Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2016 р. Справа №805/1199/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 16:10
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі судового засідання Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
29 квітня 2016 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги від 09.03.2016 № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) на суму 100000,00 грн. В обґрунтування зазначив, що 11.04.2016 року позивач отримав поштою вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2016 №Ю-6294-17, в якій зазначено, що станом на 29.02.2016 року заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску становить 963046,37 грн. за звітні періоди з листопада 2014 року по січень 2016 року включно. Позивач вважає спірну вимогу незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки на підставі п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 позивач вважає себе звільненим від виконання своїх обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. З урахуванням наданого уточнення позивач просить скасувати вимогу в частині 100000 грн., яка складається з недоїмки по єдиному внеску за наступні календарні періоди: січень 2016 року на суму 36099,97 грн., грудень 2015 року частково на суму 63900,03 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що згідно зі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, платники єдиного внеску зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Відповідно до п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у редакції, що діяла до 01.01.2016, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою звільнення є заява платника єдиного внеску. Проте, позивач здійснює діяльність у м. Бердянськ, вул. Гагаріна, 7. Отже, представник відповідача вважає, що вимога №Ю-6294-17 від 05.02.2016 ОСОБА_1 ОДПІ про сплату суми недоїмки ТОВ «Укрспецмаш» у розмірі 928372,03 грн., винесена з урахуванням вимог діючого законодавства. З вказаних підстав представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» (код ЄДРПОУ 31424275, 87400, Донецька обл., Першотравневий район, селище міського типу Мангуш, АДРЕСА_1) зареєстроване як юридична особа 27.06.2001 року, перебуває на обліку в ОСОБА_1 обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з 11.07.2001 року.
Відповідач ОСОБА_1 обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI (в редакції, чинної станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ОСОБА_1 ОДПІ із заявою про звільнення ТОВ «Укрспемаш» від виконання своїх обовязків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зокрема, від обовязку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, яка отримана відповідачем 30.04.2015 року.
У відповідь на заяву позивача ОСОБА_1 ОДПІ направлено лист від 13.05.2015 року за №2865/08/05-40-013, якою відмовлено у задоволенні заяви позивача, у звязку із тим, що у той час як ТОВ «Укрспецмаш» перебуває на обліку у ОСОБА_1 ОДПІ за місцем державної реєстрації (м. Мангуш), фактично знаходиться у м. Бердянськ (Запорізька область), а не у зоні АТО. При цьому, ТОВ «Укрспецмаш» не надано сертифікат про засвідчення факту настання обставин непереборної сили (а.с.14).
10 липня 2015 року ТОВ «Укрспецмаш» звернулось до Донецької торгово-промислової палати із заявою про отримання сертифікату ТПП на підтвердження обставини непереборної сили (форс-мажору), що сталися на території проведення антитерористичної операції, для звільнення ТОВ «Укрмпецмаш» від виконання обовязків платника єдиного внеску та для не застосування до ТОВ «Укрспецмаш» відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обовязків платника єдиного внеску № ПР228 (а.с.15-16).
15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата надала відповідь №1012/12.12-03 ТОВ «Укрспецмаш» та розяснила, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», яким звільнив осіб від виконання своїх обовязків визначених ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. При цьому, звільнив від відповідальності штрафних та фінансових санкцій за невиконання обовязків платника єдиного внеску на зазначений період (а.с.17-18).
09 березня 2016 року ОСОБА_1 обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17, за якою вимагається від ТОВ Укрспецмаш сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 29.02.2016 суму в розмірі 963046,37 грн.
Відповідно до розрахунку недоїмки за вимогою від 09.03.2016 року №Ю-6294-17 станом на 29.02.2016 року, недоїмка в розмірі 963046,37 грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період: листопад 2014 року 56213,52 грн.; грудень 2014 року 60552,81 грн.; січень 2015 року 58108,34 грн.; лютий 2015 року 61213,28 грн.; березень 2015 року 62658,03 грн.; квітень 2015 року 66145,62 грн.; травень 2015 року 58217,07 грн.; червень 2015 року 66323,35 грн.; липень 2015 року 78197,20 грн.; серпень 2015 року 73713,77 грн.; вересень 2015 року 83483,67 грн.; жовтень 2015 року 71989,52 грн.; листопад 2015 року 64314,31 грн.; грудень 2015 року 69809,64 грн., січень 2016 року 36099,97 грн.
03 серпня 2016 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у адміністративній справі № 805/891/16-а. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Укрспецмаш до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про часткове скасування вимоги від 05.02.2016 року № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) на суму 100 000, 00 грн.- відмовлено. Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2016 року № 805/891/16-а набрала законної сили.
При цьому, Донецьким апеляційним адміністративним судом в постанові від 03 серпня 2016 року № 805/891/16-а встановлено, що до суми недоїмки у вимозі від 05.02.2016 року № Ю-6294-17 входить податкове зобовязання за грудень 2015 року у сумі 69809,64 грн.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, позовна вимога щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2016 року №Ю-6294-17 в частині 63900,03 грн. (недоїмка за грудень 2015 року) задоволенню не підлягає.
Щодо скасування вимоги від 09.03.2016 року №Ю-6294-17 в частині 36099,97 грн. (недоїмка за січень 2016 року) суд зазначає наступне.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності складання податковим органом вимоги щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску Ю-6294-17 від 09 березня 2016 року та у з'ясуванні чи звільнений позивач від обов'язку зі сплати єдиного внеску у січні 2016 року на підставі положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464-VI) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI).
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VIІ), який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VIІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.
Юридичним місцезнаходженням позивача є м.Мангуш, яке входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Разом з тим, фактично підприємство знаходиться у м. Бердянськ Запорізької області по вул. Гагаріна, 7, що підтверджується копією договору поставки № 175 від 21 січня 2015 року, у п. 10.1 якого зазначена адреса виробництва постачальника ТОВ Укрспецмаш: 71111 Україна, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Гагаріна, 7, Положенням про Бердянську філію ТОВ Укрспецмаш, Розпорядженням міського голови м.Бердянська Запорізької області №187-р від 18.04.2002 року про надання згоди на розміщення Бердянської філії ТОВ «Укрспецмаш» за вказаною адресою. (а.с. 42-47).
Отже, позивач здійснює діяльність в м.Бердянську, тобто на території яка не входить до населених пунктів на якій здійснювалася антитерористична операція.
Разом з цим, суд зазначає, що Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" регулюються відносини щодо забезпечення підтримки субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, саме Законом № 1669-VIІ розділ VIII Закону № 2464-VI доповнено пунктом 9-3, який, в свою чергу, передбачає, звільнення платників єдиного внеску, від виконання своїх обовязків, в тому числі від сплати єдиного внеску.
Отже, суд приходить до висновку, що до позивача не застосовуються положення щодо звільнення від сплати єдиного внеску, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, з огляду на те, що він здійснює діяльність на території, яка не входить до населених пунктів на якій здійснювалася антитерористична операція.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги відмовити повністю.
У судовому засіданні 19 вересня 2016 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 21 вересня 2016 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кошкош О.О.