ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2016 року м. Київ К/800/12219/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Сороки М. О., Чумаченко Т. А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Кам'янський" до Управління агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, Управління Державної казначейської служби України у Бериславському районі Херсонської області про стягнення кредиторської заборгованості, касаційне провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Прокуратури Одеської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У грудні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Кам'янський" (далі - ПАТ "Кам'янський") звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, Управління Державної казначейської служби України у Бериславському районі Херсонської області про стягнення з Державного бюджету України в особі Управління агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області через Управління Державної казначейської служби України у Бериславському районі Херсонської області на користь позивача бюджетні кошти в сумі 1102600,00 грн. за державною програмою КПК 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та бюджетні кошти в сумі 199873,27 грн. за державною програмою КПК 2801360 "Часткова компенсація вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що має право на отримання бюджетних коштів для компенсації здійснених витрат за бюджетною програмою КПК 2801360 "Часткова компенсація вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях" як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2008 року № 345, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у Державному бюджеті України для державної підтримки виробництва продукції рослинництва на зрошувальних землях.
Однак, станом на 01 жовтня 2015 року у відповідності до акту звіряння розрахунків, Управлінням агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області частково заборговано позивачу 199873,27 грн. компенсацію здійснених витрат за бюджетною програмою КПК 2801360 "Часткова компенсація вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях" та 1102600,00 грн., а також за державною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".
Вважаючи дії суб'єкта владних повноважень неправомірними, позивач звернувсь до суду з вимогою про стягнення кредиторської заборгованості.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року, позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з Державного бюджету України в особі Управління агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області через Управління Державної казначейської служби України у Бериславському районі Херсонської області на користь ПАТ "Кам'янський" бюджетні кошти в сумі 1102600,00 грн. за державною програмою КПК 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та бюджетні кошти в сумі 199873,27 грн. за державною програмою КПК 2801360 "Часткова компенсація вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях".
Стягнуто з Управління агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ПАТ "Кам'янський" сплачений ним судовий збір в сумі 19537, 10 грн. шляхом безспірного списання.
У своїй касаційній скарзі Перший заступник Прокуратури Одеської області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Кам'янський" зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, основним видом діяльності якого є змішане сільське господарство, яке полягає у вирощуванні винограду, зерняткових і кісточкових фруктів, тощо.
Згідно з актами звіряння розрахунків за бюджетними програмами КПК 2801350 "Державної підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та КПК 2801360 "Часткової компенсації вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях", внаслідок проведення звірки між ПАТ "Кам'янський" та Управлінням агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, станом на 01 жовтня 2015 року встановлено наявність бюджетної кредиторської заборгованості по зобов'язанням із вищевказаних програм.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при наявності кредиторської заборгованості перед позивачем та всупереч вимогам законодавства, Управлінням агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області безпідставно не було здійснено виплату коштів.
Зазначена позиція була підтримана і Одеським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15 липня 2005 року затверджено Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, який визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".
Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.
В силу пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум ПДВ) за напрямами та в порядку, передбаченими порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Бюджетні кошти спрямовуються також на погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства.
Постановою Кабінету Міністрів України № 345 від 09 квітня 2008 року затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва на зрошувальних землях, у пункті 1 якого зазначено, що цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики за бюджетною програмою КПК 2801360 "Часткова компенсація вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях".
Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.
Згідно з пунктом 5 вищенаведеного Порядку розподіл бюджетних коштів здійснюється пропорційно вартості електроенергії, необхідної для подачі води для поливу прогнозованої площі зрошуваних земель, Мінагрополітики за погодженням з Мінфіном між Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку обласних і управлінням промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій, які розподіляють бюджетні кошти між управліннями агропромислового розвитку райдержадміністрацій.
За нормами статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема міністерства.
Відповідний головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Абзацом другим частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального Фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Кам'янський" зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, основним видом діяльності якого є змішане сільське господарство, яке полягає у вирощуванні винограду, зерняткових і кісточкових фруктів, тощо, у зв'язку з чим має право на отримання бюджетних коштів для компенсації здійснених витрат у виноградарстві та садівництві як це передбачено Порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, який визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15 липня 2005 року та Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва на зрошувальних землях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 345 від 09 квітня 2008 року.
Актами звіряння розрахунків між ПАТ "Кам'янський" та Управлінням агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області станом на 01 січня 2013 року, 01 січня 2014 року, 01 січня 2015 року, 01 жовтня 2015 року та довідкою Навокаховської державної фінансової інспекції від 27 лютого 2015 року за №41-28/-11з підтверджується, що позивачем надано всі необхідні документи для надання компенсації підприємству.
Слід зазначити, що відсутні будь-які зауваження чи претензії щодо складання документів, або щодо неправомірності викладеного в поданих документах.
Згідно з актами звіряння розрахунків за бюджетними програмами КПК 2801350 "Державної підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та КПК 2801360 "Часткової компенсації вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях", внаслідок проведення звірки між ПАТ "Кам'янський" та Управлінням агропромислового розвитку Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, станом на 01 жовтня 2015 року, які містяться в матеріалах справи, встановлено наявність бюджетної кредиторської заборгованості по зобов'язанням із вищевказаних програм.
Так, заборгованість по зобов'язанням бюджетної програми КПК 2801350 "Державної підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" складає 1102600,00 гривень.
Разом з цим, заборгованість по зобов'язанню бюджетної програми КПК 2801360 "Часткової компенсації вартості електроенергії, використаної для поливу на зрошуваних землях" складає 199873,27 гривень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зауважує, що заборгованість визнана відповідачем як суб'єктом владних повноважень під час складання актів звірки розрахунків, а тому витребування та дослідження судом додаткових доказів, що підтверджують формування такої заборгованість не стосується предмету доказування.
Аналізуючи вищенаведене, а також враховуючи, що станом на 01 січня 2015 року та 01 жовтня 2015 року, підприємству не виплачено узгодженої кредиторської заборгованості, яка виникла у попередніх періодах, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суб'єктом владних повноважень порушено право позивача на отримання відповідних коштів.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Прокуратури Одеської області залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді М. О. Сорока
Т. А. Чумаченко