районі від 23.12.2015р. пропонувалося прийняти розпорядження про надання дозволу СТОВ "Довіра" на виготовлення технічної документації із землеустрою з послідуючою передачею в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва СТОВ "Довіра", в подальшому у січні 2016 року відповідачем-1 передано в оренду ФОП ОСОБА_4 без виготовлення технічної документації із землеустрою на вказані земельні ділянки /а.с.14 на звороті, 90-92/.
Відповідно за наявності двох претендентів на спірні земельні ділянки (відповідача 2 і позивача), заяви яких подані майже одночасно - 20.11.2015 року та 26.11.2015 року, передача таких ділянок в оренду одному із претендентів мала б здійснюватись за результатами проведення земельних торгів (конкурсу) (Правова позиція ВГСУ викладена у постанові від 16.04.2013р. по справі № 5023/4981/12).
За наведеного, колегія суддів вважає, що наявні підстави вважати порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача на участь у можливості користуватися, на правах оренди, частиною спірних земельних ділянок - невитребуваних земельних часток (паїв), розташованих на території Ледянської сільської ради Красилівського району.
З огляду на зазначене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновком місцевого господарського суду, що позовні вимоги про визнання незаконним розпорядження Красилівської районної державної адміністрації № 18/2016-р від 20.01.2016 року "Про надання в короткострокову оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ОСОБА_4." та визнання недійсним договору оренди від 01.02.2016 року є належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі доказами, тому підлягають задоволенню.
Таким чином, заперечення апелянта, викладені у апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а тому відхиляються як необґрунтовані.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд вважає, що скаржник не довів тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог та заперечень. Рішення господарського суду Хмельницької області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 31.05.2016р. у справі № 924/354/16 залишити без змін, апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 924/354/16 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Крейбух О.Г.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Юрчук М.І.