Постанова № 61527979, 22.09.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
358/1176/16-а
Номер документу
61527979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 358/1176/16-а Провадження № 2-а/358/52/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року

Богуславським районний суд Київської області в складі:

головуючого судді: Тітова М.Б.

за участю:

секретаря судового засідання Зеленько О.Д.,

представника позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача Бабенка Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправним рішення та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії працюючому державному службовцю, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_3 звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просить визнати неправомірним рішення Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області провести їй перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 84% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рагу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищень: з 01.06.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292.

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона працювала в Управлінні Державного казначейства у Богуславському районі по посаді головного спеціаліста. 5 липня 2009 року вона вийшла на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та на даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області.

19 серпня 2016 року вона звернулася до Управління Державної казначейської служби України у Богуславському районі та отримала довідку про підвищення розміру заробітної плати головного спеціаліста управління державної казначейської служби у Богуславському районі, яка на даний час становить 4025,23 грн.

22 серпня 2016 року вищезазначену довідку разом із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу з 01.12.2015 року та заробітної плати з 01.06.2016 року працюючим державним службовцям вона подала до відповідача.

За наслідками розгляду даної заяви 22 серпня 2016 року вона отримала рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі №946 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з посиланням на те, що Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» №889-YIII від 10.12.2015 року, крім статті 37, яка визначає порядок призначення пенсій державних службовців з 01.05.2016 року.

Також в рішенні відповідача зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Позивачка вважає, що згідно положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), вона має право на перерахунок пенсії у зв'язку з встановленням нових розмірів посадових окладів працівників установ, закладів на організацій окремих галузей бюджетної сфери відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

На думку позивачки відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 позов підтримала, посилаючись на вищевказані факти та докази.

Представник відповідача Бабенко Д.О. під час судового розгляду справи висловив заперечення проти позову та пояснив суду, що з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року, оскільки пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, було визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 09.12.2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, а саме вилучено п. 4 вказаної постанови щодо обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Окрім того, з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року. Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону, втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 р., окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Вище зазначеним Законом не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Заслухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 працювала на посаді головного спеціаліста управління Державної казначейської служби України у Богуславському районі, та з 05 липня 2009 року оформила пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і їй призначено пенсію державного службовця в розмірі 84% суми заробітної плати при стажі роботи на державній службі 14 років.

Із довідки про заробітну плату № 01-34/497 від 19 серпня 2016 року, виданої управлінням Державної казначейської служби України у Богуславському районі Київської області видно, що заробітна плата головного спеціаліста УДК у Богуславському районі станом на 01 січня 2016 року становить 1723,00 грн.; станом на 01 червня 2016 року становить 4025,23 грн.

22 серпня 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши вищевказану довідку про заробітну плату.

Рішенням №946 від 22 серпня 2016 року відповідач відмовив позивачці у проведення перерахунку пенсії з посиланням на те, що Закон № 3723-ХІІ втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» № 889-YIII від 10.12.2015 року, крім статті 37, яка визначає порядок призначення пенсій державних службовців з 01.05.2016 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Крім того, з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року, оскільки пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», було визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зазначене рішення відповідача є протиправним, виходячи з наступного.

Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивачка є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4 та 5.

Так, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 84% заробітної плати виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищень: з 1 грудня 2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з 01.05.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292, є протиправними.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду позивачкою доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.09.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, ч. 1 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області №946 від 22 серпня 2016 року щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії державному службовцю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області здійснити з 01 вересня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), у розмірі 84 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення заробітної плати з 1 грудня 2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з урахуванням підвищення з 01.05.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати №01-34/497 від 19 серпня 2016 року, виданої управлінням Державної казначейської служби України у Богуславському районі Київської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: суддя М. Б. Тітов