ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 р. справа № 804/569/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» (далі ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», позивач) до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі Дніпродзержинська ОДПІ, податковий орган, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.01.2016: № 0001881501.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем за результатами камеральної перевірки з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, яка оформлена актом від 06.01.2016 №11/04-03-15-01-33/00130820, здійснено нарахування штрафних санкцій, про що прийняті податкове повідомлення-рішення від 21.01.2016 № 0001881501. Однак, положеннями Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій. Відповідачем не враховано, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2015 у справі № 904/10198/15 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» та введено мораторій. У зв'язку з чим, нарахування штрафних санкцій на борг зі сплати узгоджених податкових зобов'язань щодо податку на додану вартість по деклараціям 2013 - 2015 рр. є незаконним та необґрунтованим. Окрім того, відповідач не мав законних підстав для проведення камеральної перевірки, оскільки минули строки для її проведення, а позивач не має нести додаткову відповідальність за несвоєчасну сплату податків, оскільки підприємство об'єктивно не мало змоги виконати зобов'язання через наявність арешту всіх рахунків. За таких обставин, оскаржені податкове повідомлення-рішення від 21.01.2016 № 0001881501 про нарахування штрафних санкцій за порушення граничного терміну сплати узгоджених грошових зобов'язань суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 відкрито провадження у справі № 804/569/16 та призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити адміністративний позов повністю, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові. Надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача не з'явився повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, заперечень до суду не надіслав.
Положеннями ч. 4 ст. 122 КАС України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» зареєстровано 05.10.2001, про що здійснено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про юридичну особу за № 1 223 120 0000 000049; ідентифікаційний код 00130820.
Позивач взятий на податковий облік 18.10.1991 за №69; перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровського області від 17.12.2015 року у справі №904/10198/15 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Судом встановлено, що 06 січня 2016 року керуючись пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1.1 п. 75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку платника податку на прибуток ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», код 00130820, з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість деклараціям за 2013, 2014 та 2015 рр. За результатами перевірки складено акт від 06.01.2016 р. №11/04-03-15-01-33/00130820.
Згідно з висновками означеного акта від 06.01.2016 №№11/04-03-15-01-33/00130820 перевіркою встановлено порушення п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасності сплати податку на прибуток.
З аналізу акта камеральної перевірки встановлено, що відповідачем під час перевірки досліджувалися наступні декларації з податку на додану вартість:
- за січень 2013 року № 9008548282 від 20.02.2013 року, за листопад 2014 року № 9073156501 від 18.12.2014 року, за грудень 2014 року №9078461881 від 19.01.2015 року, за січень 2015 року № 9018329944 від 19.02.2015 року, за лютий 2015 року № 9044913702 від 20.03.2015 року, за березень 2015 року № 9073596016 від 20.04.2015 року.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України (далі ПК України), податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
За правилами ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За правилами п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Частинами 1, 2 ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції, чинній на момент винесення оскаржених рішень, встановлено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє органи державної виконавчої служби за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна
Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України від 14.05.1992 № 2343-XII зазначено імперативну норму, а саме протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах;
- забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;
- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобовязань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
- зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;
- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобовязання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Частиною 5 ст. 19 Закону України від 14.05.1992 № 2343-XII встановлено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоровю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобовязують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 17 грудня 2015 року Господарським судом Дніпропетровської області відкрито провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (справа № 904/10198/15).
А відтак, з 17 грудня 2015 року введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Законодавець чітко визначив, що період дії мораторію забороняється, зокрема, нараховувати неустойку (штраф, пеню), інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Отже, з 17.12.2015 зупинено виконання ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» як боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.
Матеріалами справи підтверджено, що строк сплати самостійно задекларованих зобов'язань згідно з деклараціями за січень 2013 року № 9008548282 від 20.02.2013 року, за листопад 2014 року № 9073156501 від 18.12.2014 року, за грудень 2014 року №9078461881 від 19.01.2015 року, за січень 2015 року № 9018329944 від 19.02.2015 року, за лютий 2015 року № 9044913702 від 20.03.2015 року, за березень 2015 року № 9073596016 від 20.04.2015 року настав до 17.12.2015 р., тобто зобов'язання щодо сплати задекларованого податку за вказаними деклараціями виникли до дня порушення провадження у справі про банкротство і введення мораторію.
А відтак, такі зобов'язання позивача є конкурсною заборгованістю, а не поточною, як помилково вважає відповідач. Нарахування штрафних санкцій на конкурсну заборгованість в період дії мораторію заборонено Законом.
Відповідну правову позицію висловив Верховний суд України постанові від 26.02.2013 у справі №21-34а13: «Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з частиною першою статті 23 Закону № 2343-XII лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури...».
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України також у постановах від 04.07.2011р., 07.05.2012 р., 11.06.2012 р. та від 01.10.2012 р. (справи №№ 21-144а11, 21-289а11, 21-179а12 та 21-298а12 відповідно).
При цьому, посилання відповідача на положення ст. 126 Податкового кодексу України не враховуються судом, оскільки у спірний період позивач перебував у спеціальному стані у процесі банкрутства, дія мораторію припиняється з дня припинення провадження у справі про банкрутство (ч.7 ст. 19 Закону №2343).
Таким чином, Дніпродзержинською ОДПІ неправомірно нараховані штрафні санкції на підставі висновків акта перевірки від 06.01.2016 № 11/04-03-15-01-33/00130820щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість по деклараціям за 2013, 2014 та 2015 рр., строк сплати яких настав до введення мораторію.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської ОДПІ від 21.01.2016 № 0001881501 про нарахування Публічному акціонерному товариству «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» штрафних санкцій на прострочення сплати задекларованих зобов'язань, строк сплати яких настав до введення мораторію, прийнято відповідачем на підставі, у межах, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення, тому є протиправними та підлягають скасуванню.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 21.01.2016 № 0001881501.
Присудити з Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 22501 (двадцять дві тисячі п'ятсот одна) грн. 28 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі та розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.П. Павловський