Справа № 766/3001/16-а
н/п 2-а/766/108/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
при секретарі Скоробогатовій Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії по інвалідності з суми грошового забезпечення,
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він з 1987 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 24.06.2004 року його звільнено у відставку (через хворобу). З цього часу позивачу була призначена пенсія в розмірі 53% суми грошового забезпечення відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З 28.10.2008 року ГУПФУ в Херсонській області позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 60% суми грошового забезпечення відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до грошового атестату №953 від 29.06.2004 року при звільненні позивача нагороджено грошима та дана грошова винагорода була нарахована в грошове забезпечення та виплачена позивачу в повному обсязі.
Також позивач зазначає, що при призначенні йому пенсії не було враховано грошову винагороду в розмірі 15733,90 гривень. Позивач вважає, що його пенсія по інвалідності повинна бути призначена з грошового забезпечення в розмірі 21066,56 гривень, яка не була врахована при обчисленні та призначенні його пенсії. У звязку з цим позивач звернувся до суду із даним позовом та просить суд визнати за ним право на перерахунок пенсії по інвалідності з суми грошового забезпечення в розмірі 21066,56 гривень, яке складається з наступних складових: посадовий оклад 1900,00 гривень; оклад за спеціальне звання 130,00 гривень; надбавка за вислугу років 30% - 609,00 гривень; надбавка таємність 285,00 гривень; надбавка за виконання ОВЗ 40% - 1055,60 гривень; премія 34% - 1353,06 гривень, грошова винагорода 15733,90 гривень. Зобовязати ГУПФ України в Херсонській області сплачувати йому щомісячно пенсію в розмірі 12639,94 гривень.
Позивач в судове засідання не зявився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Також позивач уточнив заявлені ним вимоги та просив лише визнати за ним право на перерахунок пенсії по інвалідності з суми грошового забезпечення в розмірі 21066,56 гривень, яке складається з наступних складових: посадовий оклад 1900,00 гривень; оклад за спеціальне звання 130,00 гривень; надбавка за вислугу років 30% - 609,00 гривень; надбавка таємність 285,00 гривень; надбавка за виконання ОВЗ 40% - 1055,60 гривень; премія 34% - 1353,06 гривень, грошова винагорода 15733,90 гривень. В частині зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області сплачувати йому щомісячно пенсію в розмірі 12639,94 гривень просив залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 19.09.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області сплачувати йому щомісячно пенсію в розмірі 12639,94 гривень залишено без розгляду.
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, надала до суду заперечення, згідно якого просила у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та заяву про розгляд справи без її участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно грошового атестату №953 від 29.06.2004 року ОСОБА_1 отримав грошову винагороду при звільненні на пенсію у сумі 15733,90 гривень (а.с.5).
Із довідки Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області встановлено, що пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку ОСОБА_2 управління ПФУ в Херсонській області і отримує пенсію по інвалідності в сумі 5187,12 гривень (а.с.7).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1297, виданої у лютому 2008 року ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2008 року становить у загальній сумі 5332,66 гривень та складається із:
-посадового окладу - 1900,00 гривень;
-оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 130,00 гривень;
-надбавка за вислугу років 30% - 609,00 гривень;
-надбавка за виконання особливо важливих завдань 40% - 1055,60 гривень;
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 285,00 гривень;
-премія 34% - 1353,06 гривень (а.с.6 на звороті).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4322 від 14.06.2012 року ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року становить у загальній сумі 6217,20 гривень та складається із:
-посадового окладу - 1853,00 гривень;
-оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 130,00 гривень;
-надбавка за вислугу років 30% - 594,90 гривень;
-надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1288,95 гривень;
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 277,95 гривень;
-премія 50% - 2072,40 гривень (а.с.6).
Згідно п. 2.2. Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За приписами статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складаються з цього Закону, Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) та інших правових актів України, прийнятих відповідно до цих Законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється шляхом внесення змін до цього Закону та Закону № 1058-IV.
У відповідності до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у його редакції зі змінами від 4 квітня 2006 року) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним званням), процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), та премії в розмірах, встановлених законодавством.
На підставі підпункту 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до тексту частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ законодавцем внесені зміни, якими слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» були виключені, а право встановлювати порядок обчислення пенсій військовослужбовцям було надане Кабінету Міністрів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни, внесені підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. З моменту відновлення дії частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ в редакції, яка розмір пенсії військовослужбовців пов`язувала із розміром їх грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Верховна Рада України до 2011 року жодних змін до цієї статті не вносила, будь-яких інших законодавчих актів щодо іншого порядку обчислення пенсій військовослужбовців не приймала.
Проте, разом з цим на момент виникнення спірних правовідносин діяла і Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (надалі - Постанова КМУ № 393), якою керувався відповідач при призначенні пенсії ОСОБА_1.
Згідно до пункту 7 цієї Постанови пенсії військовослужбовців обчислюються з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З урахуванням загально-правових засад щодо пріоритетності закону над урядовими нормативними актами суд дійшов переконання необхідності застосування до спірних правовідносин норми статті 43 Закону № 2262-ХІІ, оскільки на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ та призначення ОСОБА_1 пенсії була чинною редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає призначення пенсії з останньої суми грошового забезпечення перед звільненням, а не із суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останніх перед звільненням місяця.
В ході судового розгляду встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не врахована грошова винагорода в розмірі 15733,90 грн., яку позивач отримав перед звільненням.
На підставі п.3 наказу МВС України від 31.12.2007 №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За змістом п.6 постанови КМУ від 17 липня 1992 р. N393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» установлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Відповідно до дослідженого судом грошового атестату позивача від 29.06.2004 рокуйого грошове забезпечення на день звільнення складалось з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад -240,00 грн., оклад за спеціальне звання - 130,00 грн., надбавка за вислугу років 30% - 111,00 грн., надбавка за особливі умови служби 50% - 185,00 грн., надбавка за таємність 15% - 36,00 грн., надбавка за безперервну службу 40% - 256,32 грн., надбавка 475,43 грн., грошова винагорода 15733,90 грн.
В письмових запереченнях проти позову ГУПФ України в Херсонській області посилається на те, що зазначена спірна винагорода виплачена позивачеві саме при звільнені та вона не може носити постійний характер.
При цьому слід зауважити, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, відповідно до п. 3 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже за своєю правовою та економічною сутністю спірна грошова винагорода відноситься до грошового забезпечення, а тому може сплачуватися щомісячно, а не тільки виключно при звільненні.
Водночас пунктом 1 ч.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходи), з якої сплачуються страхові внески.
З матеріалів справи вбачається, що з розміру грошового забезпечення, яке позивач отримав на день звільнення з органів внутрішніх справ, враховуючи й винагороду, страхові внески до Пенсійного фонду України обчислено та сплачено.
Таким чином, судом встановлено, що за своєю правовою та економічною природою спірна грошова винагорода відноситься до грошового забезпечення, а тому може сплачуватися щомісячно, а не тільки виключно при звільненні.
З урахуванням викладеного заявлені позовні вимоги є законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
КеруючисьЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакціїЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 № 3591,ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції зі змінами, внесенимиЗаконом № 107-VI від 28.12.2007,постанови КМУ від 17 липня 1992 р. N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», ст. ст.159,161 - 163КАС України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії по інвалідності з суми грошового забезпечення задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок пенсії по інвалідності з суми грошового забезпечення в розмірі 21066,56 гривень, яке складається з наступних складових: посадовий оклад 1900,00 гривень; оклад за спеціальне звання 130,00 гривень; надбавка за вислугу років 30% - 609,00 гривень; надбавка таємність 285,00 гривень; надбавка за виконання ОВЗ 40% - 1055,60 гривень; премія 34% - 1353,06 гривень, грошова винагорода 15733,90 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: С.І. Майдан