ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/975/16-к
Провадження 1-кс/483/394/2016
У Х В А Л А
Іменем України
21 вересня 2016 року м. Очаків
Слідчий суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Чаус Л.В.,
за участю секретаря Шилінскас О.В.,
старшого слідчого Шумілова А.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_1, погоджене з прокурором Очаківського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_2, про дозвіл на проведення перевірки вимог земельного законодавства, -
В С Т А Н О В И Л А :
20 вересня 2016 року слідчий СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_1 звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївській області із клопотанням, погодженим з прокурором Очаківського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення перевірки вимог земельного законодавства. -
Своє клопотання обґрунтовував тим, що ним здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016150100000617 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, вчиненого за наступних обставин.
14 червня 2016 року черговою частиною Очаківського ВП ГУ Національної поліції в Миколаївській області зареєстровано заяву голови Парутинської сільської ради ОСОБА_3 про те, що в період часу з 2015 по червень 2016 року невстановлена особа самовільно зайняла земельні ділянки розміром 30,9 га та 45,09 га, що перебувають у державній власності.
В ході досудового розслідування допитана в якості свідка голова Парутинської сільської ради ОСОБА_3 повідомила, що згідно з протоколом зборів власників земельних паїв СЗАТ «Ольвія» від 23 жовтня 2004 року прийнято рішення про передачу до резерву Парутинської сільської ради 94 га пасовищ. Вказані земельні ділянки площею 30,09 га та 45,09 га знаходяться поза межами с. Парутине відповідно до схем розташування. Розташування інших ділянок на даний час не встановлено. 10 червня 2016 року Парутинською сільською радою проведено обстеження земельних ділянок площею 30,09 га та 45,09 га та встановлено, що вказані ділянки засіяні самовільно використовуються та засіяні зерновими культурами. При цьому, Парутинській сільській раді не виплачуються відшкодування за використання земельних ділянок.
Відповідно до актів обстеження № 03 та № 04 від 10 червня 2016 року, складених за участю сільського голови, спеціаліста з земельних питань, депутата Очаківської районної ради, встановлено, що поле площею 45,09 га засіяне озимим ячменем та поле площею 30,09 га засіяне озимою пшеницею. Згідно з довідкою Патуринської сільської ради Очаківського району, за період з 2004 по 2016 роки на землі резервного фонду сільської ради договори оренди землі не укладались. Відповідно до листа управління Держгеокадастру в Очаківському районі від 21 червня 2016 року станом на 01 січня 2013 року вказані земельні ділянки не перебувають у власності та користуванні, право оренди не зареєстровано.
Допитаний у якості свідка землевпорядник Парутинської сільської ради ОСОБА_4 показала, що дійсно в складі комісії проводила виїзд та огляд земельних ділянок, під час якого було встановлено, що земельні ділянки площею 45,09 га та 30, 09 га використовуються та засіяні зерновими культурами.
Опитаний за вказаним фактом заступник директора ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_5 пояснив, що в червні - серпні 2015 року було проведено засівання земель, що перебувають в користуванні ТОВ «Очаківський райагрохім». Інформацію стосовно площ земельних ділянок отримав у землевпорядника підприємства. Земельні ділянки відповідно до планів схем, наданих Парутинською сільською радою, були засіяні ТОВ «Очаківський райагрохім», за його вказівкою. Стосовно підстав використання цих земельних ділянок гр. ОСОБА_5 відмовився від надання пояснень на підставі ст. 63 Конституції України.
Відповідно до копії статуту ТОВ «Очаківський райагрохім» від 16.07.2013, підприємство має ідентифікаційний код 05490167, знаходиться за юридичною адресою: Миколаївська область, Очаківський район, с. Парутине, вул. Леніна, 17А. Відповідно до п.3.1, п.3.2 метою діяльності товариства є вирощування зернових та технічних культур. Відповідно до п.10 Товариство є власником майна, переданого йому учасниками Товариства у власність як вклад до статутного капіталу, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності.
Допитана у якості свідка землевпорядник ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_6, ознайомившись із план - схемами розташування земельних ділянок площею 45,09 га та 30, 09 га в межах території сільської ради, показала, що ТОВ «Очаківський райагрохім» договорів оренди або інших правочинів на використання не укладало. 25.06.2016 та 05.07.2016 проведено огляди місця події за місцем розташування земельної ділянки розміром 45,09 га, 30,09 га. В ході огляду встановлено, що на момент огляду на земельних ділянках за допомогою найманої та власної техніки проводить збирання врожаю ТОВ «Очаківський райагрохім». В ході огляду протягом 15.10 - 18.47 годин було зафіксовано збирання врожаю зерна ячменя, яке було зважено за допомогою терезів ТОВ «Очаківський райагрохім». Вага зваженого становить 84 180 кг. Крім того, з пояснень учасника огляду, заступника директора ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_5, було встановлено, що частина врожаю зерна ячменю завозилась на інші ваги та становить 28 130 кг. Крім того, в ході огляду зафіксовано, що перевезення врожаю зернових відбувалось за допомогою техніки, що є власністю ТОВ «Очаківський райагрохім».
Також, опитана директор ,ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_7 пояснила, що на вказані земельні ділянки у підприємства до 2013 року були укладені договори оренди земельних ділянок строком на 1 рік із Очаківською райдержадміністрацією. Після цього підприємство сплачувало збитки за користування земельними ділянками без дозвільних документів.
Проведеним дослідженням спеціалістів в сфері геодезичних досліджень встановлено, що дійсно земельні ділянки фактично мають менші розміри.
Крім того, відповідно до висновків спеціалістів з земельних питань Управління Геокадастру в Очаківському районі встановлено, що земельні ділянки не мають накладень та відповідають розмірам відповідно до досліджень спеціалістів геокадастру.
В клопотанні старший слідчий посилається на те, що для перевірки та визначення факту наявності самозахоплення земельних ділянок розмірами відповідно до геодезичних досліджень в межах Парутинської сільської ради Очаківського району, а також для нарахування збитків, спричинених діями по самозахопленню, якщо такі будуть наявні, необхідно призначити перевірку за даним фактом, проведення якої доручити Державній інспекції сільського господарства в Миколаївській області.
В судовому засіданні слідчий підтримав зазначене клопотання.
Вислухавши думку слідчого, дослідивши документи, що додані до клопотання, дійшла такого.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що слідчим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12016150100000617 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
У відповідності до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Згідно п. 2 вказаної Постанови, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України
Державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцію сільського господарства України та її територіальними органами відповідно до статей 152 та 188 Земельного кодексу України, статей 5, 6, 9, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», статей 181 та 19 Закону України «Про охорону земель»,пунктів 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011, пунктів 4, 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політки та продовольства України від 23.12.2011 № 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2012 за № 34/20347.
Відповідно до п. 4 Положення, Держсільгоспінспекція України розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 5 Положення Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності, та передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Враховуючи, що старшим слідчим належним чином обґрунтовано клопотання про необхідність проведення перевірки, для забезпечення всебічного, повного і обєктивного дослідження обставин справи, слід надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Миколаївській області на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Очаківський райагрохім».
Таким чином, у судовому засіданні встановлено всі, передбачені КПК України, підстави для задоволення внесеного клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 93, 110 КПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014р. № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», слідчий суддя, -
У Х В А Л И Л А :
Клопотання старшого слідчого СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_1, погоджене з прокурором Очаківського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства задовольнити.
Надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Миколаївській області на проведення з 26 вересня 2016 року перевірки щодо дотримання ТОВ «Очаківський райагрохім» норм використання земельних ділянок розмірами 37,46 га та 28,28 га, розташованих в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, наявності чи відсутності факту самозахоплення земельних ділянок та визначення шкоди у випадку самозахоплення.
Визначити строк проведення позапланової перевірки в межах 10 робочих днів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: