КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 371/770/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Рудик Ю.В.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 вересня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Земляної Г.В.
Межевича М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на постанову Миронівського районного суду Київської області від 20 липня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Миронівського районного суду Київської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУПФ України у Київській області) про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. №988; зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії.
Постановою Миронівського районного суду Київської області від 20 липня 2016 року позов задоволено. Визнано неправомірною відмову УПФ України у Київській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3 Зобов'язано УПФ України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з відповідними додатками та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, з 01.01.2016 р.
На вказану постанову ГУПФ України у Київській області подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Згідно ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач з 06.04.2000 р. перебуває на обліку в ГУПФ України у Київській області. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно копії заяви позивача від 23.02.2016 р., яка міститься в матеріалах справи, позивач звернувся до ГУПФ України у Київській області в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України від 614-VIII від 15.07.2015 р., яким внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На звернення позивача листом ГУПФ України у Київській області від 15.03.2016 р. №1101/21 надано відповідь про те, що у разі прийняття Урядом постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, уповноваженим державним органом своєчасно не буде надано до органів Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовця, або ж після надання довідки перерахунок не буде проведено своєчасно органом Пенсійного фонду України, такий перерахунок буде проведено у майбутньому з моменту виникнення права на перерахунок.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що листом ГУПФ України у Київській області від 15.03.2016 р. №1101/21 позивачу неправомірно відмовлено у перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав. Однак, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з відповідними додатками.
З таким висновком колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції згідно Закону України №900-VIII від 23.12.2015) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 614-VIII від 15.07.2015 р., внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Згідно п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, нормами Порядку №45, передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови №45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови №45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови №45).
ГУПФ України у Київській області зазначило, що станом на 27.07.2016 р. не отримувало від Пенсійного фонду України жодних повідомлень про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з відповідними додатками. Пенсійний фонду України в свою чергу не отримував повідомлень від Міністерства внутрішніх справ України.
Також, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Колегія суддів зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивач до ГУПФ України у Київській області відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій не подавав, а розмір належних сум для перерахунку визначив самостійно згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції».
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Також, необхідно зазначити, що заява позивача від 23.02.2016 р. до ГУПФ України у Київській області про перерахунок пенсії була обґрунтована лише посиланням на Закон України від 614-VIII від 15.07.2015 р., яким внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме яким врегульовано те, що не проведення перерахунку пенсії з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, в листі ГУПФ України у Київській області від 15.03.2016 р. №1101/21 позивачу правомірно надано роз'яснення ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та порядок її реалізації. Відмови в проведенні перерахунку пенсії такий лист не містить.
За таких обставин, позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії та дослідження судом першої інстанції наявності у позивача права на такий перерахунок є передчасними. Отже, позов є необгрунтованим та не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, тому апеляційну скаргу ГУПФ України у Київській області необхідно задовольнити, постанову Миронівського районного суду Київської області від 20 липня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, оскільки постанова ухвалена з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 183-2, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задовольнити.
Постанову Миронівського районного суду Київської області від 20 липня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.