Ухвала суду № 61524488, 21.09.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
817/4076/14
Номер документу
61524488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

УХВАЛА

іменем України

"21" вересня 2016 р. Справа № 817/4076/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,

сторін та їх представників:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2016 р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Рівневтормет" до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення-рішення. ,

ВСТАНОВИВ:

Рівненський окружний адміністративний суд постановою від 26.02.2016 р. позов задовольнив повністю.

Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Рівненському районі ГУ Міндоходів у Рівненській області №0000702200 від 20.08.2014 року.

Присудив на користь позивача Публічного акціонерного товариства "Рівневтормет" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної податкової інспекції у Рівненському районі ГУ ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 340 грн.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі, зокрема вказує, що суду необхідно було зробити перерахунок по податковому повідомленню-рішенню і встановити частину недоплаченої суми орендної плати за земельну ділянку із застосуванням при проведенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок коефіцієнта функціонального призначення 1,2.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга задоволенню не підлягає, враховуючи таке.

Публічне акціонерне товариство "Рівневтормет" (далі - ПАТ "Рівневтормет") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Рівненському районі ГУ ДФС у Рівненській області (далі - ДПІ у Рівненському районі) про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 20.08.2014 №0000702200.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що висновки акта перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, не ґрунтуються на достовірних, об'єктивних та належним чином встановлених і відображених у акті даних, не відповідають фактичним обставинам та суперечать чинному законодавству. Підставою для збільшення позивачу суми грошового зобов`язання з орендної плати за земельну ділянку за період з 01.01.2011 по 25.07.2014 стали висновки акта перевірки від 06.08.2014 №174/22/13969919 про перерахунок орендної плати за земельну ділянку площею 3271м2 (0,3271га), яка розташована в промисловій зоні (в районі залізничної станції) м. Кузнецовськ Володимирецького району Рівненської області, та у період 2005-2014 роках перебувала в користуванні ПАТ "Рівневтормет", які ґрунтуються на нормативній грошовій оцінці даної земельної ділянки в сумі 2006104,30грн., що розрахована Регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) - 2,5. Зазначили, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду застосування такого коефіцієнта визнано протиправним, нове визначення розміру нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки не проводилось та зміни до договору оренди земельної ділянки від 16.01.2005 після 24.01.2007 не вносились. Таким чином, вважають, що позивачем правильно розраховано суму орендної плати за земельну ділянку за період з 01.01.2011 по 25.07.2014, виходячи із розміру, визначеного в договорі оренди станом до 01.01.2011 без врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відтак, оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм чинного податкового законодавства України та підлягає скасуванню.

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що Кузнецовською об`єднанню державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - Кузнецовська ОДПІ) у період з 28.07.2014 по 30.07.2014, на підставі наказу від 25.07.2014 №183 та направлення від 25.07.2014 №75, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Рівневтормет" (код ЄДРПОУ 13969919) з питань правильності нарахування та своєчасності сплати плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за період з 01.01.2011 по 25.07.2014, за наслідками якої складено акт від 06.08.2014 №174/22/13969919 (а.а.с.17-27).

Згідно з висновками вказаного акта перевірки, податковим органом встановлено порушення вимог пп.пп.14.1.136, 14.1.147 п.14.1 ст.14, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, внаслідок чого занижено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 по 25.07.2014 в сумі 156035,82грн., в тому числі: за 2011 рік - на суму 45669,02грн.; за 2012 рік - на суму 45669,02грн.; за 2013 рік - на суму 45669,02грн.; за січень-травень 2014 року - на суму 19028,76грн.

Не погоджуючись з висновками вказаного акта перевірки, ПАТ "Рівневтормет" до Кузнецовської ОДПІ було подано заперечення.

За результатами розгляду заперечень позивача, Кузнецовською ОДПІ були змінені висновки акта перевірки від 06.08.2014 №174/22/13969919, які викладені у відповіді від 20.08.2014 №5093/22-120 наступним чином: податковим органом встановлено порушення вимог пп.пп.14.1.136, 14.1.147 п.14.1 ст.14, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, внаслідок чого занижено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 по 25.07.2014 в сумі 154256,21грн., в тому числі: за 2011 рік - на суму 45669,02грн.; за 2012 рік - на суму 45669,02грн.; за 2013 рік - на суму 45669,02грн.; за січень-травень 2014 року - на суму 17249,15грн. (а.а.с.10-16).

На підставі акта перевірки від 06.08.2014 №174/22/13969919 ДПІ у Рівненському районі прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 20.08.2014 №0000702200 про збільшення грошового зобов`язання з орендної плати за земельну ділянку в сумі 169034,33грн. (135227,46грн. - за основним платежем, 33806,87грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.8).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі, розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст.21 Закону №161-XIV).

Згідно з актом перевірки від 06.08.2014 №174/22/13969919, підставою для нарахування позивачу орендної плати за земельну ділянку у 2011-2014 роках став договір оренди земельної ділянки від 16.01.2005, який укладений між Кузнецовською міською радою (Орендодавець) та ПАТ "Рівневтормет" (Орендар), зареєстрований у Державному реєстрі земель 19.01.2005 за №138 та розірваний 20.05.2014 (а.а.с.115-117, 120).

Відповідно до умов даного договору, орендодавцем, на підставі рішення Кузнецовської міської ради від 28.12.2004 №385, було передано орендарю у строкове платне користування земельну ділянку площею 3271м2 (0,3271га) з цільовим призначенням «Заготівля та переробка чорного та кольорового металобрухту», яка розташована в промисловій зоні (в районі залізничної станції) м.Кузнецовськ Володимирецького району Рівненської області, для здійснення виробничої діяльності щодо задоволення суспільних потреб (п.п.1-2, 8-9 договору оренди).

Пунктом 5 вказаного договору визначено, що згідно з рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 17.01.2005 №17, орендна плата за землю вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 0,80грн./1м.кв. в рік, щомісячно в сумі 218,07грн. за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендодавець має право щомісячно проводити індексацію сум орендної плати.

24.01.2007 до п.5 вказаного договору було внесено зміни, відповідно до яких, розмір орендної плати становить 2,50грн./1м.кв. в рік, щомісячно в сумі 681,46грн.

У пункті 11 даного договору зазначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту відведення земельної ділянки.

З набранням чинності ПК України змінився порядок нарахування орендної плати за ділянки державної або комунальної власності.

Так, відповідно до ст.274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. ст. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно з п.288.4 ст.288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу, відповідно до п.288.5 ст.288 ПК України, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу (в редакції Закону № 3609-УІ від 07.07.2011 р.).

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції станом на день проведення перевірки) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п.271.1 ст.271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначені у Законі України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378 (далі - Закон №1378).

Статтею 5 Закону №1378 визначено, що оцінка земель, залежно від мети та методів проведення, поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч.5 ст.5 Закону №1378).

Згідно зі ст.ст.13, 18 Закону №1378, обов'язковим є проведення нормативно грошової оцінки земель у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, і нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється на підставі Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 (далі - Методика №213), та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державного комітету лісового господарства від 27.01.2006 №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12265 (далі - Порядок №18/15/21/11).

Порядок №18/15/21/11 передбачає, що під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель.

Методикою №213 та пунктом 1.4 Порядку №18/15/21/11 визначено, що інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів, проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови.

Згідно з п.3.1 Порядку №18/15/21/11, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Частинами 1 та 2 статті 20 Закону №1378 встановлено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст.23 Закону №1378).

У витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку міститься інформація про застосування того чи іншого коефіцієнту до відповідної земельної ділянки, які формують нормативно грошову оцінку такої земельної ділянки.

З листа Управління Держземагентства у Володимирецькому районі Рівненської області від 16.06.2014 №04-18/3067 (а.с.85) суд вбачає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки м. Кузнецовськ Рівненської області розроблена у 2010 році Регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» та затверджена рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області від 29.04.2011 №142 (а.а.с.33-34).

На виконання п.3 даного рішення 14.09.2012 Кузнецовською міською радою прийнято розпорядження №602 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ "Рівневтормет", яким визначено орендну плату для позивача у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

Листом Головного управління Держземагентства у Рівненській області від 15.10.2014 №28-17-0.42-2508/2-14 та витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.а.с.28-29) стверджується, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3271м2 (0,3271га), яка розташована в промисловій зоні (в районі залізничної станції) м. Кузнецовськ Володимирецького району Рівненської області, та у період 2005-2014 роках перебувала в користуванні ПАТ "Рівневтормет", становить 2006104,30грн. з коефіцієнтом функціонального використання земельної ділянки (Кф) - 2,5.

Кузнецовською міською радою орендна плата для позивача встановлена у розмірі 60182,74грн. (3% від 2006104,30грн.).

Зміни до договору оренди від 16.01.2005 щодо орендної плати в зазначеній сумі орендодавцем не вносились.

У акті перевірки від 06.08.2014 №174/22/13969919, на підставі якого прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення, податковий орган зазначає, що ПАТ "Рівневтормет" у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у період з 2011 - 2014 роки було розраховано орендну плату за земельні ділянки, виходячи із розміру, визначеного в договорі оренди станом до 01.01.2011, тобто без врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2006104,30грн. (аркуш 9 акта перевірки).

Таким чином, підставою для висновку податкового органу про перерахунок орендної плати за земельну ділянку площею 3271м2 (0,3271га), яка розташована в промисловій зоні (в районі залізничної станції) м.Кузнецовськ Володимирецького району Рівненської області, та у період 2005-2014 роках перебувала в користуванні ПАТ "Рівневтормет", є нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки в сумі 2006104,30грн., що розрахована Регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) - 2,5.

Разом з тим, неправомірність застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) - 2,5, при визначенні нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки, підтверджена постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10.07.2015 у справі №817/854/15, яка набрала законної сили 04.08.2015 (а.а.с.92-94), а тому, в силу вимог ч.1 ст.72, ч.2 ст.255 КАС України, не потребує доказуванню.

У даному рішенні суду зазначено, що для ідентифікації цільового призначення земельної ділянки визначення коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (з яким не погоджується позивач) та застосування його при розрахунку нормативної грошової оцінки ПАТ "Рівневтормет" необхідно розробити документацію із землеустрою, на підставі якої органами місцевого самоврядування буде прийняте рішення про віднесення цієї земельної ділянки до відповідної категорії земель, яке і стане підставою для вірного визначення коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки площею 0,3271га, яка знаходиться у м.Кузнецовськ, Промислова зона та перебувала в оренді у позивача та проведення її нормативної грошової оцінки.

В матеріалах відсутні докази, які б свідчили, що проводилось нове визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 3271м2 (0,3271га), яка розташована в промисловій зоні (в районі залізничної станції) м. Кузнецовськ Володимирецького району Рівненської області, із застосуванням правильного коефіцієнта функціонального використання такої земельної ділянки, а тому колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги про те, що суду необхідно було зробити перерахунок по податковому повідомленню-рішенню і встановити частину недоплаченої суми орендної плати за земельну ділянку із застосуванням при проведенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок коефіцієнта функціонального призначення 1,2.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст.288 ПК України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст.288 ПК України).

Згідно зі ст.648 Цивільного кодексу України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до пп.271.1.2 п.271.1 ст.271 ПК України, базою оподаткування є площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що при проведенні перевірки нарахування та сплати позивачем орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податковим органом застосовано неправильну суму нормативної грошової оцінки вказаної вище земельної ділянки - 2006104,30грн., що призвело до хибного висновку про заниження ПАТ "Рівневтормет" орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2011 по 25.07.2014, а в результаті - і до прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, прийняте податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 20.08.2014 №0000702200 про збільшення грошового зобов`язання з орендної плати за земельну ділянку в сумі 169034,33грн. є протиправним, а тому місцевий суд дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог.

Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права та з"ясуванням всіх обставин справи, а тому підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги спростовуються викладеним вище.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Рівненської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" вересня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Публічне акціонерне товариство "Рівневтормет" вул. Н.Хасевича, 35,м.Рівне,33013

3- відповідачу: Державна податкова інспекція у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,