КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 359/5679/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Муранова-Лесів І.В.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 вересня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кучми А.Ю.,
при секретарі: Бродацькій І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 01.08.2016 року по справі за її позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Бориспільського об'єднаного УПФУ Київської області про:
визнання протиправною відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця;
зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 90 % від заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради від 13.07.2016 року № 6-4689.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 01.08.2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивачка подала апеляційну скаргу про скасування незаконної, на її думку, постанови суду першої інстанції та просить постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка з 28.05.2008 року перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію державного службовця у розмірі 90 % від заробітку.
14.06.2016 року позивачка звернулась до Управління із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, їй було відмовлено, оскільки за п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, за яким у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, з 01.05.2016 року набрав чинності новий Закону України «Про державну службу», яким не передбачено перерахунок раніше призначених пенсій.
Вирішуючи питання щодо правомірності таких дій, колегія суддів виходить з наступного.
Обґрунтовуючи свою правову позицію, апелянтка вказує на неправомірність посилання на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Колегія суддів погоджується з такою правовою позицією, оскільки відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Посилання УПФУ на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII є протиправним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Також судова колегія приймає доводи апеляційної скарги, що у даному випадку слід застосувати норми закону, які діяли на момент призначення пенсії. Тобто, дія нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2016 року поширюється виключно на тих осіб, пенсія яким призначена після набрання законної сили цим законом.
Оскільки предметом позову є перерахунок пенсії позивачу, то застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є безпідставним.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.07.2016 року К/800/10756/16.
Згідно ст.22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Положеннями частини першої статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Пенсія позивачу призначена на підставі спеціального закону в 2008 році та виплачується до теперішнього часу.
З аналізу вищенаведеного колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки від 13.07.2016 року № 6-4689 вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим службовцям згідно з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 28.05.2013 року № 21-97а13.
Крім того, колегія суддів наголошує, що при здійсненні перерахунку пенсії УПФУ слід застосовувати норму, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи викладене, Бориспільським міськрайонним судом Київської області зроблено неправильний висновок про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, а тому постанову слід скасувати.
За ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є:
неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає доведеними;
невідповідність висновків суду обставинам справи;
порушення норм матеріального або процесуального права.
За таких обставин, апеляційна інстанція вбачає підстави для скасування постанови суду та ухвалення нової про часткове задоволення позову.
Крім того, оскільки апеляційну скаргу задоволено, на користь апелянта слід стягнути судові витрати за подачу позовної заяви та апеляційної скарги .
За подачу адміністративного позову ОСОБА_2 до суду першої інстанції було сплачено 551.21 грн. (квитанція від 14.07.2016 року № 238); за подачу апеляційної скарги - 606,32 грн. (квитанція від 29.08.2016 року № 76).
Таким чином, на користь апелянта слід стягнути судові витрати в розмірі 1157,53 грн.
Також судова колегія звертає увагу, що відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Враховуючи те, що оскаржувана постанова суду першої інстанції ухвалена за результатами скороченого провадження, постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 41, 183-2,196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 01.08.2016 року - скасувати, постановивши нову про задоволення позову.
Визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 90 % від заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради від 13.07.2016 року № 6-4689.
Стягнути з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (ЄДРПОУ 37838060) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги в розмірі 1157 (одна тисяча сто п'ятдесят сім) грн. 53 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Кучма А.Ю.
Карпушова О.В.