Постанова № 61521781, 20.09.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
808/2112/16
Номер документу
61521781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року 17год.51хв.Справа № 808/2112/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1, представник ОСОБА_2,

відповідача 1: представник ОСОБА_3,

відповідача 2: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області (далі - відповідач 1), Начальника територіального сервісного центру МВС в Запорізькій області № 2343 ОСОБА_4 (далі - відповідач 2)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС України у Запорізькій області (відповідач 1), Начальника територіального сервісного центру МВС України у Запорізькій області № 2343 ОСОБА_4 (відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо відмови в реєстрації транспортного засобу LEXUS GX 470, 2007 року випуску, ідентифікаційний номер JTJBT20X070142378, транзитний номерний знак 22 АК 5770 за ОСОБА_1 на підставі заяви від 12.04.2016;

- зобовязати відповідача 1 розглянути заяву позивача про перереєстрацію транспортного засобу LEXUS GX 470, 2007 року випуску, ідентифікаційний номер JTJBT20X070142378, транзитний номерний знак 22 АК 5770 на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу № 00177/02/8046/2016 від 10.04.2016, облікової картки № 87674853 від 24.03.2016 року, свідоцтва про реєстрацію СНС012257, квитанцій про сплату необхідних платежів для здійснення дії з перереєстрації та сплату за номерний знак, висновку експертного дослідження № 11/123/8138 від 10.04.2016, як документів, підтверджуючих правомірність придбання транспортного засобу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що автомобіль LEXUS GX 470, 2007 року випуску ним був правомірно придбаний на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №00177/02/8046/2016 від 10.04.2016, для перереєстрації транспортного засобу позивачем подано всі необхідні документи, однак в перереєстрації автомобіля позивачу неправомірно було відмовлено. Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просять їх задовольнити.

Представник відповідача 1 проти позовних вимог заперечує та зазначає, що при перевірці документів, поданих позивачем для перереєстрації транспортного засобу, було встановлено факт недійсності довіреності на імя ОСОБА_5, який був представником власника автомобіля ОСОБА_6, на підставі якої було укладено договір купівлі-продажу. Крім того представник відповідача вказав, що транспортний засіб позивача вже зареєстрований, а відтак, відпала потреба повторно розглядати документи, подані позивачем. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Від відповідача 2 надійшли письмові заперечення проти позову (а.с.68-69), в яких відповідач 2 зазначає про недійсність довіреності, на підставі якої укладено договір купівлі-продажу. Просить у позовних вимогах відмовити, справу розглянути без участі відповідача 2.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Позивач придбав транспортний засіб LEXUS GX 470, 2007 року випуску на підставі договору купівлі-продажу № 00177/02/8046/2016 від 10.04.2016 (а.с.14).

Для перереєстрації транспортного засобу позивач подав заяву та документи: договір купівлі-продажу транспортного засобу № 00177/02/8046/2016 від 10.04.2016; облікову картку № 87674853 від 24.03.2016; свідоцтво про реєстрацію СНС012257; квитанції про сплату необхідних платежів для здійснення дій з перереєстрації та сплату за номерний знак; висновок експертного дослідження № 11/123/8138 від 10.04.2016. Вказані обставини відповідачами не заперечуються.

Як вбачається з відповіді територіального сервісного центру МВС України у Запорізькій області № 2343 від 17.06.2016 № 31/8/2393-526 (а.с.13), позивачу було відмовлено в реєстрації автомобіля LEXUS GX 470. При цьому підставою для відмови стало те, що: "під час звернення до Мелітопольського ТСЦ № 2343 з приводу реєстрації вищезазначеного ТЗ, при перевірці наданих документів викликало сумнів дійсність генеральної довіреності на імя ОСОБА_5, який був представником власника ТЗ ОСОБА_6, на підставі якої було укладено Договір купівлі-продажу транспортного засобу № 00177/02/8046/2016 від 10.04.2016 адміністратором сервісного центру МВС м.Києва № 8046". Обґрунтовуючи відмову в реєстрації транспортного засобу, відповідач 2 покликається на п. 40 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388.

Надаючи оцінку підставам для відмови в реєстрації транспортного засобу суд зазначає таке.

Правовідносини щодо обліку та реєстрації транспортних засобів регулюються нормами Закону України "Про дорожній рух" та Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року за № 1388 (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух", державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно п. 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до п. 40 Порядку, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

З наведеної норми видно, що можливими підставами для відмови в реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути: 1) встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, 2) виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням,

В даному випадку відповідач стверджує, що позивачем для реєстрації транспортного засобу було надано договір, укладений по довіреності, дійсність якої викликала сумнів.

Відповідно до п.8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Тобто, вказаним Порядком визначено виключний перелік документів, на підставі яких проводиться реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів. При цьому вказаний Порядок визначає перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери. Так, такими документами є оформлені в установленому порядку:

договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають субєкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких субєктів уповноваженою особою і скріплені печаткою (за її наявності);

договір комісії між власником транспортного засобу і субєктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий субєкт господарювання, які підписані від імені субєкта господарювання уповноваженою особою та скріплені печаткою (за її наявності), - у разі продажу транспортних засобів субєктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;

свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договір фінансового лізингу;

акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби.

Зважаючи, що договір купівлі-продажу транспортного засобу № 0017702/8046/2016 від 10.04.2016, який підтверджує правомірність придбання позивачем транспортного засобу, не визнаний нечинним, обставини щодо фіктивності укладеного правочину відсутні, як і відсутні обставини, що підтверджують підроблення будь-яких документів; довіреність, з приводу якої у відповідача виникали сумніви, не є документом, на підставі якого проводиться реєстрація транспортного засобу і така довіреність для реєстрації не подавалася, суд дійшов висновку про протиправність відмови позивачу у реєстрації транспортного засобу.

Водночас щодо вимоги позивача про зобовязання відповідача 1 розглянути заяву та документи, які подані позивачем для реєстрації транспортного засобу, суд зазначає, що в ході розгляду справи встановлено, що станом на дату розгляду справи вже здійснено реєстрацію транспортного засобу за позивачем (а.с.98, 99), а відтак відсутня необхідність повторно розглядати подані позивачем документи. За наведених обставин, вказана позовна вимога до задоволення не підлягає.

Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на користь позивача відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову в реєстрації транспортного засобу LEXUS GX 470, 2007 року випуску, ідентифікаційний номер JTJBT20X070142378, транзитний номерний знак 22 АК 5770 за ОСОБА_1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 551,21 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 21 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40112207).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Дуляницька