ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1254/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ясиновського І.Г.,
за участю: секретаря судового засідання Петренко О.В.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), відповідальне за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, без створення юридичної особи (403739509), до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
08 серпня 2016 року НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (22525915) відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №999/97 звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.03.2016 № НОМЕР_1, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 94661432,54 грн за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ), № НОМЕР_2, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 3906462,81 грн за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин (газовий конденсат).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про відсутність порушень строку сплати авансових внесків та податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, оскільки податкова декларація з рентної плати, за встановленою в порядку статті 46 Податкового кодексу України формою, яка визначає зобовязання щодо їх сплати, позивачем до Лохвицької ОДПІ не подавалась у звязку із невиконанням субєктом владних повноважень, що забезпечує формування та реалізує державну та митну політику, обовязку щодо своєчасного затвердження форми такої декларації. Крім того, зауважував про скасування відповідальності платників податків за несплату узгодженої суми авансових внесків з рентної плати, про що стверджувалось як ОСОБА_3 Державної Фіскальної Служби України від 22 січня 2016 року № 2038/7/99-99-15-04-02-17, так і в межах адміністративного оскарження позивачем попередніх податкових повідомлень-рішень.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити в повному обсязі.
Протокольною ухвалою відповідача по справі замінено на належного, а саме на Гадяцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У письмових запереченнях відповідач просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на встановлення в ході перевірки порушення позивачем термінів сплати рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ, нафта), у звязку із чим до платника податків правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до статті 126 Податкового кодексу України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390) як юридична особа має філію Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (надалі НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (без права юридичної особи).
Сторонами не заперечується той факт, що НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (ідентифікаційний код 22525915) відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність № 999/97 від 24.12.1997 (код 403739509).
23.02.2016 проведено невиїзну документальну перевірку НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (22525915), відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору про спільну діяльність № 999/97 від 24.12.1997 (код 403739509, з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини.
За результатами перевірки складено акт від 23.02.2016 № 88/16-17-15/403739509 /а.с. 14-17/, у висновках якого зафіксовані порушення пунктів 257.4, 257.5 статті 257 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата податкових зобовязань, а саме:
1) з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ):
- по строку сплати 30.07.2015 в сумі 133590230,39 грн із затримкою на 90 календарних днів;
- по строку сплати 19.08.2015 в сумі 21275731,42 грн із затримкою на 70 календарних днів, 14793059,16 грн із затримкою на 92 календарних дні;
- по строку сплати 30.08.2015 в сумі 154865961,82 грн із затримкою на 87 календарних днів;
- по строку сплати 30.09.2015 в сумі 148782180 грн із затримкою 91 календарний день.
2) з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (газовий конденсат):
- по строку сплати 30.07.2015 в сумі 6261015.91 грн із затримкою на 90 календарних днів, в сумі 744861,99 грн із затримкою на 112 календарних днів;
- по строку сплати 19.08.2015 в сумі 4404,34 грн із затримкою на 92 календарних дні;
- по строку сплати 30.08.2015 в сумі 4729110,17 грн із затримкою на 81 календарний день, в сумі 1531905,74 грн із затримкою на 87 календарних днів;
- по строку сплати 30.09.2015 в сумі 2161397,21 грн із затримкою на 56 календарних днів, заборгованість в сумі 4099618,70 грн із затримкою на 91 календарний день.
На підставі вказаного акта перевірки Лохвицькою ОДПІ 16.03.2016 винесені податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 94661432,54 грн за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ), № НОМЕР_2, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 3906462,81 грн за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин (газовий конденсат) /а.с. 18-21/.
Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку, за результатами якого останні залишені в силі /а.с. 22-27/.
Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходив з наступного.
Як свідчать матеріали справи, до 01.01.2015 НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта", як уповноважена особа договору № 5/56 СД від 21.12.2000, було платником плати за користування надрами, передбаченої розділом ХІ Податкового кодексу України.
01.01.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII (надалі Закону № 71), яким скасовано загальнодержавний податок плату за користування надрами, та водночас, запроваджено новий рентна плата, зокрема за користування надрами для видобування корисних копалин, передбачена статтею 252 Податкового кодексу України.
При цьому, форма податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719, який набув чинності 29.09.2015.
Отже, у період з 01.01.2015 по 29.09.2015 форма податкової декларації з рентної плати була відсутня.
Водночас пунктом 9 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 71 Кабінет Міністрів України зобов'язано протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону.
Державна фіскальна служба України у листі від 29.01.2015 № 2703/7/99-99-15-04-02-17 "Про особливості справляння рентної плати у 2015 році" рекомендувала платникам рентної плати, до затвердження належних форм податкової звітності, використовувати форми податкової декларації залежно від об'єкта оподаткування та звітуватися, зокрема за формами податкових розрахунків з плати за користування надрами.
НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" подано до Лохвицької ОДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І-ІІ квартали 2015 року, копії яких, а також квитанцій №2 про прийняття вказаних розрахунків долучено до матеріалів справи /а.с. 121-154/.
Контролюючим органом за результатами перевірки зазначених розрахунків встановлено факт несвоєчасної сплати рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ, нафта) по строкам сплати, викладеним вище та зафіксованих актом перевірки.
Відповідач в письмових запереченнях зауважив, що платник податків здійснює сплату авансових внесків, визначених на підставі податкових розрахунків з плати за користування надрами, а не на підставі податкових декларацій з рентної плати. Також, відповідач зауважив, що згідно п. 46.4 ст. 46 ПК України платник податків, у випадку незгоди з формою податкової декларації, яка, на його думку, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання всупереч ПК України, має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації. В той же час, як зазначив відповідач, таке доповнення позивачем контролюючому органу не подавалось.
Суд не погоджується із позицією відповідача та дійшов висновку, що до позивача не може бути застосований штраф за порушення строків сплати авансових внесків з рентної плати, оскільки неможливо встановити та розрахувати розмір таких авансових внесків з огляду на таке.
Згідно з підпунктом 252.1.3 пункту 252.1 статті 252 Податкового кодексу України (у редакції, чинній з 01.01.2015) платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл.
Відповідно до пунктів 257.1, 257.2 статті 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Згідно з положеннями пункту 257.3 статті 257 Податкового кодексу України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію з додатками.
Пунктом 257.4 статті 257 Податкового кодексу України передбачено, що у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.
Згідно з пунктом 257.5 статті 257 цього Кодексу сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Проте, як зазначено вище, позивачем не подавались декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І-ІІ квартали 2015 року з тих причин, що форму такої декларації за цей період не було затверджено ДФС України.
Водночас, поданий за рекомендацією ДФС України податковий розрахунок з плати за користування надрами не може бути належною базою для визначення авансових внесків з іншого податку рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, оскільки зазначені податки розрізняються не лише назвами, а й ставками, порядком обчислення, порядком сплати, а форма вказаних розрахунків не містить розділів для обрахунку авансових внесків з рентної плати за користування надрами.
Так, згідно із підпунктом 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу (у редакції, чинній до 01.01.2015) платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа один з учасників такого договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі уповноважена особа), та за умови, що один з учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи має відповідний спеціальний дозвіл.
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (підпункт 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже, для плати за користування надрами для видобування корисних копалин (при видобуванні вуглеводневої сировини) був передбачений звітний період місяць, а для рентної плати квартал. Сплата авансових платежів для плати за користування надрами для видобування корисних копалин не була передбачена.
Таким чином, навіть з поданого податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І-ІІ квартали 2015 року неможливо визначити базу, з якої необхідно обчислювати розмір авансових внесків з рентної плати, оскільки вони передбачають визначення суми за іншій звітний період місяць.
Доводи податкового органу щодо невиконання позивачем приписів пункту 46.4 статті 46 Податкового кодексу України суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що виконання вказаної норми є правом платника податків, а не обов'язком.
Щодо посилання відповідача на пункт 46.6 статті 46 Податкового кодексу України, відповідно до якого до визначення нових форм декларацій (розрахунків), є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення, то суд виходить з того, що цей тимчасовий порядок може стосуватися лише для визначення суми самого основного зобовязання.
Для застосування штрафних санкцій до платника податків повинна бути чітка юридична визначеність щодо його дій (бездіяльності).
Положеннями пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 ПК України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з пп. 258.1.2 п. 258.1 ст. 258 ПК України на суму податкових зобовязань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.
Так, відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 46.1 ст. 46, абз. 2 п. 46.6 ст. 46 та п. 49.2 ст. 49 ПК України узгодженою є сума податкового зобовязання, яка визначена самостійно платником і задекларована ним в податковій декларації за формою податкової декларації з окремого податку, яка набула чинності в установленому законодавством порядку.
Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що у спірний період платник податків не подавав до контролюючого органу податкових декларацій з рентної плати, а тому у відповідача не було правових підстав стверджувати про узгодженість податкових зобовязань з цього податку (актом перевірки встановлено прострочення податкових зобовязань по строку сплати).
Крім того, суд звертає увагу, що ОСОБА_3 Державної Фіскальної Служби України від 22 січня 2016 року № 2038/7/99-99-15-04-02-17 визначено, що 01 січня 2016 року набрали чинності такі зміни, внесені Законом до Податкового кодексу України, в частині порядку справляння рентної плати, крім іншого, скасовано відповідальність платників податків за несплату узгодженої суми авансових внесків з рентної плати (п. 22 розд. І Закону) /а.с.73-74/.
Аналогічної позиції додержувалась Державна Фіскальна Служба України при розгляді скарги позивача на податкові повідомлення-рішення Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 16.03.2016 № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4. За результатами такого оскарження Державною Фіскальною Службою України винесено рішення від 17.08.2016 № 17803/6/99-99-11-03-01-25, яким скасовано згадані рішення в частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин /а.с. 69-72/.
Відповідно до пункту 56.21 Податкового кодексу України у разі неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Європейським судом з прав людини у рішення "Щокін проти України" (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) від 14.10.2001 висловлена позиція, що відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого важливого фінансового питання, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності своїх рішень, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), відповідальне за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, без створення юридичної особи (403739509), до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 16.03.2016 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), відповідальне за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, без створення юридичної особи (403739509) витрати зі сплати судового збору в розмірі 150607,85 грн (сто пятдесят тисяч шістсот сім гривень 85 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2016 року.
СуддяІ.Г. Ясиновський