ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
14 вересня 2016 року м. Київ К/800/24326/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Олексієнко М.М., вирішуючи питання про прийняття касаційної скарги ОСОБА_1 на судові рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року у справі за його позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Волинській області, управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі -УМВС у Волинській області) про визнання незаконними та скасування наказів, внесення змін до наказів і зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою на ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року, яким позовну заяву в частині визнання незаконними та скасування наказів МВС від 25 вересня 2012 року №800 о/с та УМВС України у Волинській області від 19 жовтня 2012 року №294 о/с щодо підстав звільнення позивача та внесення змін до даних наказів залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Ставиться вимога про скасування судових рішень і ухвалення нового про задоволення позову. Вказується, що відповідач мав право та був зобов'язаний прийняти нове Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з приведенням його до вимог Конституції і законів України та внести зміни до наказів щодо підстав його звільнення.
Вивчивши зміст касаційної скарги, суддя приходить до висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Відповідно до положень, передбачених пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі у випадку, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми, касаційна скарга є необґрунтованою, якщо викладені в ній доводи не містять посилань на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права або такі посилання є безпідставними.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, є безпідставні.
Строки звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 99 КАС України. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина третя статті 99 КАС України).
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, визначенні статтею 100 цього Кодексу. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Як установлено судами, позивачем оскаржуються накази від 25 вересня 2012 року №800 о/с та від 19 жовтня 2012 року №294 о/с в частині підстав звільнення з органів внутрішніх справ, які отримані ним 24 жовтня 2012 року, тобто спір виник щодо проходження публічної служби. З позовом до суду звернувся 18 грудня 2016 року, тобто поза межами строку, встановленого Законом. При цьому суди дослідили обставини пропуску строку звернення до адміністративного суду і прийшли до обґрунтованого висновку про відсутність поважних причин.
З урахуванням зазначеного, керуючись статями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на судові рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року у справі за його позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Волинській області, управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання незаконними та скасування наказів, внесення змін до наказів і зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Олексієнко