КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1- й інстанції Проць Т.В. Суддя - доповідач: Саприкіна І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
21 вересня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного Управління ДСНС України у Київській області про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року по справі за його позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Обухівського районного суду Київської області з адміністративним позовом про:
визнання незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для нарахування пенсії доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. 40 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831;
визнання за позивачем права на перерахунок пенсії з 30.05.2014 року з урахуванням доплати за роботу, передбаченої ст. 40 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831;
зобов'язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області включити у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для перерахунку пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", направити його до органу, що призначає пенсії;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області провести позивачу перерахунок пенсії з 29.05.2014 року з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та виплатити її в повному обсязі.
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу про скасування незаконної, на його думку, постанови суду першої інстанції та просить постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на те, що виплата вищезазначеної допомоги здійснювалась щомісяця, тобто мала постійний (систематичний характер). У зв'язку з цим, вона повинна бути врахована при розрахунку пенсії.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року апеляційну скаргу позивача задоволено частково: постанову Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року - скасовано та постановлено нову постанову, якою позов задоволено частково, серед іншого, зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області включити доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831, у грошовий атестат ОСОБА_2 та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для перерахунку пенсії та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, направити грошовий атестат та довідку до органу, що призначає пенсію;
05.08.2016 року до Київського апеляційного адміністративного суду надійшла заява Головного Управління ДСНС України у Київській області про роз'яснення судового рішення. Зокрема, заявник просить роз'яснити яким саме нормативним актом він повинен керуватися при виконанні постанови суду.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення у судовому засіданні та визначає, що таке роз'яснення, за своєю суттю, є одним із способів усунення недоліків судового рішення, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Слід зауважити, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, які будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли недотримані вимоги ясності, визначеності такого рішення адміністративного суду. Невизначеність судового рішення означає, що воно містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння під час виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Вказана стаття КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Дослідивши текст постанови суду апеляційної інстанції, колегія суддів вважає, що дане судове рішення є зрозумілим, оскільки не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо його розуміння. Так, апеляційною інстанцією було встановлено протиправність не включення відповідачем-заявником у грошовий атестат позивача та довідку про додаткові види грошового забезпечення за 2012-2014 роки доплати за роботу в зоні відчуження. В мотивувальній частині вказаного рішення чітко визначено про необхідність враховувати доплату за несення служби в зоні Чорнобильської АЕС згідно з довідкою від 23.03.2016 року № 93 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення за 2012-2014 роки.
Жодних розрахунків доплати за несення служби в зоні Чорнобильської АЕС заявника робити зобов'язано не було, а тому колегія суддів не вбачає незрозумілості щодо зобов'язання включити цю доплату у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення за 2012-2014 роки на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Колегія суддів зауважує, що у випадку незгоди з висновками суду апеляційної інстанції, ГУ ДСНС України у Київській області не були позбавлені можливості касаційного оскарження.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до однозначного висновку, що заява про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції є чітким, ясним і додаткового роз`яснення не потребує.
Керуючись ст. ст. 165, 170 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
У задоволенні заяви Головного Управління ДСНС України у Київській області про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кучма А.Ю.