Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2016 р. Справа №805/2035/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Нестеренко Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Волноваської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, звернувся до суду з позовною заявою до Волноваської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 28.06.2016 року він дізнався про існування стосовно нього відкритого виконавчого провадження щодо несплати єдиного внеску на підставі спірної вимоги, вважає її протиправною, оскільки він знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон №1669) його звільнено від виконання обовязків платників єдиного внеску у період проведення АТО, у звязку з чим звернувся до суду.
18.08.2016 року позивачем через відділ діловодства та документообігу суду надано уточнений адміністративний позов з більш розвернутим обґрунтуванням позовних вимог, зазначивши, що взагалі виникла недоїмка зі сплати еєиного внеску підлягає списанню, як бенадійна, та просить визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року.
Відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на адміністративний позов, в якому зазначає, що платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, Закон №1669 не звільняє платників єдиного внеску від його сплати та контролюючі органи від обовязку надсилати платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Також зазначає, недоїмка виникла у 2012-2013 роках і лише збільшувалася. Оскільки станом на 31.10.2015 року недоїмка тільки зростала податковим органом було сформовано податкову вимогу 17.11.2015 року та направлено позивачу, однак поштова кореспонденція повернулася у звязку з закінченням терміну зберігання. Отже податкова вимога є правомірною, а позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, з заявами та клопотаннями про відкладання розгляд справи до суду не звертався.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Леніна, буд.5, с. Анадоль, Волноваський район, Донецька область, 87515), пройшов передбачену законом державну реєстрацію 11.07.2011 року №2 239 000 0000 003597, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповдіач, Волноваська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Судом встановлено, що 17.11.2015 року Волноваською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу №Ф-1507-17 про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообовзкове державне соціальне страхування в сумі 10 498,57 грн.
Також, з матеріалів справи вбачається, що 17.11.2015 року Волноваською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області станом на 22.02.2016 року сформовано податкову вимогу №Ф-1507-17-У про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску штрафів та пені на загальнообовзкове державне соціальне страхування в сумі 9 304,54 грн.
Спірну вимогу №Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року податковим органом було передано до виконавчої служби для примусового виконання та державним виконавцем відкрито виконавче провадження.
Виконуючи обовязок з примусового виконання виконавчих документів, 08.06.2016 року державним виконавцем було направлено ФОП ОСОБА_1 виклик до державної виконавчої служби.
Враховуючи внесення змін у законодавство, при вирішенні справи судом використовуються відповідні норми закону, які діяли в період виникнення спірних відносин.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі -Закон №2464).
Позивач, згідно п.4 ст.4 Закону №2464, є платником єдиного внеску та згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 зобовязоний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464 зобов'язаний сплачувати єдиний внесок незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 6 ст. 25 Закону №2464, передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналіз наведених норм доводить, що платник повинен своєчасно та у повному обсязі сплачувати єдиний внесок. При наявності недоїмки у платника контролюючі органи мають право зараховувати сплачений єдиний внесок у рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.
Згідно відомостей наданих Пенсійним фондом України у Волноваському районі Донецької області станом на 01.12.2013 року у позивача існувала недоїмка з єдиного внеску у сумі 1 351,82 грн, однак, 07.09.2015 року позивачем зазначена сума недоїмки була сплачена, тобто до формування спірної податкової вимоги.
Як вбачається з інтегрованої картки платника податку сума недоїмки виникла у позивача з 2014 року у звязку з несплатою єдиного внеску та станом на 17.11.2015 року(час прийняття податкової вимоги) складала 9 304,54 грн.
З огляду на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року були внесеня зміни до Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону№ 1669 виключено.
У звязку з тим, що в період виникнення спірних правовідносин діяв Закон України № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції в редакції до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року, у звязку з чим до спірних правовідносин застосовується Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі - Закон № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 такого змісту: Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.
Цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Анадоль Волноваського району Донецької області.
Крім того, як зазначалося раніше, позивач перебуває на обліку у Волноваський ОДПІ, яка розташована у м. Волноваха Донецької області, що також входить до переліку населених пунктів, на території яких проводилась (або проводиться) антитерористична операція.
Тобто, у період невиконання обовязків платника єдиного внеску місцезнаходження позивача та перебуваня на обліку в органах доходів і зборів, відповідало населеним пунктам визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону №1669, де проводилася антитерористична операція.
На думку суду безумовне звільнення позивача від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 Закону №2464, ставить це звільнення в залежність від знаходження такого платника податків на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на територии де здійснювалася антитерористична операція у період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції. Зазначене звільнення не залежить від обставин непереборної сили з наданням Сертифікату Торгово-промислової палати України та подання заяви платника єдиного внеску про звільнення від виконання своїх обовязків, визначених ч.2ст.6 Закону № 2464, оскільки, положення Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) є нормами прямої дії, визначають коло субєктів і особливості застосування закону.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Торгово- промислової палати України та Сертифікатом №6586 від 29.07.2016 року засвідчено настання обставин непереборної сили.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкова вимога Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообовзкове державне соціальне страхування в сумі 9 304,54 грн є протиправною та підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 551,21 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Волноваської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску штрафів та пені на загальнообовзкове державне соціальне страхування в сумі 9 304,54 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Леніна, буд.5, с. Анадоль, Волноваський район, Донецька область, 87515) витрати, повязані зі сплатою судового збору в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн 21 копійок.
Повний текст постанови складений та підписаний 23.09.2016 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Христофоров А.Б.