Справа 688/3172/16-а
№ 2-а/688/111/16
Постанова
іменем України
21 вересня 2016 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Босюк В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 01.04.2014 року перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Пенсія була призначена в розмірі 80 % від суми заробітної плати, на яку були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. У звязку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» підвищено заробітну плату працюючим державним службовцям, 12.08.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року згідно довідки, виданої ТУ ДСА України в Хмельницькій області № 316 від 27.07.2016 року. Листом за вих. № 8605/10 від 22.08.2016 року управління відмовило їй у перерахунку пенсії. Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобовязати відповідача здійснити їй з 1 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 80% від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 316 від 27.07.2016 року та застосувати коригування всіх виплат, що враховуються до заробітної плати.
Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС Українистрок подав заперечення на позов, в якому зазначив, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених в цьому законі не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили 01.05.2016 року, не містить норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців, тому підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає. Також заперечують щодо застосування коригування всіх виплат, що враховуються до заробітної плати, оскільки не вказано які виплати та відповідно до яких довідок.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3724 ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що з 01.04.2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шепетівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» з 01.12.2015 року підвищені посадові оклади працюючим державним службовцям.
12 серпня 2016 року позивач звернулась до Управління із заявою про здійснення перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 316, виданої Територіальним управлінням Державної судового адміністрації України в Хмельницькій області27.07.2016 року
З листа Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 8605/10 від 22.08.2016 року вбачається, що у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки з 1 червня 2015 року раніше призначені Законом України «Про державну службу» пенсії не перераховуються, а Законом України «Про державну службу», який набрав чинності з 1 травня 2016 року проведення перерахунку пенсій не передбачено.
Суд вважає, що відмова у перерахунку пенсії позивачу є неправомірною з наступних підстав.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3724 ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищеннярозміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади тарангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 рокувизнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІіз наступними змінами, крім статті 37.
Відповідно до п.10 та 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIIIза особами, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
З аналізу вказаних норм вбачається, що з дня набрання чинностіЗаконом України «Про державну службу»в новій редакції пенсії державним службовцям нараховуються на загальних підставах (крім осіб вказаних у п.10 та 12. Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону). Тобто, за вказаними особами зберігається право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до ст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Статтею 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У своєму Рішення № 1-рп/99 від 09.02.1999 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції УкраїниКонституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів можливе лише у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та стосується лише фізичних осіб. Висновок є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Таким чином відповідно до принципу встановленому ст. 58 Конституції України Закон України «Про державну службу» 889-VIII немає зворотної дії в часі і не може застосовуватися до спірних правовідносин.
Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗУ «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачка обґрунтовано мала право на перерахунок пенсії з застосуванням норми закону, що діяла на час призначення пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Посилання відповідача на виключення п.4 із Постанови КМУ № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був встановлений порядок перерахунку пенсій суд вважає безпідставним, оскільки постанова Кабінету Міністрів є підзаконним актом, порядок перерахунку був визначений Законом України «Про державну службу». Відмова позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну служу»та не проведення перерахунку відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що раніше призначені пенсії підлягають індексації та перерахунку у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу, та ставить її в нерівні умови по відношенню до цих осіб, грубо порушує її права на соціальний захист та забезпечення в старості та отримання пенсії відповідно до трудового внеску.
Підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відбулося згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року, тому на підставі вказаної постанови у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію згідно довідки ТУ ДСА України в Хмельницькій області №316 від 27.07.2016 року, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 80% від суми місячного заробітку.
Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15-го числа.
Оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідачу довідку № 316 від 27.07.2016 року 12.08.2016 року, суд знаходить, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01.08.2016 року, а не з 01.12.2015 року.
Керуючись ст.ст.2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України,, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки №316 від 27.07.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області у звязку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів»
Зобов'язати Шепетівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу»,яка була чинна на час призначення пенсії (1 квітня 2014 року), в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Територіального управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області № 316 від 27.07.2016 року з 1 серпня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд.
Суддя: В.А. Босюк