ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 року (16 год. 00 хв.)Справа № 808/2503/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
22.08.2016 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення форми «Ф» №1681-1304 від 29.06.2016.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розмір орендної плати визначено договором оренди землі та будь-яких змін до нього щодо розміру орендної плати або нормативної грошової оцінки земельної ділянки сторонами не вносились, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для нарахування орендної плати в розмірі та в порядку, який не відповідає умовам договору оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015.
Відповідач у судове засідання не з'явився, також направив до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника в порядку письмового провадження. Проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі, з підстав викладених у письмових запереченнях, зокрема зазначає, що у зв'язку із зміною коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки на 2016 рік, податковим органом позивачу нарахована орендна плата із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2016 рік - 1,433, на підставі листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-022-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель». З урахуванням вищезазначеного вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте з додержанням вимог діючого законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.
За приписами ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
22.09.2015, між ОСОБА_1 (Орендар) та Запорізькою міською радою (Орендодавець) укладено Договір оренди землі № 201505000100396, згідно з умовами якого, Орендодавець на підставі рішення п'ятдесятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 74/350 від 10.09.2014 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування торговельного комплексу у складі крамниці та кафе з літнім майданчиком, що знаходить за адресою: м. Запоріжжя, вул. Патріотична, 56б. Строк дії договору до 10.09.2033.
Пунктом 3 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0715га., кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:05:006:0110.
Відповідно до пункту 6 Договору грошова оцінка земельної ділянки складає 1 276 360,80 грн. в цінах 2015 року.
Відповідно до пункту 12 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 38 290,82 грн. на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 05.08.2015 №11452/05/05, виданого ОСОБА_1, нормативна оцінка земельної ділянки складає 1276360,80 грн. на 2015 рік., коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,249.
У Витягу визначено категорія землі за функцією використання - землі комерційного використання.
Зазначений Витяг є невід'ємною частиною договору оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015, орендна плата розрахована на підставі вказаної у Витягу грошової оцінки земельної ділянки та становить 38 290,82 грн.
29.09.2016 Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 1681-1304 від 29.06.2016, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за 2016 рік з орендної плати з фізичних осіб (18010900) у розмірі 54870,75 грн.
При розрахунку розміру орендної плати, вказаної в податковому повідомленні-рішенні, контролюючий орган застосував коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 01.01.2016- 1,433, який зазначено у листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-022-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель».
Розбіжності в розмірі розрахованої орендної плати за землю у договорі оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015 та в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні, визначаються застосуванням різного розміру коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, який використовується при розрахунку орендної плати.
Суд не погоджується з позицією податкового органу про необхідність застосування до спірної земельної ділянки коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки - 1,433, та відповідно і збільшеного розміру орендної плати, всупереч встановленого Договором оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015 розміру орендної плати, виходячи з наступного.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 06.10.98 № 161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161), статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 5 Закону № 161 встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 13 Закону № 161 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний передати орендареві земельну ділянку у користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону № 161).
Згідно зі статтею 21 Закону № 161, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю, це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269, пунктів 288.1 - 288.5 статті 288 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Таким чином, на розмір орендної плати впливає нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 13 Договору оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015 встановлено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації.
Згідно з підпунктом 34.6 пункту 34 Договору, орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Підпунктом 34.17 пункту 34 Договору передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно - правового акту, зобов'язаний звернутися до Орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 12 Договору щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.
Крім того, пунктом 36 Договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Таким чином, договором оренди землі № 201505000100396 від 22.09.2015 передбачена зміна розміру орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Як було встановлено вище, відповідно до умов вищезазначеного договору оренди землі орендна плата була встановлена у розмірі 38 290,82 грн. на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Податковий орган наділений повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі наділена одна зі сторін цих договорів, тобто, в даному випадку, Запорізька міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.
Аналізуючи вищенаведені нормативні акти, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що перш за все, при оплаті суми орендної плати за користування земельною ділянкою слід керуватися розміром орендної плати, встановленим у договорі оренди. Положення пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України конкретизують розмір орендної плати, який не може бути меншим за встановлений, однак, законодавець, знову ж вказує на обов'язковість встановлення розміру у договорі оренди. Таким чином, лише розмір орендної плати, встановлений у договорі оренди, є підставою для оплати суми оренди за користування земельною ділянкою і не що інше.
З огляду на зазначені вище обставини, судом встановлено, що положеннями договору оренди № 201505000100396 від 22.09.2015 не передбачене самостійне збільшення орендної плати орендарем у зв'язку зі збільшенням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.
При цьому, суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, у даному випадку податковий орган, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема, стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.
Враховуючи викладене, суд вважає, що зміна коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками. Зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідне донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати на 2016 рік із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2016 рік - 1,433 є незаконним.
У відповідності до правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 11.06.2013 року по справі № 21-443а12 (номер у ЄДРСР 32532892) договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Враховуючи те, що сторони у розрахунках розміру орендної плати, які є невід'ємною частиною договору оренди землі, застосували коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки - 1,249, а також те, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки, то суд приходить до висновку, що позивач повинен сплачувати орендну плату за землю у відповідності до умов договору оренди землі з урахуванням визначених у ньому К(і), що становить 38290 грн. 82 коп.
З наведених вище підстав, суд доходить висновку про неправомірність податкового повідомлення - рішення форми «Ф» №1681-1304 від 29.06.2016, в частині визначення позивачу суми податкового зобов'язання за 2016 рік з орендної плати з фізичних осіб (18010900) у розмірі 16579 грн. 93 коп.
При цьому суд вважає правомірним, а тому таким що має бути залишене в силі податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1681-1304 від 29.06.2016, в частині визначення позивачу суми податкового зобов'язання за 2016 рік з орендної плати з фізичних осіб (18010900) у розмірі 38290 грн. 82 коп.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України, присудженню на користь позивача підлягають всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2,11,41,71,122,159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати прийняте Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1681-1304 від 29.06.2016 в частині визначення позивачу суми податкового зобов'язання за 2016 рік з орендної плати з фізичних осіб (18010900) у розмірі 16579 грн. 93 коп.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 14, код ЄДРПОУ 39488184) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 165 (сто шістдесять п'ять) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Садовий