Постанова № 61521960, 23.09.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2016
Номер справи
815/2100/16
Номер документу
61521960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2100/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до ДПІ у Овідіопольському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення №0000184000 від 20.04.2016 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась Фізична особа підприємець ОСОБА_1 до ДПІ у Овідіопольському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення №0000184000 від 20.04.2016 року.

В судовому засіданні 19.09.2016 року представником позивача було подане клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.58), в якому були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, який пояснив, що він не порушував порядок реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Представник відповідача ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС заперечив проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки згідно ст..15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у т.ч. їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі субєкта господарювання терміном на один рік і підлягають обовязковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі субєкта господарювання. З урахуванням подання представником позивача клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд на підставі положень ч.4 ст.122 КАС України ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 23.09.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України Про державну податкову службу є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Так, у відповідності до п.п. 80.2.1 п. 80.2 ст. 80 ПК України, на підставі наказу ГУ ДФС в Одеській області від 01.04.2016 року №61 (а.с.8) проведено фактичну перевірку позивача, місце торгівлі: Одеська область, Овідіопольсткий район, с.Молодіжне, вуд.Іллічівська 5 з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого зако нодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх ре алізації, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізи чних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв.

За результатами проведеної перевірки ФОП ОСОБА_1 було складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарю вання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 05.04.2016 року №505/15-21-40-00-27/НОМЕР_1 (а.с.9-12).

Перевіркою встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютю нових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №. 481/95-ВР), встановлено, що 27.06.2015 року у магазині проводилась роздрібна торгівля алко гольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії.

На підставі зазначеного акту перевірки від 05.04.2016 року №505/15-21-40-00-27/НОМЕР_1 ДПІ у Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0000184000 від 20.04.2016 року (а.с.13) про застосування штрафних (фінан сових) санкцій у розмірі 34000 грн.

Розглянувши наявні в справі письмові докази, суд з урахуванням положень ч.3 ст.2 КАС України, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року №481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, потової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним в плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом- сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилання боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до ст.15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у т.ч. їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Так, згідно ст. 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) це документ держав ного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазна чених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Статтею 252 ЦК України визначено, що строк визначається роками, місяцями, тижня ми, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Також, відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Частиною 1 статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 року за № ETS-076, встановлено, що строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках почи наються опівночі «dies a quo» і спливають опівночі «dies ad quem».

За змістом ст. 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.

Згідно з ч.18 ст.15 Закону № 481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголь ними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самовря дування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Таким чином, суб'єкт господарювання має право здійснювати торгівлю алкогольними напоями до дати зазначеної в ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, при цьому, останнім днем торгівлі буде дата, яка зазначена останнім днем у ліцензії.

Відповідно до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами Серія АЕ №485207 та Серія АЕ №424998 (а.с.15,16) термін дії ліцензії визначений до 27.06.2015 року.

Таким чином, дата 27.06.2015 року входить до ліцензійного терміну, в звязку із чим, реалізація за вказаними ліцензіями алкогольних напоїв та тютюнових виробів 27.06.2015 року є правомірною поведінкою позивача, а тому не є порушенням вимог ст.15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року №481/95-ВР.

Оскільки під час офіційного зясування обставин не підтвердився факт без ліцензійної торгівлі позивачем алкогольними напоями та тютюновими виробами 27.06.2015 року, прийняте за це порушення податкове повідомлення рішення від 20.04.2016 року №0000184000 не є законним, в звязку із чим, позовні вимоги про визнання його не чинним підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами, встановленими ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Овідіопольському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0000184000 від 20.04.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.