Постанова № 61517029, 30.08.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
686/14071/16-а
Номер документу
61517029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/14071/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2016 року

Хмельницький міськрайонний суд в складі головуючої судді Демінської А.А., з участю секретаря судового засідання Медвідь М.В., розглянувши в м. Хмельницький в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

встановив:

В липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання провести з 1 грудня 2015 року перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що, працюючи в органах прокуратури Хмельницької області, набув право на пенсію за вислугою років, яку йому призначено з жовтня 2013 року. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому та отримує пенсію за вислугою років, яку йому призначено на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати. У зв'язку із змінами в оплаті праці працівників прокуратури згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищені посадові оклади працівників прокуратури, він подав до Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому довідку прокуратури Хмельницької області №18-294 вих-16 від 12 квітня 2016 року та звернувся із заявою про здійснення відповідно до неї перерахунку призначеної йому пенсії, однак листом від 06.05.2016 року за вих. № 208/М-12 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються. Вважає, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80% є неправомірними.

В судове засідання представники сторін не зявилися, повідомлені про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку, подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

При цьому відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що з 14.11.2013 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від заробітної плати прокурора. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, пунктом 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова Кабінету Міністрів України про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Ч. 17 ст. 50-1 Закону у редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, передбачала, що працівникам прокуратури призначені пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, однак ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в частині проведення перерахунку пенсій втратила чинність з 01.01.2015 року.

За таких обставин суд вважає за можливе судовий розгляд справи провести за відсутності представників сторін в судовому засіданні в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.

Встановлено, що ОСОБА_1 з жовтня 2013 року відповідачем призначено пенсію за вислугу років в розмірі 80% від заробітної плати прокурора відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

22 квітня 2016 року позивач звернувся до Управління ПФ України в м. Хмельницькому з заявою про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 9.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» та надав довідку Прокуратури Хмельницької області від 12 квітня 2016року за № 18-294 вих. 16 про заробітну плату за посадою заступника прокурора області з 1.12.2015 року.

Відповідач листом від 06.05.2016 року за вих. № 208/М-12 повідомив відповідача про неможливість перерахунку пенсії в силу п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих до 15 липня 2015 року було визначено статтею 50-1Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до частини 1 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 17 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакції, що діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг отриманих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, в тому числі щодо розміру раніше призначеної пенсії.

Таким чином, враховуючи, що позивачу призначено пенсію у розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, її розмір у відсотковому відношенні до чинної заробітної плати відповідної категорії осіб, що працюють в органах прокуратури не може бути зменшено.

ВнесеніЗаконами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року, "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

З 15.07.2015р. набрав чинностіЗакон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р., яким врегульовано питання пенсійного забезпечення та перерахункупенсій працівників прокуратури, а саме статтею 86.

Таким чином, норми щодо пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури заЗаконом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. не могли бути скасовані пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", оскільки нормиЗакону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. щодо пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури набрали чинності 15.07.2015р., тобто після 01.06.2015р.

Також суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з огляду приписи ч. 20ст. 86Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р., якими передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, яка на даний момент не прийнята, виходячи з такого.

Право на перерахунок пенсії працівників прокуратури передбачено ч.13ст. 86 закону України "Про прокуратуру"від 14.10.2014р.

Отже, право на перерахунок пенсії, яке позивач набув заст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р., при її призначенні, збереглося за ним і на час набрання чинностіст. 86 закону України "Про прокуратуру"від 14.10.2014р.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія за вислугу років призначена позивачу до набрання чинностіЗаконом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р., а саме у відповідності дост. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. Зазначеною нормою було гарантовано працівникам прокуратури, яким призначена пенсія, право на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення при призначенні йому пенсії, позивач набув право і на її перерахунок за умов підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників та надання відповідної довідки, що було визначено ч.ч. 13, 18ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії.

Враховуючи, що умови та порядок перерахунку пенсії позивача було визначено зазначеною нормоюЗакону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р., неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов і порядку перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій.

Отже, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та зобовязання до його проведення та виплати пенсії у перерахованому розмірі слід задовольнити.

Відповідно до ч.4 статті 45 Закону України "Про загальообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тому перерахунок пенсії позивача слід здійснити з 1.04.2016 року.

Разом з тим, не підлягає до задоволення позовна вимога щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії, виходячи з наступного.

Відповідно достатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 рокув редакціїЗакону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-УІ від 08 липня 2011 року(до 01.04.2015 року) та в редакціїЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02 березня 2015року(після 01 квітня 2015 року), максимальний розмір пенсії осіб, пенсія яких призначена згідноЗакону № 1789-ХІІ(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, Прикінцевими положеннями Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-УІ встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

З 15 липня 2015 року, з набранням чинностіЗаконом України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ від 14 жовтня 2014 рокупенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється статтею 86 Закону №1697-УІІ, якою в період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року встановлювалось аналогічне обмеження, зокрема абз. шостим частини 15 статті 86 в редакціїЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02 березня 2015рокувстановлювалось, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

З 01 вересня 2015 року прожитковий мінімум, для осіб, які втратили працездатність становить 1074,00 грн. (Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" №80-VIII від 28 грудня 2014 рокуіз змінами).

З 01 січня 2016року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-УІІІ від 24 грудня 2015 року абз. шостий частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Враховуючи вищезазначене, з 01 вересня 2015 року виплата пенсії проводиться виходячи з розміру 10740,00 грн. Підстав для виплати позивачу пенсії за вислугу років згідноЗакону України "Про прокуратуру"в повному розмірі немає.

Таким чином, позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати задоволенню не підлягають.

Від сплати судового збору позивач звільнений в силу п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому суму судового збору 551,20 грн. слід стягнути з відповідача в дохід держави.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 94, 158 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, Законом України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.04.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Хмельницької області № 18-294 вих. 16 від 12.04.2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за рахунок його бюджетних асигнувань в дохід держави судові витрати в сумі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя: